BAŞKENT OSB MESLEK YÜKSEK OKULU 2016-2017 EĞiTiM ÖĞRETiM YILINDA ÖĞRENCiLERE KAPILARINI AÇIYOR. [05.07.2016]

Güncelleme:05 Temmuz 2016

Başkent OSB MYO öğrencileri Hacettepe Üniversitesi’ne emanet

“Geleceğin Sanayi Kenti” anlayışına uygun olarak eğitime de özel önem veren Başkent Organize Sanayi Bölgesi (Başkent OSB), yıllardır verdiği çaba ve yaptığı yatırımların sonuçlarını almaya başladı.

Başkent OSB’de üniversite de dahil, her kademe eğitim kurumunun bölgede faaliyete geçmesini öngören Başkent OSB’nin yaptırdığı Meslek Yüksek Okulu’nun binası tamamlandı, gerekli iç donanım yapılıyor.

Başkent OSB ile Hacettepe Üniversitesi arasında imzalanan protokol uyarınca, Başkent OSB Meslek Yüksek Okulu 2016-2017 eğitim öğretim yılında öğrencilere kapılarını açacak. Başkent OSB iç donanımını tamamladığı Meslek Yüksek Okul Binasını Hacettepe Üniversitesi’ne devrediyor.

Bilindiği gibi, geçtiğimiz dönemlerde Hacettepe Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve beraberinde Yardımcıları Prof. Dr. Rahime Meral Nohutçu, Prof. Dr. Kudret Aytemir, Prof. Dr. Cemal Güzel, Danışmanları Prof. Dr. Arbay Özden Çiftçi, Doç. Dr. Ebru Sezer, Genel Sekreter Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Pınar, Makine Mühendisi M. Sabri Üstün’den oluşan kalabalık bir heyet Başkent OSB yönetimini ziyaret etmiş ve daha önce protokol imzaladıkları MYO binasında incelemelerde bulunmuştu.

Polatlı’dan Başkent OSB’ne

Başkent OSB ile Hacettepe Üniversitesi arasında imzalanan protokol uyarınca, Hacettepe Üniversitesi’nin Polatlı’da faaliyette bulunan Meslek Yüksek Okulu’nun yaklaşık 500 öğrencisi 2016-2017 eğitim öğretim yılında Başkent OSB MYO’unda öğrenimlerini sürdürecek.

Öğrencilere Meslek Yüksek Okulu’nda bulunan A,B,C,D,E,F,G bloklarında 11.092 m2 kapalı alanda eğitim olanağı sunulmakta. Okul, eğitim verilmesi amacıyla Hacettepe Üniversitesine Başkent OSB tarafından bedelsiz tahsis edilirken bu tahsisin amacı “Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ve Yönetmelikleri kapsamında Başkent OSB üyelerinin ortak menfaatini sağlayacak bir eğitim alt yapısının Hacettepe Üniversitesi tarafından sağlanması ve üniversite sanayi işbirliği kapsamında Hacettepe Üniversitesi’nin uygulama sahasında eğitim yapmasına kolaylık sağlamak” olarak ifade edildi.

Hacettepe Üniversitesi ile girişilen ortaklığın sonucunda Başkent OSB bünyesinde bulunan firmaların Ar-Ge ve inovasyon kapasitelerini artırmaları hedeflenirken, elde edilecek bilgi birikimi ve teknolojik altyapının üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesinde, teknopark, teknokent, teknoloji geliştirme bölgesi, teknoloji transfer merkezi vb. yapılanmaların gerçekleştirilmesinde yararlanılması amaçlanıyor. Bunun dışında Hacettepe Üniversitesi, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda laboratuvar, test ve ölçüm merkezi gibi yapılanmaların kurulmasında ve işletilmesinde öncülük edecek, aktif rol üstlenecek, işbirlikleri ve ortaklıkların geliştirmesinde sorumluluk alacak.

