BAŞKENT OSB GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ [22.06.2015]

Güncelleme:22 Haziran 2015

Başkent Organize Sanayi Bölgesi, bölge katılımcıları için 22.06.2015 tarihinde geleneksel iftar yemeğini düzenledi. Bilkent Otel’de gerçekleşen iftar yemeği Yönetim ve Denetim  Kurulu ; bölge katılımcılarını, çalışanlarını, iş adamlarını ve bir çok bürokratı bir araya getirdi. Ankara Vali Yardımcısı Mustafa HOTMAN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan YILDIRIM, Orman ve Su işleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat KADIOĞLU, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhsin TEMEL, OSBÜK Genel Sekreteri Ali YÜKSEL ve Sincan Müftüsü Osman Şener’in katıldığı  yemekte misafirler, Başkent OSB  Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk ve Başkent OSB Yönetim ve Denetim Kurulu tarafından karşılandı.  Saat 20:30’da Müezzinin canlı ezan okumasıyla başlanan iftar yemeği, tasavvuf müziği eşliğinde devam etti. Sincan Müftüsü Osman Şener’in yemek duasının ardından sona erdi.

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN ŞADİ TÜRK’ÜN YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINI YAPTIĞI ŞA-RA GROUP; TÜRKİYE’NİN 500 SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNDE YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR. [16.06.2015]

Güncelleme:16 Haziran 2015

Yönetim Kurulu başkanımız Sayın Şadi TÜRK’ün Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı ŞA-RA Enerji İnşaat Tic. ve San. A.Ş. İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu – 2014” listesinde geçen yıla göre 37 sıra yükselerek 202. sırada yer aldı.

MAKİNE VE MALZEME TEKNOLOJİLERİ KÜMESİ İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞTAYI YAPILDI. [11.06.2015]

Güncelleme:11 Haziran 2015

Başkent OSB Makine ve Malzeme Teknolojileri Kümesi 26.02.2015 tarihinde başladığı ihtiyaç Analizi çalışmalarını 11.06.2015 tarihinde yaptığı çalıştay ile sonlandırdı.

Başkent OSB bünyesinde , Makine ve Malzeme Teknolojileri Küme yetkilileri, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Emrah Soğancı , TTGV , Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri ve küme üyesi firmaların katıldığı çalıştayda ; Pazar Analiz Sonuçları ve Pazarların Önceliklendirilmesi  ve ilgili piyasalar konularında TTGV uzmanları tarafından yapılan çalışmalarla ilgili sunumlar yapıldı. Çalıştayda ihtiyaç analizi-firma ziyaretleri sonucu ortaya çıkan önemli başlıklar firmalara sunuldu ve öncelik sırasına göre firmaların belirlediği 3 ana çalışma grubu olmak üzere;

  • Ar-Ge ve Yenileşim Faaliyetleri,
  • Üretim – Kalite Altyapısı İyileştirme,
  • Dış Ticaret ve Yeni Pazarlar Araştırma,

Konularında çalışıldı. Firmaların çalışma gruplarında yaptığı değerlendirmeler ihtiyaç analizine eklenerek Ur-Ge projesi süresince yapılacak faaliyetlere temel oluşturacaktır. Analiz sonucunda ortaya çıkan ihtiyaçlara göre firmalara danışmanlık, eğitim ve yurtdışı pazarlar konusunda destekler verilmesi planlanmaktadır.

ATILIM ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜNÜN BÖLGEMİZİ ZİYARETİ [09.06.2015]

Güncelleme:09 Haziran 2015

Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim ÖZGENOĞLU, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan AKAY ve Atılım Üniversitesi Üniversite Sanayi İşbirliği Uzmanı Burak BAYKAL 09.06.2015 tarihinde Bölgemizi ziyaret ettiler. Misafirlere ev sahipliği yapan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, Başkanvekili Cavat Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ergin, Ahmet Zeki TOPDEMİR, Atakan YALÇINKAYA, Denetim Kurulu Üyeleri Sırrı Yetkin ve Ali GÖK, Başkent OSB Hukuk Danışmanı Av. Abidin Şahin, Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç bölge idare binasında ağırlayarak Bölgedeki eğitim, Ar-Ge ve kümelenme faaliyetleri hakkında bilgilendirdiler.

