BAŞKENT OSB EĞİTİM KURUMLARI AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI [11.10.2016]

Güncelleme:11 Ekim 2016

Başkent OSB bünyesinde yapılan “Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu”, “Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi” ve “Başkent OSB Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitim, 3D Modelleme ve Uygulama Merkezi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımıyla açıldı.

ÖRNEK PROJE

Başkent OSB, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında üç eğitim kurumunun yapımını tamamladı. “Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu”, “Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi” ve “Başkent OSB Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitim, 3D Modelleme ve Uygulama Merkezi”nin açılışı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yapıldı.  Başkent OSB’de düzenlenen açılış törenine, Özlü’nün yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Müsteşar Ersan Aslan, Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Ankara Valisi Ercan Topaca, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, OSİAD Başkanı Ahmet Kurt, sanayiciler ve akademisyenler katıldı. Bakan Özlü, Başkent OSB’nin hayata geçirdiği projelerin diğer OSB’lere, sanayi kuruluşlarına, hayırseverlere de örnek olmasını istedi.

OSB İMKANLARIYLA YAPILDI

40 öğrenci kapasiteli Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda 20 derslik, 6 atölye, 12 laboratuvar, 100 kişilik büyük derslik, 350 kişilik yemek salonu, bin kişilik kantin ve kapalı teneffüshane, kapalı spor salonu, öğrenci kulüp odaları, ilkyardım odası gibi alanlar bulunuyor. Yaklaşık 15 milyon TL’ye mal olan bina toplamda bin 360 öğrenciye eğitim verebilecek kapasiteye sahip. Tamamen Başkent OSB’nin kendi imkanlarıyla inşa ettiği bina, Hacettepe Üniversitesi ile yapılan protokol ile Hacettepe Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’na tahsis edildi.  Okul bünyesinde bilgisayar programcılığı, elektronik teknolojisi, harita kadastro, gaz ve tesisatı teknolojisi, inşaat teknolojisi, mobilya ve dekorasyon bölümleri bulunuyor.

4 GÜN UYGULAMALI EĞİTİM

Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi ve Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitimi ve Uygulama Merkezi’nin okul  binasını oluşturan 1. Blok’u, Başkent OSB’nin kaynaklarıyla inşa edildi. Diğer iki blok bina ise Ankara Kalkınma Ajansı’na sunulan 2 proje kapsamında alınan desteklerle inşa edildi ve donanımı sağlandı. Yaklaşık 2 milyon TL bütçeli Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi Altyapı Tesisi projesi kapsamında, Ankara Kalkınma Ajansı’ndan yüzde 67 hibe desteği alındı. Yaklaşık 1,5 milyon TL bütçeli Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitimi ve Uygulama Merkezi Altyapı Projesi kapsamında ise Ankara Kalkınma Ajansı’ndan yaklaşık yüzde 75 hibe desteği sağlandı. Okulda CNC atölyesi, tesviye atölyesi, tasarım ve bilgisayar dersliği, kaynakçılık atölyesi, 3D modelleme ünitesi, donanımlı 6 akıllı tahtalı derslik, 100 öğrenci kapasiteli yemekhane bulunuyor. Öğretmen ataması yapılan okula, 45 öğrenci kayıt yaptırdı. Öğrenciler haftada 1 gün teorik, diğer günler fabrikalarda uygulamalı eğitim görecekler.

“ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYAN BAŞARIR”

Bakan Özlü, eğitim tesislerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, iyi, güzel ve doğru işleri başaranların, şikâyet etmek yerine, ellerini taşın altına koyarak sorumluluk alanlar olduğunu söyledi. Her işi devletten beklemenin doğru olmadığını vurgulayan Özlü, “İmkânı olanların, doğru projelerle, devletin yükünü paylaşması ve azaltması gerekir. Bunu yaparsak, sorunlarımıza daha hızlı ve kaliteli çözümler üretebiliriz. İşte burada bunun bir örneğini tecrübe ediyoruz” dedi. Özlü, son yıllarda meslek liselerinin tekrar ağırlık kazanmaya başladığını belirterek, “Meslek liselerini, iyi öğrencilerin de tercih ettiği okullar haline getirmeliyiz. Bu liselerde, en son teknolojiye göre uygulamalı ve pratik eğitimler vermeli, bu liselerden mezun olan gençleri, piyasada çalışmaya hazır bireyler olarak mezun etmeliyiz” diye konuştu.