Okul, 11.092 m2 alana sahip olup her biri 40 öğrenci kapasiteli 20 adet dersliği bünyesinde barındırıyor. Bunun yanı sıra 12 adet laboratuvar, 6 adet atölye, konferanslara da uygun 100 kişi kapasiteli bir derslik, 350 kişilik yemek salonu, 1000 kişilik kantin ve kapalı teneffüshane, spor salonu, kütüphane, öğrenci kulüp odaları, ilk yardım odası, öğrenci işleri, 17 adet öğretim üyesi ve 10 adet yönetim ve büro odaları da dahil olmak üzere  2016-17 eğitim-öğretim yılına hazır olan tesislerde toplam 1360 öğrenciye eğitim verilebiliyor.

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VE BAŞKENT OSB İFTARDA BULUŞTU… [22.06.2016]

Güncelleme:22 Haziran 2016

23 Haziran tarihinde gerçekleşen iftarda yoğun katılım sağlandı. Sanayici ve kamu yöneticilerini bir araya getiren davet her iki kulvardan bir çok önemli ismin buluşmasına vesile oldu. İftara Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk davetli olarak katıldılar.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, Başkan vekili Cevat Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyeleri, Mehmet Ergin, Ahmet Zeki Topdemir, Atakan Yalçınkaya ve Denetim Kurulu Üyesi Sırrı Gök ile Hukuk Müşaviri Av. Abidin Şahin ev sahipliği yaparken; Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç ve Bölgede hizmet veren birimlerin birim yöneticileri de yemekte hazır bulundular.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünde görev yapmakta olan tüm  Daire Başkanları ve Şube Müdürleri de yemekte,  Başkent OSB yönetim ve çalışanlarıyla bir araya geldi. Yemekte Bakan Yardımcısı Çelik ve katılan diğer misafirler bölgenin tanıtım videosunu izlediler.

YENİ YOL TRAFİĞE AÇILDI

Güncelleme:16 Haziran 2016

Başkent OSB yönetiminin bölgenin faaliyete geçtiği günden bu yana yapımı için uğraş verdiği Ankara- Eskişehir Kara Yolu’nu bölgemize bağlayan yolda trafik akışı başladı.

Başkent OSB yönetiminin, bölgenin faaliyete geçmesinden bu  yana verdiği mücadele nihayet sonuca ulaştı. Başkent OSB’ni Ankara-Eskişehir Karayolu’na bağlayan yol tamamlanarak trafiğe açıldı.

Dört şerit yol

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk başkanlığında yönetim kurulu üyeleri ve bölge yöneticilerinden oluşan heyetin, başta Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Sincan Belediyesi ile sürdürdüğü yoğun görüşmeler sonucu yapımı gerçekleşen yol trafiği önemli ölçüde rahatlattı.

Başkent OSB’nin girişinde bulunan köprüden başlayarak Malıköy’e girmeden direk devam eden yeni yol, Baştaş tesislerin bulunduğu noktaya yakın bir yerde Malıköy köy yoluna bağlanıyor. Yaklaşık 6 km uzunlukta, Başkent OSB’nden Ankara-Eskişehir Karayolu’na kadar  devam eden yol gidiş iki, geliş iki olmak üzere dört şeritten oluşmakta ve Malıköy köy yoluna göre ulaşım konforunu ciddi şekilde arttırmaktadır.

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, uzun uğraşlar sonunda yolun yapıldığını anımsatarak, karşılaştıkları bütün güçlüklere karşın bazı kamu kuruluşlarından önemli destekler gördüklerini anımsattı. Türk, “Bu konuda bize destek olan başta Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç olmak üzere Büyükşehir Belediyesine, Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’ya ve Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan Adiloğlu’na teşekkür ediyorum”dedi.

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN ŞADİ TÜRK’ÜN YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINI YAPTIĞI ŞA-RA GROUP; TÜRKİYE’NİN 500 SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNDE YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR. [08.06.2016]

Güncelleme:08 Haziran 2016

Yönetim Kurulu başkanımız Sayın Şadi TÜRK’ün Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı ŞA-RA Enerji İnşaat Tic. ve San. A.Ş. İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu – 2015” listesinde önceki yıla göre 19 sıra yükselerek 183. sırada yer aldı.

OSB’LER BAŞKENT OSB’DE BULUŞTU [03.06.2016]

Güncelleme:03 Haziran 2016

“Devir akıl teri devridir”

Amaç OSB’lerin sayısını değil, niteliklerini artırmak olduğunu söyleyen Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, “Devir artık alın teri devri değil, akıl teri devridir” dedi .