Ardından konuk heyetle birlikte Başkent OSB Meslek Yüksek Okulu binalarını gezdiler. Rektör Prof. Dr. ÖZGENOĞLU başkanlığındaki heyet, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş MYO’nun binası karşısında hayranlıklarını dile getirerek Bölgemizden ayrıldılar.

BASAD ÜYELERİNİ KAHVALTIDA BULUŞTURDU [18.04.2015]

Güncelleme:18 Nisan 2015

BASAD’ın üyelerine verdiği kahvaltıda konuşan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, “OSB’miz büyüyor, ama amacımız katılımcılarımızın da büyümesi” dedi.

Başkent Sanayiciler Derneği, genel kurul öncesi güncel gelişmeleri değerlendirmek üzere üyeleriyle 18.04.2015 tarihinde  Başkent Organize Sanayi Bölgesi İdari binasındaki bir kahvaltıda bir araya geldi.

BASAD üyeleriyle zaman zaman bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, “OSB’miz büyüyor, ama amacımız katılımcılarımızın da büyümesi” dedi.

Başkent OSB’yi farklı bir anlayışla yönettiklerini ve tüm katılımcıların da etkin biçimde yer alabileceği, dernek, şirket ve kooperatifler kurduklarını anlatan Şadi Türk, “Bölgemiz her geçen gün yeni katılımcılarla daha da büyüyor. Önümüzdeki dönem Bölgemiz daha da hareketlenecek ve güçlenecek. Her sanayicinin önceliği elbette para kazanmak ve daha da kaliteli ürünler üreterek büyümek. Biz bunun yanında kendi sınırlarımız içerisinde imeceyi de oluşturmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkent OSB’nin en önemli özelliklerinden birisinin siyaset üstü bir yolda ilerlemesi olduğunu dile getiren Şadi Türk, “Böylesine büyüyen bir yapıda elbette her siyasi düşünceden insanlar yer alabilir. Zaten farklılıklarımız zenginliğimizdir. Önemli olan birbirimize destek olarak hem ekonomik büyümeyi sağlamak hem de toplumsal barışı yaygınlaştırmaktır.” diye konuştu.

Başkent OSB’nin kısa sürede böylesine büyük bir yapıya kavuşmasının temelinde, inanç ve güvenin bulunduğunu belirten Başkan Türk, “25 yıl önce bir kooperatif kurarak çıktığımız yolda ortaya koyduğumuz hedefler, o zaman hayal sanılırken, bugün neredeyse tamamını gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Projemiz öyle bir büyük bir proje ki, hedefimizi de hem sürekli büyütüyoruz hem de çağın gereklerine uygun biçimde yeniliyoruz.” şeklinde konuştu.

Güncel ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, önümüzdeki günlerin sıkıntılı geçebileceğine işaret etti. 2015 Milletvekili Genel Seçimleriyle ilişkilendirilemeyecek kadar küresel anlamda ekonomide genel bir değişimin yaşandığına dikkati çeken Türk, “Allah dövizle alıp TL’ye satan arkadaşlarıma yardım etsin.” dedi.

İkinci olarak da tüm sanayicilerin pazarlarına ve müşterilerine sahip çıkması gerektiğini kaydeden Türk, “Artık ürettiğimiz malı herkes üretebiliyor. Hiçbirimiz yeni dünyada bir şey keşfetmiyoruz aslında. O nedenle şu anda en kıymetli olan şey müşteri. O nedenle müşterinin istediği malı kaliteli üretmek öncelikli görevimiz. Kaliteli malı yaptığınız sürece dünyanın her yerinden müşteri bulabilirsiniz, çünkü sanayici daha ucuz olsun diye kalitesiz mal alarak kendini riske atmaz.” diye konuştu.

