Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VE ANGOLA HEYETİ BAŞKENT OSB’DE![30.07.2021]

Güncelleme:30 Temmuz 2021

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yrd. Sn. Dr. Çetin Ali Dönmez, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Sn. Fatih Turan, Angola Sanayi ve Ticaret Bakanı H.E. Victor Fernandes, Angola Tarım Bakanı H.E. Francisco Assis ve heyetleri bölgemizi ziyaret ettiler.

Konuklarımız, Yönetim Kurulu Başkanımız Şadi Türk ve Yönetim Kurulumuz tarafından ağırlanırken bölgemiz hakkında sunumlar yapılarak bilgiler verildi.

Angola Sanayi ve Ticaret Bakanı, kısa süre içerisinde bölgeyi yaşanabilir hale getirerek, 15.000 istihdam sayısına ulaşmanın büyük bir başarı olduğunu dile getirirken,  bu başarıyı yakından görmek ve bilgi almak amacıyla ziyarette bulunduklarını söyleyerek konuşmasına devam etti.

SAVUNMA SANAYİ BAŞKANI PROF. DR. İSMAİL DEMİR VE HEYETİ BÖLGEMİZİ ZİYARET ETTİ [10.07.2021]

Güncelleme:10 Temmuz 2021

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. Sn. İsmail Demir ve heyeti bölgemizi ziyaret etti. Bölgemizde yer alan fabrikaları gezen Sn. Demir ve heyetine, Yönetim Kurulu Başkanımız Şadi Türk ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz de eşlik etti.

Bölgemiz her ziyaretçimizle, üretim ve teknoloji alanında gücünü göstermeye devam ederken, ülke olarak rekabet gücümüze organize sanayi bölgelerinin sağladığı katkıyı da gözler önüne sermektedir. Son yıllarda sağlık ve ekonomi alanında yaşanan zor zamanlar, bize bir kez daha üretimin gücüyle ayakta kalabilmeyi öğretmiştir.

Başkent OSB olarak, geçmişte ve bugünümüzde yaşadığımız bu öğretilerle her geçen gün güçlenerek ilerlemeye devam ediyoruz.

“MOBİL EKİPLERLE OSB’LERDE YERİNDE AŞI UYGULAMASI” BÖLGEMİZDE BAŞLADI [21.06.2021]

Güncelleme:24 Haziran 2021

Türkiye, aşılama çalışmalarına hızla devam ediyor. Aşılamanın yaygınlaşması ve Sağlık Bakanlığınca alınan diğer önlemler kapsamında Organize Sanayi Bölgelerine de “Mobil Ekiplerle OSB’lerde Yerinde Aşı Uygulaması” başlatılmıştır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Üretimin devamlılığı ve güvenliği için organize sanayi bölgelerinde mobil ekiplerimizle yerinde aşı uygulamasına başlıyoruz.” açıklaması üzerine Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık ekipleri de bölgemizde aşı çalışmalarını hızlandırmıştır.

Küresel bir salgın olarak karşımıza çıkan Covid-19 ile bir buçuk yılı aşkın süredir savaşmaktayız.  Ülkemizde ve dünya da birçok sektörü etkileyen ve ekonomik sıkıntılara sebep olan bu salgını, bölge olarak en az hasarla atlatmak için pandemi sürecinde mücadele ettik ve etmeye devam ediyoruz. 

Başkent OSB olarak, her türlü önlemin ve tedbirin yanı sıra bireysel anlamda da çalışanlarımızın maske-mesafe-temizlik kurallarına hassasiyetle uymalarını sağladık.  Bu zorlu sürecin en az hasarla atlatılması için el birliğiyle mücadele etmeye devam eden bölgemizde,  T.C Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Mobil Ekiplerle OSB’lerde Yerinde Aşı Uygulaması” başlatıldı. Yönetim Kurulu Başkanımız Şadi TÜRK, bölge çalışanlarına örnek olarak aşılama programına katılım sağlarken, bölgemiz çalışanları da hızla aşılanmıştır.

Güncelleme:31 Mayıs 2021

İlk kez 1968 yılında yapılan “100 Büyük Firma” olarak kamuoyuna açıklanan ve devamında ise günümüze “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmaları olarak gelen ISO 500, Türkiye ekonomisine tutulan güçlü bir ayna niteliğindedir.