OSB’lere ‘proje bitirin’ çağrısı

Yaşar Öztürk, altyapılarını tamamlamak için kredi kullanan OSB’lerin, yatırımlarını belirtilen zamanda bitirmelerini istedi.

Türk: “Bakanlık, bakanlığımız oldu.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan kredi alarak altyapı hizmetlerini tamamlama faaliyeti yürüten 89 OSB, Başkent OSB’de bir araya geldi.

“Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2016 yılı Yatırım Programında Yer Alan OSB Yönetimlerini Bilgilendirme Eğitimi”nde, konuşan Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk altyapı yatırımları süren OSB’lerden yılsonuna kadar altyapı ve projelerini bitirmeleri istendi.

Başkent OSB’nin ev sahipliğinde

Toplantıya ev sahipliği yapan Başkent OSB’nin Başkanı Şadi Türk, açılışta yaptığı konuşmada, “Bakanlık, ‘Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ vasfından ‘Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na geçtikten sonraki dönemde, gözle görülür bir ivmeyle bizim bakanlığımız oldu. Bu, güzel bir şey. Sonuçta sizi temsil eden, bürokraside destek olan bir bakanlık oldu. O günden sonra bizim için hareketler daha hızlı şekillenmeye başladı” dedi.

OSB’lerin sayısının 300’e yaklaştığını ama her birinin kendine özgü sorunları olduğunu dile getiren Türk, kamuyla yaşanan sıkıntılara değindi. Türk,“Özellikle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın her türlü organizasyonumuza desteği büyük. Ancak sınırlarımızın dışına çıktığımızda maalesef kamuyla bazı sorunlar yaşıyoruz. Diğer illerde bu tarz şikayetler çok olmasa da Ankara’da özellikle Büyükşehir Belediyesi ile büyük sorunlar yaşıyoruz. Bu bölgede 4 tane OSB olmasına rağmen, yolumuz 15 senedir yapılamadı” diye konuştu.

Bu arada toplantıya katılanlar Başkent OSB’nin tanıtım filmi izlediler.

Projeleri zamanında tamamlayın

Daha sonra söz alan Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, toplantı ile OSB yöneticileri ve çalışanlarının görüşlerini almak, aynı zamanda onlardan beklentilerini paylaşmak istediklerini söyledi.

Bakanlığın yatırım programında yer alan OSB’lerin altyapı yatırımlarıyla, bölge müdürlüğü hizmet binası inşaatlarının krediyle desteklendiğini anlatan Öztürk, toplantıya katılan tüm OSB’lerin yöneticilerinden, projelerini programda belirtilen tarihte bitirmelerini istedi.

OSB’ler projelerini anlattı

2015 yılının değerlendirilmesinin ardından Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Öztürk, OSB yöneticilerinden gelen soruları yanıtladı.

Salondaki katılımcılar, tek tek söz alarak hem kendilerini tanıttılar hem de proje bitim tarihi hakkında bilgi verdiler. Öztürk, altyapı çalışmaları ne kadar erken bitirilirse OSB’lerin o kadar erken faaliyete geçeceğini anımsatarak, OSB yönetimlerinin programı aksatmamaları gerektiğine dikkat çekti. Öztürk; “Projelerin tamamlanması yönünde çalışmalar yapılabilmesi için, ayrılan ödeneklerin iş programlarına uygun olarak kullanılabilmesi konusunda OSB yönetimlerine büyük görevler düşüyor. Sizi buraya toplamamızın asıl nedeni projelerin yatırım programına göre bitirilmesinin sağlanmasıdır” diye konuştu.

Akıl teri dönemi

Genel Müdür Yaşar Öztürk, artık emek yoğun teknolojilerden çok, bilgi teknolojilerinin ön plana çıktığını belirterek; “Devir artık alın teri devri değil, akıl teri devridir. Geçmiş asırlarda nasıl güçlü olanlar kazanmışsa, endüstriyel çağda nasıl parası olanlar kazandıysa, artık bugün bilgi çağında bilgiye sahip olanlar kazanacaktır” dedi.

