MAMTEK KÜME ÜYELERİ BAŞKENT OSB BÜNYESİNDE DÜZENLENEN KAHVALTIDA BULUŞTU [22.10.2015]

Güncelleme:22 Ekim 2015

Başkent Organize Sanayi Bölgesi, Makine ve Malzeme Teknolojileri Kümesi üyeleri için kahvaltı düzenledi. Kahvaltının ardından İhtiyaç Analizi Sonuçlarını değerlendirmek ve yapılacak faaliyetleri kararlaştırmak için toplantı gerçekleştirildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucu; İhtiyaç Analizi Raporunda da önerilen 3 öncelikli stratejik hedef benimsendi. Bunlar:

 • Maliyetleri düşürerek, verimliliği ve kaliteyi arttırarak iç ve dış pazarda rekabetçi üstünlük kazanmak
 • Yurt içinde ve yurt dışında niş pazarlar bularak, bu pazarlar için özel ve ucuz ürün segmenti yaratmak
 • Butik Üretim Yapmak: Butik üretim yapabilme yetkinliğini güçlü yabancı firmalar ve maliyet odaklı rakiplerine karşı giriş engelleri yaratabilmek için üstünlük olarak kullanmak, giderek daha fazla özelleşerek benzersiz olmanın yöntemlerini oluşturmak.

Bu öncelikli stratejik hedefi gerçekleştirebilmek için de 9 gelişim ekseni belirlendi. Belirlenen gelişim eksenleri şunlardır:

 • Gelişim Ekseni 1. Firmaların ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabetçi üstünlüğü yakalamasını sağlayacak yapısal ve teknolojik altyapılarının geliştirilmesi.
 • Gelişim Ekseni 2. Firma üretim altyapılarının günümüz yeni ürünlerine göre modernleştirilmesi
 • Gelişim Ekseni 3. Kurumsallaşmanın sağlanması; firmaların kısa, orta, uzun vadeli hedef ve stratejilerinin tanımlanması, dokümante edilmesi ve firma çalışanları ile paylaşılması
 • Gelişim Ekseni 4. Çevre duyarlılığına yanıt verecek teknoloji temelli yeni ürünlerin firmalar arası işbirlikleri veya üniversite sanayi işbirliği kapsamında ortak Ar-Ge projeleri ile  gerçekleştirilmesi
 • Gelişim Ekseni 5. Ortak tedarik stratejilerinin geliştirilmesi.
 • Gelişim Ekseni 6. Ortak pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi.
 • Gelişim Ekseni 7. Sektörle ilgili politikaların üretilmesine katkıda bulunulması için lobi faaliyetlerine katılınması, ulusal ve uluslararası kümeler ve ağ yapıları ile ilişkiler geliştirilmesi.
 • Gelişim Ekseni 8. Kümenin  nitelikli sürdürülebilirliğini sağlayacak yapılanmanın geliştirilmesi.
 • Gelişim Ekseni 9. Yurt dışı sektör firmaları ile ilişkiler kurulması ve ülke bazında detaylı pazar analizleri yapılması

Gelişim Eksenlerini uygulamaya dönüştürebilmek için 6 ana başlık altında faaliyet belirlendi. Küme üyesi firmalarla birlikte tespit edilen bu ana Başlıklar şunlardır:

 • İhracat kapasitesini artırmak- Yurtdışı Pazarlama Faaliyetleri Gerçekleştirmek için gerekli olan eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin alınması
 • Üretim Sürecini Geliştirme ; Proje Mentörlüğü, Destek Programlarından Yararlanma(Uygulamalı) , AR-GE / ÜR-GE, Proje Madenciliği
 • Kurumsallaşma ve Fizibilite Çalışmaları
 • Uluslararasılaştırma Faaliyetleri
 • Finans Kaynaklarının Kullanım Verimliliğini Artırmaya Yönelik Faaliyetler

BAŞKENT OSB CAMİİ İBADETE AÇILDI [14.08.2015]