Bugüne kadar akademik düzeyde birçok tez ve araştırmaya konu olan, “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500)” araştırmasının amacı, Türkiye’de sanayi faaliyet kolunda yer alan en büyük kuruluşları tespit etmek, bu kuruluşlara ait büyüklükleri ortaya koyarak Türk sanayinin gelişimini görebilmek ve geleceğe yönelik yol haritasının belirlenmesine katkı sağlamaktır.

Coğrafi olarak tüm Türkiye’yi kapsayan araştırma ve iktisadi olarak sanayi sektöründe faaliyet gösteren tüm kuruluşları esas alan, ISO 500 “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırması 2020 verileri açıklanmış olup, Başkent OSB firmaları da sıralamada yer alarak, geçen yıla göre hızlı bir yükselişe geçmiştir.

Listede Yönetim Kurulu Başkanımız Şadi TÜRK’ün başkanlığını yaptığı ŞA-RA Enerji İnşaat Tic. ve San. A.Ş. 168. sırada yer alırken,  katılımcılarımızdan 11.sırada ASELSAN Elektronik San. ve Tic. A.Ş, 82. sırada PETLAS Lastik San. ve Tic. A.Ş, 126. sırada HAVELSAN Hava Elektronik San. ve Tic. A.Ş. ve 264. sırada ANKUTSAN Antalya Kutu Sanayi Oluklu Mukavva Kağıt Tic. A.Ş. yer alarak Başkent OSB’yi bir kez daha gururlandırmışlardır.

ISO 50001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ SERTİFİKASI

Güncelleme:28 Mayıs 2021

Başkent OSB olarak, kurumumuzu daha etkin ve verimli kılacak, üst düzey kalite ve yönetim sistemleriyle, sertifika sahibi olmaya devam ediyoruz.

Buna yönelik olarak, Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Arttırılmasına Dair Yönetmelik ve 11. Kalkınma Planı gereğince, bölgemiz ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi Belgelendirme Denetimi sonrasında TÜRKAK akreditasyonlu “ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası” almaya hak kazanmıştır.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, enerji uzmanları tarafından belirlenen standartlar çerçevesinde, enerji yönetim sistemi oluşturulması, enerji tasarrufu yapılması, enerji giderlerinin düşürülmesi ve çevreye duyarlılığı teşvik eden süreç ve sistemlerin oluşturulmasını, sürdürülebilirliğini sağlar.

“Geleceğin Sanayi Kenti” sloganıyla her sistemin öncüsü olan Başkent OSB de bu tutum ve sistemleriyle bu belgeyi alan ilk OSB’lerden birisi olmuştur.

BAŞKENT OSB 17. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ [25.05.2021]

Güncelleme:25 Mayıs 2021

Pandemi nedeniyle ertelenen 17. Olağan Genel Kurulumuz 25.05.2021 tarihinde, COVİD 19 önlemleri kapsamında gerçekleştirilmiş ve Genel Kurul Divan Başkanlığına, katılımcılarımızın oy birliğiyle Mesut Yalçın ve Burak Egeligi seçilmiştir.

Yönetim Kurulu Başkanımız Şadi Türk genel kurul açılış konuşmasında, pandemi nedeniyle sıcak temas olmadan, uzaktan uzağa gerçekleştirilen bu toplantıların haliyle bir burukluğa sebep olduğuna değinerek, bu zor günlerin bir an evvel geçmesi dilekleriyle konuşmasına başladı.

Türk, açılış konuşmasının ardından bölgemiz 2020 faaliyetlerini içeren sunumuyla katılımcılarımıza bilgilendirmelerde bulundu. Sunumda bölgemizin ulaştığı toplam alandan hızla gelişen sosyal donatılara, artan yatırımcılarımızla yükselen elektrik tüketim ve abone sayılarına, çarşı projesinden atık su çalışmalarına kadar birçok gelişme hakkında detaylar sunuldu.

Başkent OSB, Ankara Sanayisine Örnek Oluyor

Yönetim Kurulu Başkanımız Şadi Türk, bölgemizce yapılan proje ve çalışmaların Ankara Sanayisine örnek olarak, “Geleceğin Sanayi Kenti” sloganına uyan bir davranış sergilenerek ilerlendiğini sözlerine ekledi.

Türk, Başkent OSB’nin savunma sanayiden medikale, metalürjiden kimyaya kadar genişleyen sektörel büyüme hızının, hızla artan yatırımcı sayımızla birlikte ilerlediğine de dikkat çekti.