1,5 KAT FAZLA DESTEK

Mesleki eğitimin en önemli özelliğinin, öğrencilere teorik bilgiler kadar pratik uygulama alanlarının da hazırlanması olduğuna dikkat çeken Bakan Özlü, “Bu açıdan biz, özellikle OSB’ler bünyesinde meslek liseleri açılmasını çok önemsiyoruz. Bu konuda attığımız önemli bir adımla, reel sektörün OSB’ler bünyesinde meslek liseleri açmalarının önünü açtık. Milli Eğitim Bakanlığımız, bu şekilde açılan okullara öğrenci başına destek sağlıyor. Bir meslek lisesinde öğrencinin kamuya maliyeti ne ise, özel meslek liselerine onun 1,5 katı kadar destek veriliyor. Bu miktar 4 bin 270 lira ile 6 bin 300 arasında değişiyor. Şu anda OSB’lerimizde 12 meslek yüksekokulu, 18 mesleki eğitim merkezi ve 47 meslek lisesi faaliyet gösteriyor. OSB’ler bünyesinde bu mesleki eğitim kurumlarının açılmasını çok önemsiyoruz. Zira böylece sanayicilerimiz ve OSB’ler, ihtiyaç duydukları ve duyacakları nitelikli elemanları yine bizzat kendileri yetiştirebiliyorlar” dedi.

TEKNOLOJİ VURGUSU

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk ise, eğitim kurumlarının OSB’nin kendi imkanlarının yanı sıra Ankara Kalkınma Ajansı’nın da desteğiyle tamamlandığını söyledi. Teknolojik gelişim için hızla ilerlemek zorunda olduklarını belirten Türk, “Geleceğin teknolojisine yatırım yapmalıyız. Sanayi gücünü teknoloji ile birleştirmemiz gerekiyor. Yakın ve orta vadedeki planlarla geleceği şekillendirmeliyiz” dedi. Türk ayrıca, OSB’lerin hep birlikte üzerinde çalışacağı yeni bir OSB Kanunu istediklerini de sözlerine ekledi. Törende ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Ankara Valisi Ercan Topaca da sanayi için teknik eğitimin önemine dikkat çektiler.  Özlü ve diğer konuşmacılar, açılış kurdelesini keserek, eğitim kurumlarını gezdi.

Bakan Faruk Özlü, Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi ve Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitimi ve Uygulama Merkezi”nin açılış törenine katıldı.

BAŞKENT OSB MESLEK YÜKSEK OKULU 2016-2017 EĞiTiM ÖĞRETiM YILINDA ÖĞRENCiLERE KAPILARINI AÇIYOR. [05.07.2016]

Güncelleme:05 Temmuz 2016

Başkent OSB MYO öğrencileri Hacettepe Üniversitesi’ne emanet

“Geleceğin Sanayi Kenti” anlayışına uygun olarak eğitime de özel önem veren Başkent Organize Sanayi Bölgesi (Başkent OSB), yıllardır verdiği çaba ve yaptığı yatırımların sonuçlarını almaya başladı.

Başkent OSB’de üniversite de dahil, her kademe eğitim kurumunun bölgede faaliyete geçmesini öngören Başkent OSB’nin yaptırdığı Meslek Yüksek Okulu’nun binası tamamlandı, gerekli iç donanım yapılıyor.