Güncelleme:14 Ağustos 2015

Başkent Organize Sanayi Bölgesi, “Geleceğin Sanayi Kentine” yakışır bir esere daha imza attı. Başta Başkent OSB katılımcı ve çalışanları olmak üzere bölgede yaşayanların dini görevlerini yerine getirmek üzere yapılan cami tamamlandı. TRT Haberin 13 Temmuz’da iftar vakti ezanını ve duasını canlı yayınla Türkiye’ye duyurduğu Başkent OSB Camisi kapısını halka açtı. 14 Ağustos 2015’de cuma namazıyla kapılarını ilk kez ibatede açan Başkent OSB Camisine ilgi yoğun oldu. Aynı anda çok sayıda insan namaz kıldı. İlk cuma namazında Başkent OSB yönetimi tam kadro hazır bulundu. Görenlerin hayran kaldığı cami, sadece Başkent OSB katılımcılarına değil, bölgedeki yaşayan herkesin dini inanıcını yerine getirmesine hizmet edecek. Başkent OSB’nin bir kuruluşu olan Başkent Yatırım A.Ş tarafından yapılan cami, Türkiye’nin tek kubbeli cami olma özelliğini taşıyor. Başkent OSB’nin bir kuruluşu olan Başkent Yatırım A.Ş tarafından yapılan cami, Türkiye’nin tek kubbeli camisi olma özelliğini taşıyor. Aynı anda 3000 kişinin namaz kılabildiği Başkent OSB Camisi çok estetik bir mimariye sahip bulunuyor.

Türkiye’nin önemli camilerinden

Başkent OSB Camisi, mimarisi ve büyüklüğü bakımından Türkiye’nin önemli camileri arasında yer alıyor. Rakamlarla ifade etmek gerekirse cami, 2.371 metrekare kapalı, 2.277 metrekare avlusu olmak üzere toplam 4.648 metrekarelik bir alana sahip bulunuyor. 11.489 metrekarelik rekreasyon alanı da dikkate alındığında dünyanın sayılı büyüklükteki camileri arasında yer alan Başkent OSB Camisi çevre düzeniyle de ayrıcalıklı bir konuma sahip. Mimari projesinin albenisiyle de dikkatleri üzerine toplayan caminin kubbesi 20 metre yükseklikte. Yine 45 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek minaresine sahip camiler arasında bulunan Başkent OSB Camisi, her iki etabın ortasında sosyal donatı merkezinin içinde yer alıyor. II. etabın hemen Ankara Çayı kıyısında bulunan caminin hizmete girmesiyle başta Başkent OSB katılımcı ve çalışanları olmak üzere bölgenin önemli bir ihtiyacını yerine getirmiş olacak.

BAŞKENT OSB GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ [22.06.2015]

Güncelleme:22 Haziran 2015

Başkent Organize Sanayi Bölgesi, bölge katılımcıları için 22.06.2015 tarihinde geleneksel iftar yemeğini düzenledi. Bilkent Otel’de gerçekleşen iftar yemeği Yönetim ve Denetim  Kurulu ; bölge katılımcılarını, çalışanlarını, iş adamlarını ve bir çok bürokratı bir araya getirdi. Ankara Vali Yardımcısı Mustafa HOTMAN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan YILDIRIM, Orman ve Su işleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat KADIOĞLU, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhsin TEMEL, OSBÜK Genel Sekreteri Ali YÜKSEL ve Sincan Müftüsü Osman Şener’in katıldığı  yemekte misafirler, Başkent OSB  Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk ve Başkent OSB Yönetim ve Denetim Kurulu tarafından karşılandı.  Saat 20:30’da Müezzinin canlı ezan okumasıyla başlanan iftar yemeği, tasavvuf müziği eşliğinde devam etti. Sincan Müftüsü Osman Şener’in yemek duasının ardından sona erdi.

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN ŞADİ TÜRK’ÜN YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINI YAPTIĞI ŞA-RA GROUP; TÜRKİYE’NİN 500 SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNDE YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR. [16.06.2015]

Güncelleme:16 Haziran 2015

Yönetim Kurulu başkanımız Sayın Şadi TÜRK’ün Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı ŞA-RA Enerji İnşaat Tic. ve San. A.Ş. İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu – 2014” listesinde geçen yıla göre 37 sıra yükselerek 202. sırada yer aldı.