196 OSB’ye kredi desteği

Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, bundan 50 yılı aşkın süre önce başlayan OSB uygulamaları, yıllar içinde gelişerek dünyaya örnek teşkil eden bir model haline geldiğini söyledi. Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kuruluş işlemleri tamamlanan 287 OSB’de 75 bin parsel üretildi, 49 bin parsel sanayicinin hizmetine sunuldu ve sanayi tesisleri burada faaliyete geçti. 1962’den 2015 yılı sonuna kadar 196 OSB projesine Bakanlığımızca krediyle desteklendi. Tamamlanan bu projeler için 3,6 milyar TL kredi desteği sağlandı. 2023 hedefimizde 70 yeni OSB’nin kuruluşunu gerçekleştirmek var. Amacımız OSB sayısını artırmak değil, niteliklerini artırmaktır. Yatırımcısı bulunmayan OSB’lerin yatırımcı bulmalarını, bütün OSB’lerin teknolojik seviyesini yükseltmelerini bekliyoruz.”

Her konuda bilgilendirme

Toplantı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Proje ve Yapım Dairesi Başkanı Soner Erkek; “Hakediş Düzenleme Esasları” konulu sunumunda, hakedişlerde karşılaştıkları hatalardan bahsederek, OSB’lerden daha dikkatli olmalarını istedi.

Toplantıda ayrıca, Bakanlık uzmanlarından Tevfik Bulut “OSB’lerin Kredi Kullanımı ve Kredi Geri Dönüşleri ve Arsa Tahsis Süreçleri”; uzman Mert Cihan Tonkal “OSB Bilgi Sitesi”; Ruhsat ve İzinler Şube Müdürü Asuman Cömert “Ruhsat İzinler”; Uzman Emrullah Emen “4. Sanayi Devrimi”, Uzman Nilay Dönmez “Planlı Sanayi Bölgelerinde Yeşil Üretim ve Eko Verimlilik”; Uzman Esra Oğuz ve Hülya Günaydın “İmar Planları ve Parselizasyon Planları”; Uzman Ulaş Güngör de “Kurulmayacak Tesisler, Çevre Sorunları ve AAT” konularında OSB’leri bilgilendirdi.

SONER-ERKEK

MERT-CİHAN-TONKAL

NİLAY-DÖNMEZ

TEVFİK-BULUT

BAŞKENT OSB’DE AĞAÇ ŞENLİĞİ [24.05.2016]

Güncelleme:24 Mayıs 2016

BASAD ağaç şenliğinde 150 adet ceviz fidanı dikildi. Önümüzdeki yıl 750 adet daha dikilecek.

Başkent Sanayiciler Derneği (BASAD) Yönetim Kurulu’nun düzenlediği ağaç dikme şenliğinde Başkent OSB’de bulunan Yiğitler ve Dofer Yapı önünde bulunan park alanını hem güzelleştirmek hem de ekonomik bir katkı sağlaması amacıyla 150 adet ceviz ağacı dikildi.

BASAD Başkanı Soner Hasçelik önümüzdeki yıl Başkent OSB’nin kendilerine ayıracağı alana 750 adet daha ceviz ağacı dikeceklerini ifade etti.

Dikilen ağaçların özel olarak Bursa’da yetiştirilmiş Chandler tipi ceviz ağaçları olduğu belirtildi. Bu ağaçlardan elde edilecek gelirle ihtiyacı olan öğrencilere ve dul eşlere yardım edilmesi hedefleniyor. BASAD Başkanı Soner Hasçelik, ayrıca bu hususta duyarlı işadamlarından bu hayırlı projeye destek olarak 100’er TL bağışta bulunmalarını istedi.

HÜKUMETTEN LOJISTIK MERKEZINE DESTEK [10.05.2016]

Güncelleme:10 Mayıs 2016

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk’ün Ulaştırma Bakanı iken görüştüğü Başbakan Binali Yıldırım, Başkent OSB Lojistik Merkezinin yapılması için gerekli desteği vereceklerini ifade etti.

Yıldırım,Yenikent – Temelli Çevre Yolunun tamamlanması için de talimat verdi.