Başkent OSB ile Hacettepe Üniversitesi arasında imzalanan protokol uyarınca, Başkent OSB Meslek Yüksek Okulu 2016-2017 eğitim öğretim yılında öğrencilere kapılarını açacak. Başkent OSB iç donanımını tamamladığı Meslek Yüksek Okul Binasını Hacettepe Üniversitesi’ne devrediyor.

Bilindiği gibi, geçtiğimiz dönemlerde Hacettepe Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve beraberinde Yardımcıları Prof. Dr. Rahime Meral Nohutçu, Prof. Dr. Kudret Aytemir, Prof. Dr. Cemal Güzel, Danışmanları Prof. Dr. Arbay Özden Çiftçi, Doç. Dr. Ebru Sezer, Genel Sekreter Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Pınar, Makine Mühendisi M. Sabri Üstün’den oluşan kalabalık bir heyet Başkent OSB yönetimini ziyaret etmiş ve daha önce protokol imzaladıkları MYO binasında incelemelerde bulunmuştu.

Polatlı’dan Başkent OSB’ne

Başkent OSB ile Hacettepe Üniversitesi arasında imzalanan protokol uyarınca, Hacettepe Üniversitesi’nin Polatlı’da faaliyette bulunan Meslek Yüksek Okulu’nun yaklaşık 500 öğrencisi 2016-2017 eğitim öğretim yılında Başkent OSB MYO’unda öğrenimlerini sürdürecek.

Öğrencilere Meslek Yüksek Okulu’nda bulunan A,B,C,D,E,F,G bloklarında 11.092 m2 kapalı alanda eğitim olanağı sunulmakta. Okul, eğitim verilmesi amacıyla Hacettepe Üniversitesine Başkent OSB tarafından bedelsiz tahsis edilirken bu tahsisin amacı “Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ve Yönetmelikleri kapsamında Başkent OSB üyelerinin ortak menfaatini sağlayacak bir eğitim alt yapısının Hacettepe Üniversitesi tarafından sağlanması ve üniversite sanayi işbirliği kapsamında Hacettepe Üniversitesi’nin uygulama sahasında eğitim yapmasına kolaylık sağlamak” olarak ifade edildi.

Hacettepe Üniversitesi ile girişilen ortaklığın sonucunda Başkent OSB bünyesinde bulunan firmaların Ar-Ge ve inovasyon kapasitelerini artırmaları hedeflenirken, elde edilecek bilgi birikimi ve teknolojik altyapının üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesinde, teknopark, teknokent, teknoloji geliştirme bölgesi, teknoloji transfer merkezi vb. yapılanmaların gerçekleştirilmesinde yararlanılması amaçlanıyor. Bunun dışında Hacettepe Üniversitesi, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda laboratuvar, test ve ölçüm merkezi gibi yapılanmaların kurulmasında ve işletilmesinde öncülük edecek, aktif rol üstlenecek, işbirlikleri ve ortaklıkların geliştirmesinde sorumluluk alacak.

Okul, 11.092 m2 alana sahip olup her biri 40 öğrenci kapasiteli 20 adet dersliği bünyesinde barındırıyor. Bunun yanı sıra 12 adet laboratuvar, 6 adet atölye, konferanslara da uygun 100 kişi kapasiteli bir derslik, 350 kişilik yemek salonu, 1000 kişilik kantin ve kapalı teneffüshane, spor salonu, kütüphane, öğrenci kulüp odaları, ilk yardım odası, öğrenci işleri, 17 adet öğretim üyesi ve 10 adet yönetim ve büro odaları da dahil olmak üzere  2016-17 eğitim-öğretim yılına hazır olan tesislerde toplam 1360 öğrenciye eğitim verilebiliyor.