MAKİNE VE MALZEME TEKNOLOJİLERİ KÜMESİ İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞTAYI YAPILDI. [11.06.2015]

Güncelleme:11 Haziran 2015

Başkent OSB Makine ve Malzeme Teknolojileri Kümesi 26.02.2015 tarihinde başladığı ihtiyaç Analizi çalışmalarını 11.06.2015 tarihinde yaptığı çalıştay ile sonlandırdı.

Başkent OSB bünyesinde , Makine ve Malzeme Teknolojileri Küme yetkilileri, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Emrah Soğancı , TTGV , Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri ve küme üyesi firmaların katıldığı çalıştayda ; Pazar Analiz Sonuçları ve Pazarların Önceliklendirilmesi  ve ilgili piyasalar konularında TTGV uzmanları tarafından yapılan çalışmalarla ilgili sunumlar yapıldı. Çalıştayda ihtiyaç analizi-firma ziyaretleri sonucu ortaya çıkan önemli başlıklar firmalara sunuldu ve öncelik sırasına göre firmaların belirlediği 3 ana çalışma grubu olmak üzere;

 • Ar-Ge ve Yenileşim Faaliyetleri,
 • Üretim – Kalite Altyapısı İyileştirme,
 • Dış Ticaret ve Yeni Pazarlar Araştırma,

Konularında çalışıldı. Firmaların çalışma gruplarında yaptığı değerlendirmeler ihtiyaç analizine eklenerek Ur-Ge projesi süresince yapılacak faaliyetlere temel oluşturacaktır. Analiz sonucunda ortaya çıkan ihtiyaçlara göre firmalara danışmanlık, eğitim ve yurtdışı pazarlar konusunda destekler verilmesi planlanmaktadır.

ATILIM ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜNÜN BÖLGEMİZİ ZİYARETİ [09.06.2015]

Güncelleme:09 Haziran 2015

Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim ÖZGENOĞLU, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan AKAY ve Atılım Üniversitesi Üniversite Sanayi İşbirliği Uzmanı Burak BAYKAL 09.06.2015 tarihinde Bölgemizi ziyaret ettiler. Misafirlere ev sahipliği yapan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, Başkanvekili Cavat Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ergin, Ahmet Zeki TOPDEMİR, Atakan YALÇINKAYA, Denetim Kurulu Üyeleri Sırrı Yetkin ve Ali GÖK, Başkent OSB Hukuk Danışmanı Av. Abidin Şahin, Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç bölge idare binasında ağırlayarak Bölgedeki eğitim, Ar-Ge ve kümelenme faaliyetleri hakkında bilgilendirdiler.

Ardından konuk heyetle birlikte Başkent OSB Meslek Yüksek Okulu binalarını gezdiler. Rektör Prof. Dr. ÖZGENOĞLU başkanlığındaki heyet, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş MYO’nun binası karşısında hayranlıklarını dile getirerek Bölgemizden ayrıldılar.

BAŞKENT YATIRIM A.Ş. 2014 YILI GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ [25.05.2015]

Güncelleme:25 Mayıs 2015

Başkent Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ergin, 2012 yılında koydukları hedeflere karlılık bazında ulaştıklarını söyledi. Başkent OSB Başkanı Şadi Türk de Başkent Yatırım A.Ş yönetimine övgüde bulundu ve “Hem ticari faaliyet hem de OSB’ye katkı olarak Yatırım A.Ş. mevcut kadrolarla işini iyi yaptı.” dedi.

