FRANSIZ KALKINMA AJANSI TÜRKİYE TEMSİLCİLERİNDEN BAŞKENT OSB’YE ZİYARET

Güncelleme:19 Nisan 2014

AFD-Fransız Kalkınma Ajansı’ndan AFD Enerji Odak Noktası Sürdürülebilir Enerji Ve Ulaşım Bölümü Kıdemli Proje Yöneticisi Christian De GROMARD, Sürdürülebilir Enerji Ve Taşıma Bölünme Proje Yöneticisi Arthur HONORE, Türkiye Müdür Yardımcısı Laetitia DUFAY, AFD Proje Sorumlusu Antoine CABASSU, PROPARCO Türkiye Temsilcisi Guillaume BARBEROUSSE ve beraberindeki heyet 16 Nisan 2014 Çarşamba günü Bölgemizi ziyaret ettiler. Heyet Denetim Kurulu Üyesi Sırrı YETKİN, Bölge Müdürü İsmet ÜSTÜNDAĞ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda GÜVENÇ tarafından karşılandı. AFD-Fransız Kalkınma Ajansı, Başkent OSB Bölgesini yakından tanımak, su, yenilenebilir enerji, toplu taşıma ve inşaat altyapı konularında bölgemizden bilgi almak amacıyla gelmiş olup, kendi bünyelerinde verdikleri kredi destekleri hakkında da bilgilendirme yapmışlardır. AFD-Fransız Kalkınma Ajansı yetkilileri Başkent OSB tanıtım filmini izledikten ve merak ettikleri konularda Bölge Müdürü İsmet ÜSTÜNDAĞ ‘dan bilgi aldıktan sonra; memnuniyetlerini ve teşekkürlerini sunarak bölgemizden ayrıldılar.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞINDAN BÖLGEMİZE ZİYARET

Güncelleme:10 Nisan 2014

Ankara’da ki OSB’ler içinde ilk ve tek olma özelliğini koruyan Başkent OSB Konvansiyonel Arıtma Tesisimiz Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Orman ve Şehircilik Müsteşar Yardımcısı Bahattin Kaptan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halil İbrahim Metin ve Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Vicdan Karakaya  tarafından ziyaret edildi. 8 Nisan 2014 Salı günü gerçekleşen ziyarette misafirlerimiz, Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk ve Yönetim Kurulu tarafından karşılandı. Başkent OSB Atıksu Arıtma tesisi ve projesini yakından takip eden Sedat Kadıoğlu projenin sadece Başkent OSB için değil, evsel atıkları da arındırması sebebiyle çevre için ve Ankara için faydalı olacağını ifade etti. Arıtma tesisimizin inşaatını Başkan Türk ile gezen Kadıoğlu tesisin çalışmalarının gayet güzel devam ettiğini en kısa sürede tam kapasite faaliyete geçmesini beklediklerini söyledi.

ASELSAN’IN YENİ YÖNETİMİ BÖLGEMİZİ ZİYARET ETTİ

Güncelleme:10 Nisan 2014

Bölgemiz katılımcısı Askeri Elektronik Sanayi’nin (ASELSAN) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Hasan CANPOLAT ve Başkan Vekili Murat ÜÇÜNCÜ önderliğinde Aselsan Yönetim Kurulu, Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi TÜRK’ü ve Başkent OSB Yönetimini Başkent OSB’de bulunan arazileri ile ilgili bilgi almak ve yatırımları hakkında konuşmak üzere 5 Nisan 2014 Cumartesi günü ziyaret ettiler.

Aseslan Yönetimi; uzun zamandır Başkent OSB ile yakın ilişkiler içerisinde olduklarını ve yeni yönetim kadrosuyla da ilişkilerin geliştirilerek devamının sağlanacağını ifade ettiler.

SURİNAM HEYETİ BAŞKENT OSB’YE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Güncelleme:07 Nisan 2014

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Temsilcisi ve Surinam Resmi Heyeti Yöneticileri Vivian Marbach ve Reina Raveles 02 Nisan 2014 Çarşamba günü bölgemizi ziyaret ettiler. Heyet Başkent OSB Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç tarafından karşılandı. Surinam Ticaret ve Sanayi Parkı Proje Yöneticilerine bölgemizin oluşum süreci, şuandaki durumu,  konumu ve bölgemizde bulunan fabrikalar hakkında detaylı bilgi verildi. Bölge tanıtım filmimizin izlenilmesinin ardından  Merih Asansör ve İmtes İmalat isimli firmalar gezdirildi. Surinam Heyeti teşekkürlerini sunarak bölgemizden ayrıldı.