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VE BAŞKENT OSB İFTARDA BULUŞTU… [22.06.2016]

Güncelleme:22 Haziran 2016

23 Haziran tarihinde gerçekleşen iftarda yoğun katılım sağlandı. Sanayici ve kamu yöneticilerini bir araya getiren davet her iki kulvardan bir çok önemli ismin buluşmasına vesile oldu. İftara Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk davetli olarak katıldılar.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, Başkan vekili Cevat Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyeleri, Mehmet Ergin, Ahmet Zeki Topdemir, Atakan Yalçınkaya ve Denetim Kurulu Üyesi Sırrı Gök ile Hukuk Müşaviri Av. Abidin Şahin ev sahipliği yaparken; Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç ve Bölgede hizmet veren birimlerin birim yöneticileri de yemekte hazır bulundular.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünde görev yapmakta olan tüm  Daire Başkanları ve Şube Müdürleri de yemekte,  Başkent OSB yönetim ve çalışanlarıyla bir araya geldi. Yemekte Bakan Yardımcısı Çelik ve katılan diğer misafirler bölgenin tanıtım videosunu izlediler.

YENİ YOL TRAFİĞE AÇILDI

Güncelleme:16 Haziran 2016

Başkent OSB yönetiminin bölgenin faaliyete geçtiği günden bu yana yapımı için uğraş verdiği Ankara- Eskişehir Kara Yolu’nu bölgemize bağlayan yolda trafik akışı başladı.

Başkent OSB yönetiminin, bölgenin faaliyete geçmesinden bu  yana verdiği mücadele nihayet sonuca ulaştı. Başkent OSB’ni Ankara-Eskişehir Karayolu’na bağlayan yol tamamlanarak trafiğe açıldı.

Dört şerit yol

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk başkanlığında yönetim kurulu üyeleri ve bölge yöneticilerinden oluşan heyetin, başta Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Sincan Belediyesi ile sürdürdüğü yoğun görüşmeler sonucu yapımı gerçekleşen yol trafiği önemli ölçüde rahatlattı.

Başkent OSB’nin girişinde bulunan köprüden başlayarak Malıköy’e girmeden direk devam eden yeni yol, Baştaş tesislerin bulunduğu noktaya yakın bir yerde Malıköy köy yoluna bağlanıyor. Yaklaşık 6 km uzunlukta, Başkent OSB’nden Ankara-Eskişehir Karayolu’na kadar  devam eden yol gidiş iki, geliş iki olmak üzere dört şeritten oluşmakta ve Malıköy köy yoluna göre ulaşım konforunu ciddi şekilde arttırmaktadır.

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, uzun uğraşlar sonunda yolun yapıldığını anımsatarak, karşılaştıkları bütün güçlüklere karşın bazı kamu kuruluşlarından önemli destekler gördüklerini anımsattı. Türk, “Bu konuda bize destek olan başta Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç olmak üzere Büyükşehir Belediyesine, Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’ya ve Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan Adiloğlu’na teşekkür ediyorum”dedi.

GELENEKSEL İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ [14.06.2016]

Güncelleme:14 Haziran 2016

“Misyonumuz, öncü ve model olmak”

Gelenekselleşen ve katılımın her yıl daha çok arttığı iftar yemeğinde konuşan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk “Başkent OSB olarak Ankara sanayisinde hep ilkleri gerçekleştirdik. Bu öncü ve model olma misyonumuzu sürdüreceğiz” dedi.

Başkent OSB’nin gelenekselleşen iftar yemeği, sanayi camiasının yanı sıra kamudan da yoğun ilgi gördü.

İftar programına, Sincan Kaymakamı Salim Demir, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yunus Aluç, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cemal Güzel, Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Üstün, TEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Taşdemir, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın katıldı.

Başkent OSB Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, Bölge Müdürlüğü yöneticileri, bölge çalışanları, OSB’lerin, çeşitli kurum ve kuruluşların yetkili isimleri katıldığı iftar yemeğinde konuşan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk; “Başkent OSB olarak Ankara sanayisinde hep ilkleri gerçekleştirdik. Bu öncü ve model olma misyonumuzu sürdüreceğiz ”dedi.

Çalışmalarını huzurlu bir ortamda sürdürdüklerini, bu  huzur ortamının  devam etmesi için yoğun çalışıklarını anlatan Türk, “Bölgemiz; kentimiz ve ülkemiz için vazgeçilmez bir sanayi koridoru haline gelecek” dedi.