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, Ulaştırma Bakan iken görüştüğü Başbakan Binali Yıldırım’dan bölgede yapılacak olan Lojistik Merkezi ile Yenikent – Temelli Çevre Yolu yapımı için destek istedi. Türk, makamında ziyaret ettiği Binali Yıldırım’a, Başkent OSB’nin kuruluşundan bu yana kaydettiği gelişmeler konusunda kapsamlı bilgi sundu. İşadamlarının kendi olanaklarıyla Başkent OSB’ni bu noktaya getirdiklerini anımsatan Türk, planlanan lojistik merkezi gibi büyük bir projenin OSB’nin kendi imkanlarıyla yapılmasının mümkün olamayacağını ifade etti. Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, proje aşamasında olan Yenikent – Temelli Çevre Yolunun bölgede yoğunlaşmış olan organize sanayi bölgelerini birbirine bağlayarak ekonomik işbirliği olanağını sağlama konusunda faydalı olacağına vurgu yaptı.  Şadi Türk’ü dikkatli bir şekilde dinleyen Binali Yıldırım bu konuda gerekli desteği vereceklerini söyledi.

Bu ifadeleri takiben Yıldırım, Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka’ya bir an önce gerekli çalışmalara başlanması için talimat verdi.

Şadi Türk, yakın ilgisi ve desteği için Başbakan Yıldırım’a teşekkürlerini iletti.

Aka ile Görüşme

Binali Yıldırım’ın talimatları sonrasında Başkent OSB Başkanı Şadi Türk beraberinde Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ile Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka’yı, Başkent OSB Lojistik Merkezi ile Yenikent – Temelli Çevre Yolu konularını konuşmak üzere ziyaret ettiler. Görüşmede her iki konu da ayrıntılı biçimde ele alındı. Müsteşar Yardımcısı Aka, görüşmenin ardında Lojistik Merkezi çalışmalarıyla ilgili TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’a, Çevre Yolu konusunda ise Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan Adiloğlu’na gerekli çalışmaların yapılması talimatını verdi.

Apaydın ve Adiloğlu ile Toplantı

Bu görevlendirmeyi müteakiben 18 Mayıs’ta Şadi Türk’ün başkanlığında yönetim kurulu üyeleri Mehmet Ergin, Ahmet Zeki Topdemir, Atakan Yalçınkaya ile Bölge Müdürü İsmet Üstündağ’dan oluşan Başkent OSB heyeti İsa Apaydın’ı makamında ziyaret etti. Lojistik Merkezi konusunda yapılması gereken çalışmalar karşılıklı olarak detaylı biçimde konuşuldu. Gerekli çalışmaların en kısa süre içerisinde başlatılacağı bilgisi Başkent OSB heyetine iletildi.

Adiloğlu ile yapılan görüşmede de Yenikent – Temelli Çevre Yolu ile Alagöz Kavşağı’nın yapılması değerlendirildi. Toplantıda Adiloğlu tarafından her iki çalışma konusunda projeler hazırlanarak işin ihale edileceği heyete belirtildi.

YÖNETİM KURULUNDAN KATILIMCIYA DESTEK ZİYARETİ [03.05.2016]

Güncelleme:03 Mayıs 2016

Şadi Türk Başkanlığındaki Başkent OSB Heyeti katılımcıları ziyaret ederek sorunları yerinde tespit ediyor.

Başkent OSB Yönetim Kurulu katılımcılarla iç içe hareket ederek onların sorunlarıyla yakından ilgileniyor. Bu doğrultuda aktif bir yönetim anlayışı benimseyen Başkent OSB yöneticileri bölgede faaliyet gösteren firmalarla yakın temaslar kuruyor, ziyaretler gerçekleştiriyor, sorunlarını yerinde dinliyor ve çözüm üretiyor.