BAŞKENT OSB FİNANSAL DESTEĞİ ÇÖZDÜ

Güncelleme:04 Nisan 2014

Bölgemizde tahsis edilen arsalar üzerine yapılacak iş yeri inşaatlarının finansmanı için, Ziraat Bankası ile Halkbankası’nın kredi kullandırımı ve Kredi Garanti Fonu’nun kefaletiyle; Katılımcılarımıza kredi verilmesine ilişkin Protokoller 1 Nisan 2014 Salı günü imzalandı. Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Tamer Aksel, Ziraat Bankası İç Anadolu I. Bölge Koordinatörü Emin Çubıkçı ve  Kredi Garanti Fonu Ürün Geliştirme Müdürü Canan Çakar’ın bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Türk;

Türkiye’de çok az örneği olan bir OSB olduklarını belirterek;

“Bankalarla rahat ilişkiler kuruyoruz. Çok az örneği bulunan bir OSB’ye sahibiz. Bu da bize bir ayrıcalık kazandırıyor. Finansal konularda rahat iletişimler içerisindeyiz” dedi. Müştereklik ruhunun taşınması gerekliliğine değinen Türk; “Kredi Garanti Fonu, Ziraat Bankası ve Halkbank ile bir protokole imza attık. Banka-firma iş birliği gereklidir” diye konuştu.

Kredilendirilme sisteminin sanayiciler tarafından belirlenmesinin daha doğru olacağı konusuna değinen Türk; “Ankarada ki sanayiciler destek beklemektedir. Ankara sanayisi küçük çapta sanayiden oluşmaktadır. Büyük çaplı sanayiler zaten bilinmektedir. Sanayilerin birçok kaynağa ihtiyacı vardır. Bizlerinde bu sorunların üstesinden gelmesi haktır. Sanayiciler dışarıdan göründüğü gibi sınırsız sermayeye sahip kişiler değildir. Kredi Garanti Fonu’nun Ziraat Bankası ve Halkbank’la imzaladığı bir protokol mevcuttur.  Böylece OSB’yi ve sanayiciyi ihtiyacı doğrultusunda güvenceye almış bulunmaktayız” diye ifade etti.

SANAYİCİNİN NAKİT SIKINTISI SÜREKLİ BİR PROBLEMDİR

Konuşmasında sanayicinin nakit sorununa da değinen Türk;

“Her ne kadar görsel açıdan gelişmiş olsakta sanayici maddi anlamda hep bir sıkıntı içerisindedir. Çalışan işçi, ana madde kaynakları ve ekonomik piyasada döngüsü sanayiciyi maddi anlamda zor duruma sokuyor. Sanayici olmak göründüğü gibi kolay değildir. Modern dünyanın gereksinimi olan maddi desteği, her ticari kuruluş bankalar ile işbirliği içerisinde çözmeye çalışmaktadır” dedi. Yönetim ve işleyiş biçimi olarak Türkiye’de farklı bir OSB imajına sahip olduklarını belirten Türk;

“Birbirinden çok farklı yönetilen OSB’ler de var. Biz arazimizi, tapumuzu aldık sınırımızı çizdik. Önce sınırımızı çizip sonra kamulaştıralım demedik. Doğrusu ne ise sıra ile gerçekleştirdik. Kooperatif usulü bir yönetime sahibiz. İki senede bir seçim yapıyoruz ve yönetim biçimi açısından örnek bir OSB olduğumuzu düşünüyorum. Yabancı yatırımcılar ve ziyaretçiler tarafından yönetimsel temelimiz dikkat çekmektedir”dedi.
İşbirliği ve yardımlaşmayla büyüdüklerini ifade eden Türk;