Tasavvuf müziği dinletisinin yapıldığı iftar yemeği organizasyonunda katılımcılara, “geleceği gören bir sanayi bölgesinin güvencesini” veren Türk, “Başkent OSB, sanayi üretiminin yanı sıra yaşanabilir bir sanayi şehridir. Diğer OSB’lerden farklıyız, bu farkımızı daha proje aşamasındayken ortaya koyduk” diye konuştu.

“Her yeni yapılan tesis hepimizin gurur kaynağıdır” diyen Türk, Başkent OSB’de yönetim ve çalışanlar olarak herkesin gönül birliği içerisinde çalıştığını söyledi.

Ciddi yatırımlara devam

Başkent OSB’ni Eskişehir Yolu’na bağlayan yolun bir aya kadar tamamlanacağını, Sincan- Eskişehir bağlantı yolunan da güzel haber aldıklarını ifade eden Şadi Türk, bu yıl da ciddi yatırımlarla devam edeceği müjdesini verdi. Caminin ibatede açıldığını hatırlatan Türk, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Meslek Yüksek Okulumuz için büyük bir eforla çalışmaya devam ediyoruz. Hacettepe Üniversitesi’yle Meslek Yüksek Okulu’muzun bu yıl eğitime başlaması için işbirliği yapıyoruz. Meslek Yüksek Okulu, hem ülkemiz için hem de bölgemiz için önemli bir insan kaynağı sağlayacak. Meslek edindirmemiz hayata geçti, modelleme atölyemiz hayata geçti. Meslek Yüksek Okulumuz da bu yıl içerisinde açılınca, eğitimde koyduğumuz hedefte önemli bir yol almış olacağız.”

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN ŞADİ TÜRK’ÜN YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINI YAPTIĞI ŞA-RA GROUP; TÜRKİYE’NİN 500 SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNDE YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR. [08.06.2016]

Güncelleme:08 Haziran 2016

Yönetim Kurulu başkanımız Sayın Şadi TÜRK’ün Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı ŞA-RA Enerji İnşaat Tic. ve San. A.Ş. İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu – 2015” listesinde önceki yıla göre 19 sıra yükselerek 183. sırada yer aldı.

OSB’LER BAŞKENT OSB’DE BULUŞTU [03.06.2016]

Güncelleme:03 Haziran 2016

“Devir akıl teri devridir”

Amaç OSB’lerin sayısını değil, niteliklerini artırmak olduğunu söyleyen Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, “Devir artık alın teri devri değil, akıl teri devridir” dedi .

OSB’lere ‘proje bitirin’ çağrısı

Yaşar Öztürk, altyapılarını tamamlamak için kredi kullanan OSB’lerin, yatırımlarını belirtilen zamanda bitirmelerini istedi.

Türk: “Bakanlık, bakanlığımız oldu.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan kredi alarak altyapı hizmetlerini tamamlama faaliyeti yürüten 89 OSB, Başkent OSB’de bir araya geldi.

“Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2016 yılı Yatırım Programında Yer Alan OSB Yönetimlerini Bilgilendirme Eğitimi”nde, konuşan Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk altyapı yatırımları süren OSB’lerden yılsonuna kadar altyapı ve projelerini bitirmeleri istendi.

Başkent OSB’nin ev sahipliğinde

Toplantıya ev sahipliği yapan Başkent OSB’nin Başkanı Şadi Türk, açılışta yaptığı konuşmada, “Bakanlık, ‘Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ vasfından ‘Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na geçtikten sonraki dönemde, gözle görülür bir ivmeyle bizim bakanlığımız oldu. Bu, güzel bir şey. Sonuçta sizi temsil eden, bürokraside destek olan bir bakanlık oldu. O günden sonra bizim için hareketler daha hızlı şekillenmeye başladı” dedi.