Bunun son örneği Epsilon ve Altaylar Medikal firmalarına yapılan destek ziyaretleri. Başkent OSB Başkanı Şadi Türk başkanlığında Epsilon ve Altaylar Medikal firmalarını ziyaret eden Yönetim Kurulu üyeleri Cavat Kömürcü, Mehmet Ergin, Ahmet Zeki Tokdemir, Atakan Yalçınkaya, Denetim Kurulu üyeleri Sırrı Yetkin, Ali Gök , Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç firma yetkilileri ile konuşarak görüşlerini aldılar, sorunlarını dinlediler.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ İLE SANAYİ İŞBİRLİĞİ…[21.04.2016]

Güncelleme:21 Nisan 2016

H.Ü Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen beraberindeki heyet ile önce Başkent OSB yönetimi ile bir araya geldi. Ardından Başkent OSB ile birlikte eğitim ve öğretim için işbirliği protokolü imzaladıkları Meslek Yüksek Okulu binasında incelemelerde bulundu.

Teknolojik üretim için üniversite-sanayi işbirliğine özel önem veren Başkent OSB’nin, bu seferki konukları Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve beraberindeki heyet oldu. Prof. Dr Özen, beraberinde Yardımcıları Prof. Dr. Rahime Meral Nohutçu, Prof. Dr. Kudret Aytemir, Prof. Dr. Cemal Güzel, Danışmanları Prof. Dr. Arbay Özden Çiftçi, Doç. Dr. Ebru Sezer, Genel Sekreter Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Pınar, Makine Mühendisi M. Sabri Üstün’den oluşan heyet ile Başkent OSB yönetimini ziyaret etti.

Şadi Türk başkanlığında, Başkanvekili Cavat Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ergin, Ahmet Zeki Topdemir, Atakan Yalçınkaya, Denetim Kurulu Üyesi Sırrı Yetkin ile Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç’ten oluşan Başkent OSB heyeti ile Prof. Dr. Özen başkanlığındaki heyet, iki kurum arasında üniversite-sanayi işbirliğini değerlendirdi. Değerlendirme toplantısının ardından Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve beraberindeki heyet, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde Başkent OSB ile birlikte eğitim ve öğretim için işbirliği protokolü imzaladıkları Meslek Yüksek Okulu binasında incelemelerde bulundu.

BAŞKENT OSB 12. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI. [16.04.2016]

Güncelleme:16 Nisan 2016

Türk “Tempolu ve yoğun bir yıl geride bıraktık”

“Ankara Başkent OSB ile Sanayileşti”

Kendi kendini yönetmede öncü ve örnek Başkent Organize Sanayi Bölgesi 12. Olağan Genel Kurulu’nu yaptı.

Başkent OSB Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleşen genel kurula katılımcıların ilgisi yoğun oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Divan heyetine başkan seçimi yapıldı. Divan Başkanlığı’na  Ali Akın Özel, üyeliklere Öncel Mocan ve Burak Kocaman seçilip yerini aldı.

Divanın oluşumunun ardında Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, kürsüye gelerek 2015 yılı faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Yoğun ve tempolu bir yılı geride bıraktıklarını” anlatan Türk, “Dünyada yoğun ve tempolu bir çalışma sürüyor. O tempoya ayak uydurmazsak geriye düşeriz. O nedenle sürekli tempolu çalışmak zorundayız. Dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip etmek zorundayız”dedi.

Şadi Türk, Başkent OSB’nin sürekli farklı organizasyonlar içinde olduğunu, bu özelliği nedeniyle hep öncü olduklarını ve öncü olmanın kendilerine yüklediği sorumlulukla hareket ettiklerini ifade etti.

Türk, şunları söyledi:

“Allah’a şükürler olsun, kimseye muhtaç olmadan kendi kaynaklarımızla, kendi insan gücümüzle bütün projelerimizi gerçekleştirdik. Bunu yaparken de, katılımcılarımıza fazla bir yük vermedik. Sıkıntıya sokmadık.

Tabi bu projeleri gerçekleştirirken tek vücut hareket ettik. Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerimiz, çalışma arkadaşlarımız uyum içinde olağanüstü çaba gösteriyor. Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerimiz kendi işlerini aksatma pahasına buraya katkı yapıyorlar. Yönetimdeki arkadaşlarım ile çalışanlarımıza bu fedakar çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Varlığımız Ankara Sanayisi İçin Önemli

Başkent OSB’nin varlığının Ankara sanayisi için çok önemli olduğunu anlatan Şadi Türk, “Biz Başkent OSB’nin temellerini atarken, henüz Ankara’da sanayiden söz edilmiyordu. Sanayi merdiven altındaydı. Bizim öncülüğümüzde bugün Ankara’da  faaliyette bulunan 500′e yakın sanayi tesisi var. Ankara’da sanayinin ateşini biz yaktık, ”dedi.