Ankara Çayı Rekreasyon Çalışmaları Tamamlanmak Üzere

“Ankara Çayı’nın rekreasyon çalışmalarını tamamlamaya doğru gidiyoruz. Bölgemize ciddi katkısı olan bu yatırımın, büyüklüğünü ve önemini daha fazla gözler önüne sermek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Burayı sanayiden uzaklaştırılmış, iki yaka olarak düşünebilirsiniz. Bölümler halinde ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarına başladık.  Yürüyüş yolumuzu açtık. Şuan da yürüyüş yolumuz, iki köprü arasında eğitim tesislerimizin önünden başlıyor. Yürüyüş zamanlamasını da tahmini gidiş ve dönüş olarak 45 dakika olarak hesaplayabilirsiniz.

İstiyoruz ki Ankara Çayı’nın iki yakasında konumlanan bu alanı, sosyal donatıların ve aktivitelerin olduğu bir yere dönüştürelim. Hep birlikte, ailelerimizle de sportif aktivitelerde bulunalım. Umuyoruz ki tamamlandığında hepimizi mutlu edecek bir alana sahip oluruz.”

Pandemiye Rağmen Hızımızı Kesmeden, İlerlemeye Devam Ediyoruz

“Devam eden, planlanan projelerimiz, yayınlarımız, yenilenerek aldığımız sertifika ve belgelerimiz, eğitim faaliyetlerimiz; bakanlıklardan rektörlere, belediyelerden tüm kurum ve kuruluşlara ziyaretlerimiz, aralıksız bölgemizde ağırladığımız ulusal ve uluslar arası misafirlerimizle, Başkent OSB en zor koşullarda dahi çalışmaya devam etti. Bu zor koşullarda devamlılığı istikrarlı bir şekilde sürdürerek pandemi başlangıcından bu yana tam mesai çalışan tüm Başkent OSB çalışanlarına da bir kez daha teşekkür etmek isterim.”

Dünyada ve Ülkemizde Sanayicinin Öne Çıktığı Bir Dönem Yaşıyoruz

Dünya da ve ülkemizde her zaman olduğu gibi sanayicinin öne çıktığı bir dönem yaşıyoruz.  Pandemi dönemi, bir maskeden başlayıp, bugün solunum cihazına kadar giden bu üretim zincirinin ne olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

Türkiye sanayisi de bu anlamda, gücünü ve neler yapabileceğini bir kez daha kanıtlamış oldu. Devlet de, bu süreçte elinden geldiği kadar sanayicimize destek olmaya çalıştı.”

Normalleşme, Yeni Dünya Düzeniyle Birlikte İlerleyecek

 “Önümüzdeki günlerde normalleşme denilen bir döneme geçeceğiz. Bu dönemde göz ardı etmememizin gereken en önemli şey, normalleşmenin eski normal ile aynı olmayacağıdır. Bu sürecin artık yeni bir zemin üzerinde ilerleyeceğini unutmamalı ve hazırlıklarımızı bu yönde yapmalıyız.

İş hayatımızdan sosyal hayatımıza, ailemize, yaşam tarzımıza kadar yansıyacak yeni bir düzen güncellemesiyle karşı karşıya olacağız. Naçizane tavsiyem, yeni alışkanlıklar edineceğimiz, kimi zamanda eski alışkanlıklarımızdan vazgeçmek zorunda olacağımız yeni dönemde, üretimin gücüne güvenerek yatırımlarımızı artırarak devam ettirmemizdir.

Çünkü Biz Farklıyız!

Biz Başkent OSB olarak bölgemizi değişen koşullara göre revize ederek, değişime ayak uydurmayı başarıyoruz. Güncel şartlar neyse, neye ihtiyaç varsa bölgemizde oluşturmaya çalışıyoruz. Her zaman herkese eşit koşullarda hizmet sunuyoruz. Bu gelişimde bizlere destek olan Bakanımız Sayın Varank ve ekibine de ayrıca teşekkür etmek isterim. Bize inanarak desteklenen başarılarımızın günbegün artarak ilerleyeceği kanaatindeyim.

Önümüzdeki dönemlerde üretimi daha da üst sıralara taşıyacağımıza inanıyor ve sağlıkla, başarıyla yol alacağımız günlerde buluşmayı ümit ediyorum.” Yönetim Kurulu Başkanımız Şadi Türk’ün konuşmasının ardından, 2021 bütçesi ve yatırımları görüşülerek oy birliği ile kabul edildi ve genel kurul soru cevaplarla, öneri ve talepler konuşularak sona erdi.