26 Mayıs Salı günü Başkent OSB yönetim binasında gerçekleşen Genel Kurulda 30 üye hazır bulundu. Açılışın ardından oy birliğiyle Divan Başkanlığına Mehmet Ergin’in seçilmesiyle Genel Kurul, Yönetim Kurulunun Faaliyet Raporunun okunması ve müzakeresiyle devam etti. Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okuyan Mehmet Ergin, konuşmasına geçmiş dönemlerdeki faaliyetlerinin bir özetini yaparak başladı. Hizmet destek alanı ve bankalar projesinin amaç ve hedeflerine ulaştığını; tamamına yakınının satıldığını veya kiraya verildiğini söyledi. Mehmet Ergin ayrıca, Başkent OSB katılımcılarından Mefasan Ltd. Şti’nin fabrika binasını yapıp teslim ettiklerini belirtti.

Ergin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2014 yılında en önemli işimiz cami inşaatı olmuştur. Bildiğiniz gibi caminin kaba inşaatı daha önce yapılmıştı. İkmal inşaatı ihalesi firmamızda kalmıştır. 18 Mart 2014’de başlanan inşaat tamamlanmıştır.” Gerçekleştirmeyi düşündükleri projeleri de üyelere anlatan Mehmet Ergin, OSB’den gördükleri desteğin altını çizerken Başkan Şadi Türk’e,OSB Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerine, OSB Bölge Müdürü İsmet Üstündağ, Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç’e ayrıca Bölge Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etti. Özveriyle çalışan 16 personel ile çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Ergin, Yatırım A.Ş. olarak Kuruluşundan bu yana 2014 yılında en yüksek ciroya ulaştıklarını, 2012 yılında koydukları hedeflere karlılık bazında ulaşmalarının kendilerini memnun ettiğini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı. Faaliyet raporunun müzakeresi kısmında söz alan Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, Yatırım A.Ş.’nin iyi bir performans sergilediğini ve bölge yatırımcısının sorunlarını göğüslediğini belirtti. Türk, hem ticari faaliyet hem de OSB’ye katkı olarak Yatırım A.Ş.’nin mevcut kadrolarla işini iyi yaptığını sözlerine ekledi. Genel Kurul, 2014 yılı finansal tablolarının okunması ve tartışılması gündem maddesi ile devam etti. Finansal tablolar ve Yönetim Kurulu Faaliyetleri Genel Kurulda oy birliğiyle ibra edildi. Yeni yönetim kurulu üyelerinin seçimi yapıldı. Yönetim Kurulu üyeliklerine A grubu hisseleri temsilen Başkent OSB, B grubu hisseleri temsilen Burhan Akkoç ve Mehmet Fatih Sönmez, C grubu hisseleri temsilen Abidin Şahin ve Soner Hasçelik seçildiler.

BASAD GENEL KURULU YAPILDI [23.05.2015]

Güncelleme:23 Mayıs 2015

BASAD’ın genel kurulu 23 Mayıs 2015 tarihinde Başkent OSB yönetim binası Çınar Salonu’nda yapıldı. BASAD Başkanı Salih Türel Poyraz, açılış konuşmasını yaptı ve genel kurul çalışması için gerekli çoğunluğun olduğunu bildirdi. Genel Kurul’da çoğunluğun sağlanmasının ardından başkanlık divanı oluşturuldu. Divan Başkanlığına, Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, başkan yardımcılığına Cavat Kömürcü, katip üyeliklere Mehmet Ergin ile Çağlar Çiçek getirildiler.

Divan Başkanlığına seçilen Türk, kısa bir konuşma yaptı. Üye ödentilerinin aksama nedenlerine değinen Türk, “aidatların alınabilir olması gerekir”dedi. Şadi Türk, ödentilerin alınması kadar, üyelerin dernek faaliyetlerine içine katmanın da önemli olduğunu söyledi. Bu arada, Yönetim kurulu faaliyet raporunu Başkan Poyraz, işletme hesap tablolarının Sayman Murat Onur Sevinç, denetim kurulu raporunu Harun Reşit Pamuk okudu. Yönetim kurulu ve Denetim kurulu faaliyet raporları ayrı ayrı oylandı ve oy birliğiyle ibra edildi.

