BAŞKENT OSB AİLESİ, PROF. DR. SAYIN ERSAN ARSLAN’I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ. [28.01.2016]

Güncelleme:28 Ocak 2016

Başkent Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şadi Türk, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Cavat Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ahmet Zeki Topdemir, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Atakan Yalçınkaya, Denetim Kurulu Üyesi Sayın Sırrı Yetkin, Denetim Kurulu Üyesi Sayın Ali Gök ve Başkent Organize Sanayi Bölge Müdürü Sayın İsmet Üstündağ  ve Eğitim Sorumlusu Selami Babacan  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Ersan Aslan’ı makamında ziyaret etti.

Prof. Dr. Sayın Ersan Aslan’la yapılan ziyarette konu başlıkları içinde en çok dikkati çeken; Başkent OSB’de kurulması planlanan Lojistik Merkeziydi. Başkent OSB’yi diğer pek çok OSB’den ayıran konum ve vizyon anlayışı ile gerçekleştirilmesi hedeflenen bu merkez hakkında  Sayın Müsteşar’a bilgiler verildi. Heyet,  Sayın Müsteşar’a OSB’nin konumunu lojistik yönünden anlatırken, kendilerinden; kurulması planlanan bu merkez için destek istedi. Son olarak da Sayın Prof. Dr. Ersan Aslan Başkent OSB ‘ye davet edildi.

HEDEFLER GERÇEKLEŞİYOR… [22.01.2016]

Güncelleme:22 Ocak 2016

Geçtiğimiz yıllarda  ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni alan Başkent Organize Sanayi Bölgesi ulaşmayı planladığı iki hedefini daha gerçekleştirdi.

“Geleceğin Sanayi Kenti” sloganı ile yoluna devam eden Başkent Organize Sanayi Bölgesi kalitesine, kalite katmaya devam ediyor.

Başkent Organize Sanayi Bölgemiz; özünde doğal kaynak kullanımının azaltılması, toprağa, suya, havaya verilen zararların minimum düzeye indirilmesini amaçlayan risk analizleri tabanında kurulan; ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve amacı; güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamının yönetilmesi, kanunlara ve yönetmeliklere cevap verilmesi olan; OHSAS 18001:2007 ISG Yönetim Sistemi belgelerini de almaya hak kazandı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Şadi Türk, belgeleri; Başkan Vekilimiz Sayın Cavat  Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Atakan Yalçınkaya , Denetim Kurulu Üyemiz Sayın Ali Gök, Bölge Müdürümüz Sayın İsmet Üstündağ, Bölge Müdür Yardımcımız Sayın Sevda Güvenç, Hukuk Danışmanımız Sayın Abidin Şahin ve İdari işler Yöneticimiz Sayın Musa Bostancı’nın aralarında bulunduğu heyetle birlikte, Alberk Qa Belgelendirme firması adına İsmail YÜCEL’ den teslim aldı.

BAŞKENT OSB- ANKARA DÖKÜMCÜLER İHTİSAS OSB BULUŞMASI [22.01.2016]

Güncelleme:22 Ocak 2016

Başkent Organize Sanayi Bölgesi  Yönetim Kurulu Başkanımız Şadi  Türk, Ankara Dökümcüler  İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Uğur Yavuz ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini ağırladı.

22.01.2016 tarihinde nezaket ziyaretinde bulunan Ankara Dökümcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi  heyeti ile yapılan görüşmelerde; Sanayi Bölgeleri hakkında istişarelerde bulunuldu. Yenilikçi ve vizyoner bakış açısıyla fikirlerin masaya yatırıldığı bir ziyaret gerçekleştirildi.

BASAD, ÜYELERİNİ YILBAŞI EĞLENCESİNDE BİR ARAYA GETİRDİ. [26.12.2015]

Güncelleme:26 Aralık 2015

Üyeleri arasında dayanışma ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar gerçekleştiren Başkent Sanayiciler Derneği (BASAD), yıl başında da sanayicileri bir araya getirdi.

BASAD’ın 10.yılına denk gelen yılbaşı kutlaması, 26 Aralık 2015 tarihinde Çalgan Restaurant’ta gerçekleştirildi.

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, Yönetim Kurulu üyeleri   Mehmet Ergin, Ahmet Zeki Topdemir, Atakan Yalçınkaya Hukuk Danışmanı Av. Abidin Şahin, Yönetim Kurulu eski üyelerden DORAGLASS sahibi Burhan Akkoç, BASAD Başkanı Soner Hasçelik BASAD Yönetim Kurulu üyeleri Nalan Benli, Çağlar Çiçek, Mustafa Akkoç, Volkan Dölek, Öncel Mocan ve Yüksel Karadağ, Denetim Kurulu üyeleri Erdinç Fırat ve Tunç Sezgin’in de hazır bulunduğu yılbaşı kutlamasına, kalabalık bir sanayici grubu eşleriyle birlikte katıldı.

BASAD Başkanı Soner Hasçelik, gecenin açılışında yaptığı  konuşmada, Başkent OSB de 150 fabrikanın faaliyete geçtiğini, bölgenin gün geçtikçe büyüyüp geliştiğini anlattı. Hasçelik, Başkent OSB’nin bugün yaklaşık 1 milyar dolar üretim cirosuna sahip olduğunu, önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde 8 milyar dolar üretim cirosu hedeflediklerini söyledi. BASAD’ın tüm faaliyetlerini bu projeksiyona göre devam ettireceklerini ifade eden Soner Hasçelik, gelecekte de çalışmalarını birlik ve beraberlik içinde sürdüreceklerini vurguladı. BASAD’ın yönetimini devraldıktan sonra 16 yeni üye daha kaydettiklerini belirten Hasçelik, bu sayıyı daha da arttırmayı öngördüklerini söyledi.