Başkent OSB’nin hayata geçirdiği projelerin bugün hazırlanmış projeler olmadığını yıllar önce Başkent OSB’nin temelleri atılırken planlandığını anlatan Türk, bölgede faaliyet gösteren ilk OSB olmanın da getirdiği bazı yükümlülükler olduğunu anlattı. Bu nedenle bazı projeleri düşünüldüğünden daha erken hayata geçirdiğini anlatan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, sadece 2015 yılında gerçekleştirilen bazı önemli projeleri şöyle sıraladı:

“     – Arıtma tesisi. Ankara’da OSB’ler içinde konvansiyonel özelliği olan tek arıtma tesisidir.

-        Meslek Yüksek Okulu binamızı tamamladık. 2015-2016 yılında öğrenci alımına başlayacaktık. Ancak partnerimiz üniversitenin son anda vazgeçmesi nedeniyle öğrenime başlayamadık. Bu yıl kendimize partner olarak yeni bir üniversite seçtik. Protokol yaptık. İnşallah bu yıl eğitim öğretim başlayacak.

-        Mesleki Eğitim Merkezi binamızı tamamladık. Faaliyete girdi. 2016-2017 öğrenci kayıtları da başladı.

-        Türkiye’nin en büyük ve mimari özelliğiyle de dikkat çeken camilerinden birini bölgemizde yaptık. Bu bölgede sadece Malıköy içinde küçük bir cami vardı. Hem bölgemizin ihtiyacını karşılayamıyordu, hem de mesafe nedeniyle gidiş geliş zaman kaybına neden oluyordu. Camimizin faaliyete geçmesiyle katılımcılarımız zaman kaybetmeden ibadetlerini yerine getirebiliyorlar.

-        II. etabın altyapısı ve istinat duvarları tümüyle bitti. Orada da sanayi tesisleri yükselmeye başladı.”

Şimdi sıra; Lojistik Merkezinde…

Şadi Türk, bu yıl, gündeminin en önemli maddesinin Başkent OSB’nin demiryollarıyla sınır alanda gerçekleştirmeyi planladığı Demiryolu Lojistik Merkezi’ni kurulması olduğunu söyledi. Bu çerçevede ilgililerle yoğun bir çalışma mesaisine girdiklerini anlatan Türk, bu projenin hayata geçmesiyle Ankara sanayisinin rekabette önemli bir avantaj sağlayacağını  ifade etti.

Şadi Türk, “Başkent OSB’nin yıllardan beri kanayan yarası olan yol” sorununu çözülmeye başlandığını, Bölgeyi Eskişehir Kara Yolu’na bağlayan 6 km yolun yapılmaya başlandığını, yıl içinde tümüyle hizmete gireceğini söyledi. İstanbul Yolunu Başkent OSB üzerinden Eskişehir Yoluna bağlayacak kara yolunun ihale aşamasında sözleşmede yaşanan sorunun aşılması halinde önümüzdeki birkaç yıl  içinde faaliyete geçeceğini ifade eden Şadi Türk, “Bir kaç yıl içinde yol konusunda bir sıkıntımız kalmayacak”dedi.

Ziyaret Rekoru

Türk, Türkiye’nin ve Dünya’nın her tarafından çeşitli kesimlerden heyetlerin Başkent OSB’ni ziyaret ettiğini, Başkent OSB yönetiminin de çeşitli kurum ve kuruluşlara ziyaretlerde bulunarak bölgeyi tanıttığını söyledi. “Ziyaretlerde de örnek bir bölge oldu” diyen Şadi Türk, hedefe ulaşabilmek için sürekli organize ve dinamik olmak gerektiğini  ifade etti:

Şadi Türk, 2015 yılı faaliyetlerini özetle şöyle anlattı:

İnşaat İmar

Programda öngörülen II. Etap parsel düzeltmesi, kazı, dolgu ve taş istinat duvarı yapımı tamamlandı.