OSB’lerin sayısının 300’e yaklaştığını ama her birinin kendine özgü sorunları olduğunu dile getiren Türk, kamuyla yaşanan sıkıntılara değindi. Türk,“Özellikle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın her türlü organizasyonumuza desteği büyük. Ancak sınırlarımızın dışına çıktığımızda maalesef kamuyla bazı sorunlar yaşıyoruz. Diğer illerde bu tarz şikayetler çok olmasa da Ankara’da özellikle Büyükşehir Belediyesi ile büyük sorunlar yaşıyoruz. Bu bölgede 4 tane OSB olmasına rağmen, yolumuz 15 senedir yapılamadı” diye konuştu.

Bu arada toplantıya katılanlar Başkent OSB’nin tanıtım filmi izlediler.

Projeleri zamanında tamamlayın

Daha sonra söz alan Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, toplantı ile OSB yöneticileri ve çalışanlarının görüşlerini almak, aynı zamanda onlardan beklentilerini paylaşmak istediklerini söyledi.

Bakanlığın yatırım programında yer alan OSB’lerin altyapı yatırımlarıyla, bölge müdürlüğü hizmet binası inşaatlarının krediyle desteklendiğini anlatan Öztürk, toplantıya katılan tüm OSB’lerin yöneticilerinden, projelerini programda belirtilen tarihte bitirmelerini istedi.

OSB’ler projelerini anlattı

2015 yılının değerlendirilmesinin ardından Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Öztürk, OSB yöneticilerinden gelen soruları yanıtladı.

Salondaki katılımcılar, tek tek söz alarak hem kendilerini tanıttılar hem de proje bitim tarihi hakkında bilgi verdiler. Öztürk, altyapı çalışmaları ne kadar erken bitirilirse OSB’lerin o kadar erken faaliyete geçeceğini anımsatarak, OSB yönetimlerinin programı aksatmamaları gerektiğine dikkat çekti. Öztürk; “Projelerin tamamlanması yönünde çalışmalar yapılabilmesi için, ayrılan ödeneklerin iş programlarına uygun olarak kullanılabilmesi konusunda OSB yönetimlerine büyük görevler düşüyor. Sizi buraya toplamamızın asıl nedeni projelerin yatırım programına göre bitirilmesinin sağlanmasıdır” diye konuştu.

Akıl teri dönemi

Genel Müdür Yaşar Öztürk, artık emek yoğun teknolojilerden çok, bilgi teknolojilerinin ön plana çıktığını belirterek; “Devir artık alın teri devri değil, akıl teri devridir. Geçmiş asırlarda nasıl güçlü olanlar kazanmışsa, endüstriyel çağda nasıl parası olanlar kazandıysa, artık bugün bilgi çağında bilgiye sahip olanlar kazanacaktır” dedi.

196 OSB’ye kredi desteği

Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, bundan 50 yılı aşkın süre önce başlayan OSB uygulamaları, yıllar içinde gelişerek dünyaya örnek teşkil eden bir model haline geldiğini söyledi. Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kuruluş işlemleri tamamlanan 287 OSB’de 75 bin parsel üretildi, 49 bin parsel sanayicinin hizmetine sunuldu ve sanayi tesisleri burada faaliyete geçti. 1962’den 2015 yılı sonuna kadar 196 OSB projesine Bakanlığımızca krediyle desteklendi. Tamamlanan bu projeler için 3,6 milyar TL kredi desteği sağlandı. 2023 hedefimizde 70 yeni OSB’nin kuruluşunu gerçekleştirmek var. Amacımız OSB sayısını artırmak değil, niteliklerini artırmaktır. Yatırımcısı bulunmayan OSB’lerin yatırımcı bulmalarını, bütün OSB’lerin teknolojik seviyesini yükseltmelerini bekliyoruz.”

Her konuda bilgilendirme

Toplantı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Proje ve Yapım Dairesi Başkanı Soner Erkek; “Hakediş Düzenleme Esasları” konulu sunumunda, hakedişlerde karşılaştıkları hatalardan bahsederek, OSB’lerden daha dikkatli olmalarını istedi.