Üründe yenileşme ve kalite arttırmanın önemine değinen Şadi Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başkent OSB olarak rekabette de üstün olmak için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Özellikle üründe ve üretimde yenileşme, sektörel kümelenme, çalışanların eğitimi gibi konulara büyük önem veriyoruz. Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu dışında Kalkınma Ajansının katkılarıyla Bölgemiz bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi de kuruluyor. Ayrıca KOSGEB ve Üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri de idari binamızda hizmet veriyor. Bunlardan yararlanmanız sizlerin ve kuruluşlarınızın yararına olacaktır.”

Başkent OSB’nin en önemli sorunlarından biri olan yol konusunda da son noktaya gelindiğini anlatan Şadi Türk, üçüncü kez ihale yapıldığını ve kısa sürede tamamlanmasını umduklarını dile getirdi.

Başkent OSB Yönetim Kurulu Üyesi, Başkent Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ergin de yaptığı konuşmada, OSB’lerin yapamadığı pek çok faaliyetin BASAD aracılığıyla yapılabileceğini dikkati çekerek, OSB katılımcılarının hem BASAD’a üye olmalarını hem de Başkent Yatırım A,Ş. ve Başkent Konut Kooperatifine ortak olmalarını önerdi.

Kahvaltı, söz alan bazı üyelerin sorunlarını ya da önerilerini dile getirdikleri konuşmalarla tamamlandı.

ODTÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYELERİ VE ÖĞRENCİLERİ BAŞKENT OSB ARITMA TESİSİNİ GEZDİ. [16.04.2015]

Güncelleme:16 Nisan 2015

Ankara da İlk Konvansiyonel Arıtma Tesisine sahip Başkent OSB’ye çevreci ilgisi

ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencileri Başkent OSB’yi ziyaret edenler arasındaydı.

16.04.2015 tarihinde Bölge İdari binasında Başkent OSB’nin tanıtım filmini izleyen ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencilerine OSB’lerin yapısı hakkında bilgiler veren Başkent OSB Bölge Müdürü İsmet Üstündağ, sadece Çevresel Etki Değerlendirme raporlarının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden alındığını, faaliyetlere ilişkin diğer tüm belgeleri verme yetkisinin ise OSB’de olduğunu anlattı.

Başkent OSB’nin hızlı büyümesini sürdürdüğünü ve tam kapasiteyle çalışır hale geldiğinde yaklaşık 650 tesise ulaşılmış olacağını dile getiren Üstündağ, ASELSAN, HAVELSAN gibi savunma sanayinin dev kuruluşlarının da Bölgede yer aldığını anımsattı.

Halen Ankara’da faaliyet gösteren OSB’lerin ASKİ’nin arıtma tesislerinden yararlandığını ifade eden Üstündağ,  Başkent OSB’nin konvansiyonel arıtma tesisine sahip tek OSB olduğunu vurguladı.

İsmet Üstündağ, Başkent OSB’de görev yapan 2 çevre mühendisi ile birlikte ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencilerine arıtma tesisinin gezdirdi ve soruları yanıtladı.

POLATLI BELEDİYESİ VE BAŞKENT OSB İSTİHDAM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI [14.04.2015]

Güncelleme:14 Nisan 2015

Polatlı da ki işsizliği önlemeye ve Başkent OSB katılımcılarının istihdam taleplerinin karşılamaya yönelik Polatlı Belediyesi ve Başkent OSB arasında 14.04.2015 tarihinde işbirliği protokolü için imza töreni düzenlendi.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel  YILDIZKAYA’nın beraberinde Başkan Yardımcıları, Polatlı Belediyesi ARGE Uzmanları , Halkla İlişkiler Müdürü ve Polatlı Belediyesi Çalışanlarının katıldığı törene, Başkent OSB Başkanı Şadi TÜRK ve Yönetim Kurulu üyeleri ev sahipliği yaptı.

Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi TÜRK özet olarak  ”Polatlı Belediyemizin yaptığı önderlikten dolayı şahsım ve OSB yönetimi adına teşekkür ediyorum. İnşallah iş, aş ve çalışanı buluşturacağımız bir zemin oluştururuz. Bizim için önemli olan nitelikli çalışandır, bu çalışanı Polatlı’dan oluşturabiliriz. Protokolümüz hayırlı olsun.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA, kısa sürede kurdukları Ar-Ge İstihdam Merkezi aracılığıyla 2000′e yakın insanın iş bulmasına katkı sunduklarını, bu protokol sonrasında vasıfsız insanların vasıflandırılıp Başkent OSB’de daha kolay iş bulacaklarını söyledi. Başkan YILDIZKAYA, “Bundan sonraki süreçte Başkent OSB eleman ihtiyacını büyük ölçüde şehrimizden karşılayacak. Bu işbirliğiyle iş tespit ve eğitim çalışmaları yapacağız ve daha fazla insanımıza iş imkanı sağlayacağız. Biz Polatlı’da işsizliğin sonlandırılmasına yönelik yaptığımız çalışmalarla hemşerilerimizi mutlu ettiğimize inanıyoruz. Hemşerilerimizin mutluluğu bizim mutluluğumuzdur.” dedi.

İŞTE SAĞLIK OSGB’NİN AÇILIŞI YAPILDI [31.03.2015]

Güncelleme:31 Mart 2015

Bölgemizde Ortak Sağlık Güvenlik Birimi hizmeti verecek olan İşte Sağlık OSGB’nin açılış töreni  31 Mart 2015 Salı Günü gerçekleştirildi. Bölge Katılımcılarının ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin katıldığı törende Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Şadi Türk açılışı yaptı.

İŞTE SAĞLIK TANITIM YAZISI
VERİLEN LABORATUAR HİZMETLERİ

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI UZMAN YARDIMCILARINDAN BÖLGEMİZE ZİYARET [18.03.2015]

Güncelleme:18 Mart 2015

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında yeni göreve başlayan uzman yardımcıları ve memurlara yönelik olarak hazırlanan eğitim kapsamında, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Dış İlişkiler Şb. Md.lüğü’nden Lale NİMETOĞLU ve beraberindeki heyet 18 Mart 2015 Çarşamba günü bölgemizi ziyaret ettiler.

Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç tarafından karşılanan heyete, Bölge Müdürlüğü binasında Bölgenin tanıtımı yapıldıktan sonra Bölge Müdürü Sayın İsmet ÜSTÜNDAĞ bölgenin tarihçesini ve projelerini anlattı.  Ardından Bölge katılımcılarımızdan olan Ertem Basım Yayın ve Efor Endüstri firmalarımızı ziyaret eden heyet memnuniyetlerini belirterek bölgemizden ayrıldılar.

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN BÖLGEMİZE ZİYARET [13.03.2015]

Güncelleme:13 Mart 2015

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü, Proje Koordinasyon Ofisi Müdürü Yrd.Doç. Dr. G. Sena DAŞ ve beraberinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü öğrencileri 13.03.2015 Cuma Günü Bölgemizi ziyaret ettiler.
Bölge Müdürümüz İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcımız Sevda Güvenç tarafından karşılanan öğrencilere Tanıtım filmi izletildikten sonra Başkent OSB ile ilgili detaylı bilgi verildi. Ardından bölgede faaliyette bulunan Anıl Kağıtçılık Ambalaj San. Ve Tic. A.Ş. ve Abdulkadir Özcan Oto. Lastik San. Ve Tic. A.Ş.  firmalarını dolaşan öğrenciler hayranlıklarını belirterek Bölgemizden  ayrıldılar.


Sonraki yazılar »