Nakliyede katılımcılarımıza avantaj sağlayacak olan demiryolu taşımacılığının ilk adımı olan yükleme boşaltma istasyonu ile ilgili kamulaştırmalar devam etmektedir. Ardından lojistik merkezi yapım çalışmaları başlanacak.

Eskişehir Karayolunu Bölgemize bağlayan çift şeritli 35 m genişlikteki yolun yapımı tamamlanmak üzere.

Bölge içinde trafik kazalarının önlenmesi için trafik uyarı levhaları konuldu, hız kesme kasisiler yapıldı.

Arsa payı karşılığı 24 adet iş yerinin yapımı tamamlandı, kullanma izin belgeleri düzenlendi.

Mekanik işler

Katılımcılarımıza diğer OSB katılımcılarına göre 1/3 oranında daha ucuz su  sağladık.

Katılımcılara tüketim miktarlarına bakılmadan serbest tüketici fiyatından gaz kullandırıyoruz.

Arızalara anında müdahale için 7/24 hizmet veriyoruz.

Katılımcılarımıza yüzde 9 oranında daha ucuz elektrik veriyoruz.

Elektrik kesintilerini en az seviyeye indirmek için TEİAŞ Temelli Trafo Merkezinden 4 devre OG kablo çekildi. DM’ler arasında ring sağlanması işi yapıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Arıtma tesisi için Gürültü ve Emisyon izin muafiyeti ve geçici faaliyet belgesi alındı.

Endüstriyel Atık Yönetim Planı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Kullanma suyu numuneleri alınarak bakteriyolojik ve kimyasal analizleri yapıldı.

Katılımcı ilişkileri

Bölgemizde faaliyet gösteren katılımcılara ziyaretler yapılarak sorun ve talepler yerinde tespit edilerek, çözüm sağlandı.

Yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçilere bölge hakkında brifing veridi. İlgi alanlarına göre tesislerde inceleme yapıldı.

Eğitim

Başkent OSB’nin “Geleceğin Sanayi Kenti” vizyonuna uygun yüksek katma değerli ürünlerin üretmesine yardım olmak amacıyla üniversiteler ve ilgili kuruluşlarla yoğun çalışmalar yapıldı.

Katılımcılarımızın 303 çalışanına eğitim seminerlerinin ardından katılım ve sertifika belgeleri verildi.

Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Mesleki Eğitim Merkezi (MEM) açıldı. Mesleki Eğitim çalışmalarına katılacak öğrenciler haftanın bir günü merkezde, dört günde bölge firmalarında uygulamalı eğitim görecek. Bu sayede katılımcıların gereksinim duydukları teknik eleman yetiştirilecek. MEM kayıtlı öğrenciler, Açık Meslek ve Teknik Eğitim Lisesine de kayıt yaptırarak, meslek diplomasına sahip olacaklar.

Polatlı Belediyesi ile eğitim işbirliği protokolü imzalandı.

Çeşitli üniversitelerle sanayi-üniversite işbirliği ve eğitim konularında toplantılar yapıldı. Brifingler verildi. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli kurum ve kuruluşlarla eğitim konularında toplantılar yapıldı.

Projeler

Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitimi ve Uygulama Merkezi yapılacak.

Rekabetçi Makine ve Malzeme sektörleri içi Strateji Geliştirme Projesi Hacettepe Üniversitesi ile birlikte rapor haline getirildi. Strateji çerçevesinde bölgede KÜMELEME faaliyeti (MAMTEK) kuruldu.

MAMTEK ihtiyaç analizleri sonucu üyeleri bilgilendirme toplantıları yaptı.

Makine ve Malzeme Teknolojileri Küme Web sayfası İngilizce ve Türkçe olarak hazırlandı.”

Denetim Kurulu raporunu, Denetim Kurulu üyesi Ali Gök, Bilanço gelir tablosunu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ergin, yatırım programını da Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Zeki Topdemir okudu. Bu arada, yönetim kurulu üyelerinin verdiği bir önergeyle, katılımcılardan yönetim aidatı alınmaması kararlaştırıldı.

Gündemin tüm maddeleri tartışmasız ve oy birliğiyle kabul edildi.

Sonraki yazılar »