“Bir kaynak tanımımız yok. Bu konuda zorluk yaşıyoruz. İmece usulü ile kendi kaynağımızın tamamını oluşturuyoruz. Bugün geldiğimiz noktada alan olarak Türkiye’nin 8. büyük, Ankara’nın ise en büyük OSB’siyiz. Gelişmemiz oldukça hızlı bir biçimde devam ediyor. Sanayi Bakanlığı’ndan kredi alınca biz parasal manada biraz rahatladık. Akabinde sosyal yatırımlara hız vermeye başladık. Arıtma tesis yaptık, cami inşasına başladık, ardından 2 bin derslikli Gazi Üniversitesi’yle inşaat ihalesi yaptık, yurt inşaatıyla devam ettik. Yani sanayi dışında olaylara da yoğunlaştık. Eğitim faaliyetleri arttı. Üniversitelerle ilişkimiz kolaylaştı. KOSGEB buraya geldi. Bunların hepsinin varlığının ana sebebi sanayicidir. Sanayicinin olmadığı alan hiçbir mana ifade etmez. Bizler altyapımız olduğu sürece gerekli ise barakada da yaşayabiliriz. Başkent OSB yapmış olduğu sosyal yatırımlar aracılığıyla daha çok duyulmuştur.” dedi.

OLAYI TİCARİ GÖZLE DEĞİL, ORTAKLIK GÖZÜYLE DEĞERLENDİRİYORUZ

Bankalarla olan ilişkilerine de değinen Başkan Türk;

“ Biz hem Ziraat Bankası’na,  hem Halk Bankası’na kısmen üzerlerinde taşıdıkları kamu görevlerinden dolayı değer verdik. Örneğin; Ziraat Bankası da bizim zihniyetimizde, bizim gibi gelişme göstererek büyüdü. Olayı ticari gözle değil, ortaklık gözüyle değerlendiriyoruz. Birbirimize ihtiyacımız var” diye ifade etti.

BAŞKENT OSB YÖNETİMİ GÖKÇEK’İ ZİYARET ETTİ

Güncelleme:17 Mart 2014

Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şadi Türk öncülüğünde; Yönetim Kurulu Üyeleri, Bölge Müdürlüğü Yöneticileri ve Başkent OSB katılımcılarından oluşan heyet Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Melih Gökçek’i makamında ziyaret etti. 10 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilen ziyarette, Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk ve beraberindeki ziyaretçiler, Ankara Büyükşehir Belediyesinden OSB olarak beklentilerini, sorunlarını ve çözüme kavuşmasını istedikleri Başkent OSB’nin yol durumunu dile getirdiler. Başkan Gökçek, Şadi Türk ve beraberindeki misafirlerini dikkatle dinleyerek var olan sorunlar üzerine notlar aldı. Başkent OSB’nin yol sorunu ile ilgili Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile telefonda görüşen Melih Gökçek, gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi. Başkent OSB Yönetimi sorunlarını ve beklentilerini dile getirdikten sonra teşekkürlerini ileterek makamında ayrıldılar.

İMES OSB BÖLGEMİZİ ZİYARET ETTİ

Güncelleme:08 Mart 2014

İmes OSB Bölge Müdürü Sayın Direnç Özdebir ve İmes OSB Birim Yöneticileri 07.03.2014 tarihinde bölgemizi ziyaret ettiler. Direnç Özdebir ve beraberindeki Birim Yöneticileri Başkent OSB Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç tarafından karşılandı. Başkent OSB’yi kendilerine rol model olarak belirleyen İmes OSB detaylı incelemelerde bulundu. Başkent OSB ‘nin kuruluş aşaması, yapılaşması ve yönetim şekli hakkında bilgiler alan İmes OSB, bölge binasını gezerek notlar aldı. Bölge misafirlerimize Başkent OSB’nin tarihçesini ve son durumunu daha net görebilmeleri adına Başkent OSB tanıtım filmimiz izlettirildi. Başkent OSB bölge Müdürü Sayın İsmet Üstündağ, İmes OSB Bölge Müdürü Sayın Direnç Özdebir’in Başkent OSB ve genel OSB’ler hakkında sorularını yanıtladı. İmes OSB heyeti misafirperverliklerinden ve verdikleri bilgilerden dolayı Başkent OSB Bölge Yöneticilerine teşekkürlerini ileterek Bölgemizden ayrıldılar.