BASAD’a yeni yönetim

Genel kurulda yeni dönem için yeni bir yönetim oluştu. Oy birliğiyle göreve getirilen yönetim, denetim ve onur kurulu asil ve yedek üyeleri şöyle:

Yönetim kurulu asil üyeleri:

 • Soner Hasçelik
 • F. Öncel Mocan
 • Volkan Dölek,
 • Nalan Benli
 • Yüksel Karadağ
 • Çağlar Çiçek
 • Mustafa Akkoç.

Yönetim kurulu yedek üyeleri:

 • S.Türel Poyraz
 • Burak Kocaman
 • Mehmet Ergin
 • Mitat Alagöz,
 • H. Avni Bostancı
 • Yaşar Esmekaya
 • Damla Özel

Denetim kurulu asil üyeleri:

 • Tunç Sezgin
 • Erdinç Fırat
 • Murat Onur Sevinç

Denetim kurulu yedek üyeleri:

 • Mehmet Fatih Sönmez
 • Yusuf Atik
 • Bektaş Ortakçı

Onur kurulu asil üyeleri:

 • Raşit Mor
 • Cavat Kömürcü
 • Ahmet Kocaadam

Onur kurulu yedek üyeleri:

 • Atakan Yalçınkaya
 • Ali Gök
 • Abidin Şahin

BAŞKENT ORGANİZE YAPI KOOPERATİFİ (Başkent-Koop) GENEL KURULU YAPILDI [23.05.2015]

Güncelleme:23 Mayıs 2015

Başkent Organize Yapı Kooperatifi (Başkent-Koop) üyelerinin biran önce konutlarına kavuşmalarını sağlamak için çalışmalarına hız verdi. Üyelerin onayı ile daha önce genel kurulda seçilen beş ayrı tip villadan birer tanesinin yapımı bu yıl tamamlanıyor. S.S. Başkent Organize Yapı Kooperatifi 11. Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Başkent OSB yönetim binasında 23 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen genel kurul toplantısına 30’a yakın üye katıldı. Kooperatif Başkanı Cavat Kömürcü, çoğunluğun olduğunu bildirmesinin ardında, divan Başkanlığına Nihat Güçlü, başkan yardımcılığına Ahmet Kocaadam, üyeliğe Burak Kocaman’ın seçildiği Başkanlık Divanı oluşturuldu. 2014 yılı Yönetim Kurulu faaliyet raporunu Kooperatif Başkanı Cavat Kömürcü okudu. Kömürcü, geçmiş genel kurulda üyelerin oluruna sunulan beş tip villadan en az birer tane olmak üzere seçilmiş adada on üç tane villanın yapılmasıyla ilgili bilgi verdi. Kömürcü şöyle dedi:

“İnşaatlarda şu anda ilk beş tanesinin dış cephesi bitmek üzere, kapı, pencere ve doğramalarla ilgili şartnamede belirtilen şekilde yapılmak üzere müteahhide start verildi. İnşaatları bitireceğiz.” Kömürcü’nün konuşmasının ardında Denetim Kurulu raporu okundu. Raporda, harcama ve çalışmaların usulüne uygun yapıldığı ifade edildi. Ardından yönetim ve denetim kurulu üyeleri oy birliğiyle aklandı.

Yeni Yönetim

Bu arada görev süresi biten Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin yerine seçim yapıldı. Yeni yönetim kurulu ve denetim kurulu asil ve yedekleri şöyle:

Yönetim Kurulu asil üyeleri:

 • Cavat Kömürcü,
 • Burhan Akkoç,
 • Mehmet Fatih Sönmez,
 • Nadir Sazak,
 • Yusuf Atik.

Yönetim Kurulu yedek üyeleri:

 • Serdar Tütek,
 • Levent Kırbaş,
 • Ahmet Öztürk,
 • Burak Kocaman,
 • Suat Işık.

Denetim Kurulu asil üyeleri:

 • Necati Olgun,
 • Nihat Güçlü.

Denetim Kurulu yedek üyeleri:

 • Tayyar Çavuş,
 • Aydın Sarıca.