BAŞKENT YATIRIM GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ [30.03.2021]

Güncelleme:16 Mart 2021

2005 yılından bugüne faaliyette olan ve %51 pay hissesi Başkent OSB’ye ait, Başkent Yatırım AŞ, 2021 Genel Kurulunu gerçekleştirdi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Şadi Türk başkanlığında gerçekleşen Başkent Yatırım A.Ş Genel Kurulu üyeleriyle bir araya gelerek yıl sonu değerlendirmesinin yanı sıra genel durum, bütçe ve gelecek planlarına dair analizlerde bulunuldu. Başkent OSB’nin gelişim planı içerisinde büyük bir role sahip olan Başkent Yatırım A.Ş, bölgemiz ve bölgemizde yer alan katılımcılarımızın gereksinim duyduğu alanlarda hizmet ve proje üreterek, kurulduğu günden bugüne fayda sağlayarak, sağlam adımlarla ilerlemeye devam etmektedir.

AYRIM YOK, EŞİTLİK VAR! [09.03.2021]

Güncelleme:09 Mart 2021

Başkent OSB Yönetimi olarak “Ayrım yok, eşitlik var” ilkesiyle bünyemizde %50’ye yakın kadın personel istihdam etmekteyiz.

Sadece bölgemizde değil, dünyanın her yerinde çalışan ve üreten kadın sayısı her geçen gün artmaktadır. Kadınlar, kadın işi, erkek işi ayrımı yapmaksızın farklı alanlarda da başarılara imza atmaya devam etmektedir.

Bu yönde ilerleyen kadınları saygıyla alkışlarken, Bölgemiz Yönetim Kurulu Başkanı Şadi TÜRK, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadın çalışanlarımızla bir araya gelerek,  bölgemize sağladıkları katkılardan dolayı tek tek teşekkür etti.  Başkanımız Şadi TÜRK,  günün hatırası olarak kadın çalışanlarımıza çiçek ve çikolata hediye ederken, çekilen hatıra fotoğraflarıyla da güzel bir anı daha sayfalarda yerini aldı.

BELGİN KARAR’A TEŞEKKÜR BELGESİ [02.03.2021]

Güncelleme:02 Mart 2021

İş ya da özel hayatınızda bazı yol ayrımları yeni hayatlar için başlangıç olur. Başkent OSB Ailesinden Belgin Karar da kendi hayatı üzerine yeni kararlar almış ve kurumsal iş yaşamından ayrılmaya karar vermiştir.

Belgin Hanım, bölgemizde Katılımcı İlişkileri Şefi olarak uzun yıllar emek ve özveriyle çalıştı. Herkesin saygı ve sevgisini kazanan Karar, edebiyat ve tiyatro sevgisini de ailemize aşılamayı ihmal etmedi.

Kendisini, profesyonel olarak rol aldığı tiyatro oyunlarında izlemek hepimiz için bir keyifti. Umuyoruz ki yeni oyunlarıyla onu yakın zamanda yine sahnelerde görecek ve Başkent OSB Ailesi olarak onu alkışlamaya devam edeceğiz.

Başkanımız Şadi TÜRK de Belgin Karar ile vedalaşarak kendisine bölgemize sunduğu katkı ve hizmetlerinden ötürü “Teşekkür Belgesi” takdim etti. Başkan Türk, yolunun her zaman açık olması ve başarı dilekleriyle Belgin Karar’ı yeni hayatına uğurladı.

Biz de Başkent OSB Ailesi olarak Belgin Karar’a sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyoruz.

Yolunuz açık olsun Belgin Hanım…

BAŞKENT OSB YÖNETİMİNDEN, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI SN. MUSTAFA VARANK’A ZİYARET [22.02.2021]

Güncelleme:23 Şubat 2021

Başkent OSB, “Geleceğin Sanayi Kenti” mottosuyla yola çıktığı günden bu yana koyduğu hedefler doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor. Projeleriyle ilgili olarak çalışmalarına devam eden bölgemiz, Başkanımız Şadi Türk ve beraberinde Yönetim Kurulu Başkanvekilimiz Mehmet Ergin, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Atakan Yalçınkaya, Murat Onur Sevinç ve Bölge Müdürümüz İsmet Üstündağ eşliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa Varank’a ziyarette bulundular.

Ziyaretimiz de bölgemiz gelişimine katkı sağlayacak yeni projeler görüşülerek, pandemi sürecinde dahi durmayan bölge yatırımlarımız hakkında Sn. Bakanımıza bilgi aktarımı yapıldı. Dinamik yapısıyla yenilikçi projelerin peşinde olan Başkent OSB, hızla geleceğe hazırlanmaya devam ediyor.

Sonraki yazılar »