BAŞKENT OSB VE ANKARA KALKINMA AJANSI UZMANLARI DESTEK PROGRAMLARI DEVAM EDİYOR

Güncelleme:28 Şubat 2014

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından 2014 yılı Teklif Çağrısı kapsamında, İleri Teknolojilerde İhracat Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı hakkında Ajans uzmanları tarafından bilgilendirme toplantıları başlatıldı. Sözü edilen program kapsamında uygun bulunan projelere Ankara Kalkınma Ajansı tarafından 500.000 TL’ye kadar mali destek sağlanacaktır. Bu destek ile, ileri teknoloji sektörlerde faaliyet gösteren firmaların tasarım, test, üretim, pazarlama kapasite ve yeteneklerinin desteklenerek ürün portföyünün geliştirilmesi ve üretim yapan firmaların ihracat kapasitesinin arttırılmasına destek sağlanılmış olunacaktır. Destek Programı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

Ankara Kalkınma Ajansı

BAŞKENT OSB’DEN GELECEĞİN SANAYİCİLERİNE TAM DESTEK

Güncelleme:21 Şubat 2014

Başkent Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan;  Makine ve Malzeme sektörlerinde üretim yapan sanayi kuruluşlarının, rekabet düzeylerini ilerletmek, ar-ge, yenilikçilik ve dış ticaret odaklı faaliyetlerini geliştirmek amacıyla,  Başkent Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi ve Hacettepe Üniversitesi arasında 26 Kasım 2013 tarihinde imzalanan “ Başkent OSB Malzeme & Makine Sanayi Kümesi “ projesinde istenilen başarıya çok kısa süre içinde ulaşıldı.

Ekonomi Bakanlığı  İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Emrah SAZAK, Başkent OSB Denetim Kurulu Üyeleri Ahmet Zeki Topdemir ve Sırrı Yetkin, Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Yetkilileri, Başkent OSB Bölge Müdürlüğü Yöneticilerinin katılımıyla,  ilgili paydaş temsilcileri ve bu alanda hizmet veren firma temsilcilerinin de katılımı ile 18 Şubat 2014’te gerçekleşti. Başkent OSB Malzeme&Makine Sanayi Kümesi Kuruluş Çalıştayı ve Rekabetçi Makine ve Malzeme Sektörleri İçin Strateji  Geliştirme Projesi Tanıtım toplantısı sonrası, “Geleceğin Sanayi Kenti “ sloganı ile faaliyet gösterecek olan Başkent OSB Malzeme & Makine Sanayi Kümesi, firmalara olan desteğini “ Geleceğin sanayi kentinde, geleceğin öncü ve rekabetçi sanayi kuruluşlarının oluşumuna destek olmak.” vizyonu ile firmaların sektörel alanda gelişmesi ve daha iyi rekabet koşullarına ulaşması için çalışmalarına devam edecek.

AKTİF’TEN BAŞKENT OSB’YE ZİYARET

Güncelleme:31 Ocak 2014

TUSKON’a bağlı OSTİM merkezli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bayraktar ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Başkent OSB Başkanı Şadi Türk’ü makamında 28 Ocak Salı günü ziyaret etti. Şadi Türk’e derneğin kuruluşu ve çalışmaları hakkında bilgi veren Ufuk Bayraktar, Aktif’in üyelerine yurtdışı ticaret için bir arayüz oluşturduğunu ve bu anlamda  TUSKON’un 140 ülkedeki network ağını firmalarına yönlendirdiklerini kaydetti. Bayraktar, ayrıca yürüttüklerı “Türkiye’de Üretilen Malı Kullanıyorum” kampanyaları ile de yerli malı kullanımının, başta kamu olmak üzere tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması çabası verdiklerini ifade etti.

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk ise, Aktif’in yerli malı kullanımının yaygınlaştırılması konusundaki çalışmalarını desteklediğini belirterek, Çin ve Almanya gibi ülkelerde yerli üretimin korunmasına yönelik başarılı çalışmaların olduğunu dile getirdi. Yerli malı ile ilgili mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Şadi Türk, “Sanayici neredeyse, biz oradayız” dedi.

Başkent OSB’deki gelişmeler ile ilgili bilgi aktaran Türk, OSB’de savunma sanayi firmalarının yatırımlarının arttığını, 20 savunma firmasına ulaştıklarını kaydetti. Yatırımlarda devlet desteklerine de değinen Türk, özellikle kurumlar vergisinin kaldırılması, buna karşılık OSB’lerde yatırım indiriminin sıfırlanmasının fayda sağlamadığını söyledi.

Başkan Türk, daha fazla savunma yatırımcısını Başkent OSB’ye beklediklerini ifade etti. Yatırımlarda devlet desteklerine de değinen Türk,özellikle kurumlar vergisinin kaldırılması, buna karşılık OSB’lerde yatırım indiriminin sıfırlanmasının fayda sağlamadığına dikkat çekti.

Sonraki yazılar »