Toplantıda ayrıca, Bakanlık uzmanlarından Tevfik Bulut “OSB’lerin Kredi Kullanımı ve Kredi Geri Dönüşleri ve Arsa Tahsis Süreçleri”; uzman Mert Cihan Tonkal “OSB Bilgi Sitesi”; Ruhsat ve İzinler Şube Müdürü Asuman Cömert “Ruhsat İzinler”; Uzman Emrullah Emen “4. Sanayi Devrimi”, Uzman Nilay Dönmez “Planlı Sanayi Bölgelerinde Yeşil Üretim ve Eko Verimlilik”; Uzman Esra Oğuz ve Hülya Günaydın “İmar Planları ve Parselizasyon Planları”; Uzman Ulaş Güngör de “Kurulmayacak Tesisler, Çevre Sorunları ve AAT” konularında OSB’leri bilgilendirdi.

SONER-ERKEK

MERT-CİHAN-TONKAL

NİLAY-DÖNMEZ

TEVFİK-BULUT

BAŞKENT OSB’DE “KENDİ ELEMANINI KENDİN YETİŞTİR” DÖNEMİ [31.05.2016]

Güncelleme:31 Mayıs 2016

Başkent OSB’nin eğitim hedefleri gerçekleşiyor. Meslek Yüksek Okulu’nun yanısıra Mesleki Eğitim Merkezin’de de bu yıl ders başı yapılıyor.

MEM’e ilgi çok. Sincan, Polatlı ve Temelli’den orta okuldan bu yıl mezun 1000 yakın öğrenciye beş gün boyunca okul hakkında brifing veridi.

Öğrenciler haftanın bir günü okulda ders görecek, haftanın 4 günü fabrikada pratiğini uygulayacak.

Başkent OSB, sanayicilerin en büyük sorunu olan ve yıllardır çözüm üretilemeyen “işe uygun” teknik eleman gereksinimine kendi içinde çözüm buldu.

Başkent OSB’nin binaları ve donanımı geçen yıl tamamladığı Mesleki Eğitim Merkezi, bu yıl öğrenci alımına başlıyor.

MEM’e büyük ilgi

Başkent OSB Eğitim Birimi, Mesleki Eğitim Merkezi’nin amaç ve hedeflerini anlatmak için tanıtım günleri yaptı. Sincan, Polatlı, Temelli ve civarındaki yerleşim yeri orta okul son sınıf öğrencilerinin davet edildiği tanıtım beş gün sürdü. Başlarında öğretmeleriyle 20′şer kişilik gruplar halinde her gün 5-6 grubun katıldığı tanıtım günlerinde, öğrencilere önce konferans salonunda MEM’in, diğer mesleki okullarından farkı anlatıldı. Ardından bölgede faaliyet gösteren fabrika sahiplerinden bir sanayici  öğrencilere deneyimlerini anlattı, sorularını yanıtladı. Öğrenciler, ardından öğrenim görecekleri okul binalarını gezdiler.

Bir gün okul, dört gün fabrika

Mesleki Eğitim Merkezi’nde öğrenciler haftanın bir günü ders görecek, en az dört gün de fabrikada çalışarak, gördüklerinin pratiğini yapacaklar. MEM, ilk yıl olması nedeniyle öğrenci kontenjanını 50 ile sınırlayacak. Ancak şimdiden başvuranların sayısı bu rakamı katladı.

MEM yaklaşık 200 alt gruptan oluşan 40 meslek dalında eğitim verebiliyor. Bölgenin gereksinim duyduğu mesleki alanlara öncelik verilecek. Hangi alanlarda ihtiyaç olursa, eğitim ona göre programlanacak.