BAŞKENT OSB 11. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ. [09.05.2015]

Güncelleme:09 Mayıs 2015

Başkent OSB 11. Olağan Genel Kurulu 9 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen Başkent OSB  yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, yeterli çoğunluğun olduğunu belirterek Genel Kurulu açtı. Ardından başkanlık divanı oluşturuldu. Soner Hasçelik Divan Başkanlığı’na, Mithat Alagöz Divan Başkan Vekilliği’ne, Gürel Poyraz ise Divan Üyeliğine seçildiler. Başkanlık Divanın oluşumundan sonra tekrar kürsüye gelen Türk,“Hareketli bir yıl yaşadık” dedi. Bu arada genel kurulda resmi davetliler arasında bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç, katılımcılara “Yol Başladı” müjdesi verdi.

Hareketli bir yıl

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, 2014 Yılı Faaliyet Raporunu açıkladı. “2014 yılı yine bölgemiz açısından hareketli ve yeni olayların başladığı, bir takım yatırımlarımızın tamamlandığı bir yıl oldu.” diyen Türk, Başkent OSB’nin kurulduğu günden bu yana Ankara sanayisinin gelişimine yaptığı katkıya değinerek, Başkent OSB’ye gelen yatırımcılara teşekkür etti.

Başkent OSB’nin yıl içerisindeki faaliyetlerini gösteren bir görsel sunumla konuşmasına devam eden Şadi Türk, Başkent OSB’nin 6.157.567 metrekaresi sanayi parseli alanı olmak üzere toplam 10.142.357 metrekare üzerine kurulu olduğunu hatırlattı. Başkent OSB’nin sosyal donatı alanı ve yeşil alan olarak oldukça yoğun bir bölge olduğunu, yaşanabilir olmak

adına buna ihtiyaç duyduklarını ifade eden Şadi Türk, 2014 yılında Başkent OSB’nin bir çok katılımcısının fabrikalarının yapı kullanma izinleriyle beraber tapularını aldıklarını, tapu alan katılımcı sayısının 128’e yükseldiğini söyledi ve “Bu bizim yapılaşmadaki hızımızı da gösteriyor” dedi.

Yol sorunu çözülüyor

Başkent OSB adına 2014 yılında en önemli faaliyetlerden biri olarak bölgenin arıtma tesisinin tamamlanması ve faaliyete geçmesi olduğunu ifade eden Şadi Türk, tesisin Ankara’daki OSB’ler arasında tek örnek olduğunu söyledi. Başkent OSB’nin arıtmayla ilgili sorunlarının ortadan kalktığını ifade eden Başkan Türk, Başkent OSB’yi Eskişehir-Ankara kara yoluna bağlayan yolun çalışmalarına başlandığını, iki ay içinde biteceğini tahmin ettiklerini müjdeledi, Sincan bağlantı yolunun ise bu sene içinde ihalesi yapılarak faaliyete geçmesini beklediklerini anlattı.

Başkent OSB’nin yaşanabilir bir sanayi şehri olma faaliyetleri içinde eğitime ayırdıkları alanın önemine dikkat çeken Şadi Türk, “eğitim faaliyetlerimizi ciddi anlamda yoğunlaştırdık, hem üniversitelerle ilişkilerimiz, hem meslek edindirme çalışmaları kapsamında Başkent OSB Meslek Yüksek Okulu’nun inşaatını tamamladık” dedi. 2015 yılı içerisinde cami inşaatının tamamlanacağını, bu hususta Başkent Yatırım A.Ş.’ye verdikleri emeklerden dolayı teşekkür etti.

Türk konuşmasına şöyle devam etti: “İkinci Etabımızın altyapı çalışmaları bitti, su depolarımız faaliyete geçti. İtfaiyeyi yıl içinde Büyükşehir Belediyesi’ne devrettik, bir protokol çerçevesinde Büyükşehir işletiyor. Şu anda bölgemizde 24 saat itfaiye hizmetleri yürütülmektedir.”