Makine ve Metal

Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte eğitim ve öğretimin yapılacağı MEM’de bu yıl bölgenin ihtiyacı olarak öne çıkan makine teknolojisi ile metal teknolojisinde gereksinim duyulan elemanların yetiştirilmesine öncelik verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yılki öğretim ve eğitim için gereksinim duyulan öğretmelerin atamasını da yaptığı MEM’de okuyan öğrenciler, açık teknik liseye de kayıtlarını yaptırarak dışarıdan teknik lise diplomasına sahip olacaklar. Ancak şu an TBMM gündeminde bulunan yasal düzenleme gerçekleşirse, MEM’de okuyan öğrencilerin fabrikada çalışmaları lisede eğitim gibi değerlendirilecek. MEM’nde öğrenimini tamamlayanlar aynı zamanda teknik meslek lisesi mezunu sayılacaklar.

BAŞKENT YATIRIM A.Ş. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ. [24.05.2016]

Güncelleme:24 Mayıs 2016

Başkent Yatırım A.Ş. Olağan Genel Kurulu Başkent OSB Bölge Müdürlüğü’nde yapıldı. Genel Kurulda Nihat Güçlü ve Mustafa Serdar Tütek’in önergesiyle divan başkanlığına Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk seçildi.

Genel Kurul’da, Yatırım AŞ’nin 2015 yılı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ergin, Bilanço ve Gelir Tablosu Mehmet Fatih Sönmez tarafından okundu. Raporların okunmasının ardından Başkent Yatırım AŞ’nin Yönetim Kurulu oy birliğiyle ibra edildi. Toplantıda daha sonra şirketin 2015 yılı kar dağıtımı müzakere edildi, şirket ortaklarına hisseleri oranında 30.10.2016 tarihine kadar bilançoda görülen karın dağıtılmasına karar verildi. Huzur hakkının yine oy birliğiyle belirlendi.

Genel kurulda ayrıca 2015 Genel Kurul kararları içerisinde olan Başkent OSB Camii inşaatı ile alt yapı ve çevre düzenlemesi ikmal işi, Başkent OSB içerisindeki 447 ada 13 adet parselin düzenlenmesi için kazı-dolgu ve harçlı moloz taş istinat duvarı yapılması işi, Başkent OSB kaldırım ve yollarda parke taşı ve bordür taşı döşenmesi işçiliği işi ve Başkent OSB 192 ada 10 parselde yapılacak olan Haytaş Çadır Demir İnşaat San. ve Tic. .Ltd. Şti.’ne ait üretim fabrikası inşaatının yapımı işinin bitirildiği ifade edildi. Genel Kurul, salonda bulunan ortakların iyi niyetlerini ifade etmelerinin ardından sona erdi.

BAŞKENT OSB’DE AĞAÇ ŞENLİĞİ [24.05.2016]

Güncelleme:24 Mayıs 2016

BASAD ağaç şenliğinde 150 adet ceviz fidanı dikildi. Önümüzdeki yıl 750 adet daha dikilecek.

Başkent Sanayiciler Derneği (BASAD) Yönetim Kurulu’nun düzenlediği ağaç dikme şenliğinde Başkent OSB’de bulunan Yiğitler ve Dofer Yapı önünde bulunan park alanını hem güzelleştirmek hem de ekonomik bir katkı sağlaması amacıyla 150 adet ceviz ağacı dikildi.

BASAD Başkanı Soner Hasçelik önümüzdeki yıl Başkent OSB’nin kendilerine ayıracağı alana 750 adet daha ceviz ağacı dikeceklerini ifade etti.

Dikilen ağaçların özel olarak Bursa’da yetiştirilmiş Chandler tipi ceviz ağaçları olduğu belirtildi. Bu ağaçlardan elde edilecek gelirle ihtiyacı olan öğrencilere ve dul eşlere yardım edilmesi hedefleniyor. BASAD Başkanı Soner Hasçelik, ayrıca bu hususta duyarlı işadamlarından bu hayırlı projeye destek olarak 100’er TL bağışta bulunmalarını istedi.

Sonraki yazılar »