En büyük hibe proje

Ankara Kalkınma Ajansı ile birlikte hazırladıkları bir proje kapsamında 3 milyon TL’lik bir hibe programı yaptıklarını anlatan Türk, bu doğrultuda Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi inşaatının hızla devam ettiğini ekledi. Türk ayrıca Projenin Ankara Kalkınma Ajansı’nın şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük hibe projelerinden biri olduğunu belirtirken, projeyi mevcut okulun yanında bir kompleks olarak düşündüklerini ve yıl içinde faaliyete geçebilecek noktada olacaklarını aktardı.

Türk projeyle ilgili şunları da ifade etti: “Eğitim faaliyetlerini direk katkı sağlayacak personelin yetiştirilmesi amacıyla baktığımızda çok önemli bir alan ve ileride bütün sanayi tesislerimizin hizmetinde olacak laboratuvarlar ve sertifikalı programlarla mevcut çalışan arkadaşlarımızın da iş kalitesini yükseltmeye yönelik ciddi çalışmalar bunlar.” Sanayicinin maliyetlerini düşürmek adına elektrikte diğer kullanıcılara oranla ciddi anlamda indirimli fiyatlar almaya gayret ettiklerini söyleyen Başkan Türk, geçtiğimiz sene ortalama yüzde 9 oranında daha ucuz elektrik temin edilerek sanayiciye ulaştırıldığını söyledi. Türk, “Yine enerjiyle ilgili planlanmış ve devam eden işlerimiz içinde en büyük projelerimizden bir tanesi I.Etabın hatlarının önümüzdeki yıl projesini tamamlattığımız kabloların yer altına alınmasıdır. Bunun da tamamlanmasıyla enerjiyle ilgili sorunumuz kalmayacak” dedi. Diğer OSB’lere ve ASKİ’ye göre yüzde 75 daha ucuz su sağladıklarını söyleyen Şadi Türk, 2014 yılında KOSGEB’in desteklerinden bölgedeki 55 firmanın yararlandığını aktardı.

2014 yılı Denetim Kurulu Raporu’nu okuyan Denetim Kurulu üyesi Ahmet Zeki Topdemir, Denetim Kurulu olarak Yönetim Kurulu’nun her hafta yaptığı bütün toplantılara katıldıklarını, kendilerinin gündemli toplantılarda aldıkları kararlarda görüşlerini ve düşüncelerini ilettiklerini söyledi.

Yeminli mali müşavir Ali Yerli tarafından hazırlanan Yeminli Mali Müşavir Denetim Raporu’nu Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç okudu. Raporda, 2014 yılı belge ve defterlerinin kanuna, mevzuata uygun olduğu, gerçek durumu yansıttığı belirtildi.

Gelir-gider bilançosunun Başkent OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ergin’in okumasının ardından Yönetim ve Denetim Kurulu oy birliğiyle ibra edildi. Genel Kurulda tahsislerin iptali halinde ödenecek bedeller belirlendi.

Yeni Yönetim ve Denetim Kurulu

Genel Kurul’da yönetim, denetim kurulu üyeleri ile OSBÜK temsilcileri seçildi.

Yönetim Kurulu asil üyeleri:

 • Şadi Türk,
 • Cavat Kömürcü,
 • Mehmet Ergin,
 • Ahmet Zeki Topdemir,
 • Atakan Yalçınkaya.

Yönetim Kurulu yedek üyeleri:

 • Yusuf Atik,
 • Burak Kocaman,
 • Özger Örsçekiç,
 • Havva Derya Sarıkaya,
 • Köksal Özdemir.

Denetim Kurulu asil üyeleri:

 • Sırrı Yetkin,
 • Ali Gök.

Denetim Kurulu yedek üyeleri:

 • Türel Poyraz
 • Bekir Sami Sezgin.

OSBÜK asil temsilcileri:

 • Şadi Türk,
 • Cavat Kömürcü,
 • Mehmet Ergin,
 • Ali Akın Özel,
 • Şener Köken.

OSBÜK yedek temsilcileri:

 • Türel Poyraz,
 • Çağlar Çiçek,
 • Özger Örsçelik,
 • Kutsal Eğilmez,
 • Tevfik Anteplioğlu.

Sonraki yazılar »