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk de yaptığı konuşmada, üye katılımının arttırılması ve üyeler arasında dayanışmanın önemine değindi. Başkent OSB’yi kurarken, sanayi üretiminin yanısıra katılımcılar arasında işbirliği, sosyal dayanışma ve aidiyet duygusunu geliştirip pekiştirmek için çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurumları birlikte planladıklarını anlattı. Türk, buna örnek olarak BASAD, Başkent Yatırım ve Başkent Yapı Kooperatifini gösterdi. Türk, BASAD’ın yıl başında olduğu gibi gerçekleştirdiği organizasyonlarla bir arada bulunmanın önemini vurguladı.

Üyelere altın rozet

Konuşmalardan sonra BASAD’ın kuruluşundan bugüne aidatlarını aksatmadan ödeyen üyelere Başkent OSB Başkanı Şadi Türk ile BASAD Başkanı Soner Hasçelik tarafından altın rozet takıldı.

Bu arada BASAD ın 16 yeni üyesine sertifikaları ve kristal panoları verildi.

KOSGEB DESTEKLERİ TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ. [12.11.2015]

Güncelleme:07 Aralık 2015

Denetim Kurulu Üyemiz Sırrı YETKİN, Bölge Müdürümüz İsmet ÜSTÜNDAĞ ile Bölge Müdür Yardımcımız Sevda GÜVENÇ’in eşlik ettiği toplantıya Bölgemiz Firmaları ve KOSGEB Sincan Şube Müdürü Hacı Murat ELYÜREK ve uzmanlar katıldı. KOSGEB tarafından çağrıya açılan “Kobi Proje Destek Programı” hakkında sunum yapıldı. Firmalardan gelen soruları cevaplayan KOSGEB Müdürü Sn. Elyürek toplantıya katılan her bir firma ile özel olarak ilgilenerek yararlanabilecekleri destekler hakkında bilgiler verdi.

Toplantı sonrasında Eğitim Yöneticimiz Selami BABACAN ile birlikte Anıl Matbaacılık ve SEM Transformatör firmalarına ziyaret gerçekleştiren Elyürek,  firmalara KOSGEB Desteklerinden yararlanmaları için çağrıda bulundu.

Toplantıda yapılan sunuma buradan ulaşabilirsiniz.

MAMTEK KÜME ÜYELERİ BAŞKENT OSB BÜNYESİNDE DÜZENLENEN KAHVALTIDA BULUŞTU [22.10.2015]

Güncelleme:22 Ekim 2015

Başkent Organize Sanayi Bölgesi, Makine ve Malzeme Teknolojileri Kümesi üyeleri için kahvaltı düzenledi. Kahvaltının ardından İhtiyaç Analizi Sonuçlarını değerlendirmek ve yapılacak faaliyetleri kararlaştırmak için toplantı gerçekleştirildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucu; İhtiyaç Analizi Raporunda da önerilen 3 öncelikli stratejik hedef benimsendi. Bunlar:

 • Maliyetleri düşürerek, verimliliği ve kaliteyi arttırarak iç ve dış pazarda rekabetçi üstünlük kazanmak
 • Yurt içinde ve yurt dışında niş pazarlar bularak, bu pazarlar için özel ve ucuz ürün segmenti yaratmak
 • Butik Üretim Yapmak: Butik üretim yapabilme yetkinliğini güçlü yabancı firmalar ve maliyet odaklı rakiplerine karşı giriş engelleri yaratabilmek için üstünlük olarak kullanmak, giderek daha fazla özelleşerek benzersiz olmanın yöntemlerini oluşturmak.

Bu öncelikli stratejik hedefi gerçekleştirebilmek için de 9 gelişim ekseni belirlendi. Belirlenen gelişim eksenleri şunlardır:

 • Gelişim Ekseni 1. Firmaların ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabetçi üstünlüğü yakalamasını sağlayacak yapısal ve teknolojik altyapılarının geliştirilmesi.
 • Gelişim Ekseni 2. Firma üretim altyapılarının günümüz yeni ürünlerine göre modernleştirilmesi
 • Gelişim Ekseni 3. Kurumsallaşmanın sağlanması; firmaların kısa, orta, uzun vadeli hedef ve stratejilerinin tanımlanması, dokümante edilmesi ve firma çalışanları ile paylaşılması
 • Gelişim Ekseni 4. Çevre duyarlılığına yanıt verecek teknoloji temelli yeni ürünlerin firmalar arası işbirlikleri veya üniversite sanayi işbirliği kapsamında ortak Ar-Ge projeleri ile  gerçekleştirilmesi
 • Gelişim Ekseni 5. Ortak tedarik stratejilerinin geliştirilmesi.
 • Gelişim Ekseni 6. Ortak pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi.
 • Gelişim Ekseni 7. Sektörle ilgili politikaların üretilmesine katkıda bulunulması için lobi faaliyetlerine katılınması, ulusal ve uluslararası kümeler ve ağ yapıları ile ilişkiler geliştirilmesi.
 • Gelişim Ekseni 8. Kümenin  nitelikli sürdürülebilirliğini sağlayacak yapılanmanın geliştirilmesi.
 • Gelişim Ekseni 9. Yurt dışı sektör firmaları ile ilişkiler kurulması ve ülke bazında detaylı pazar analizleri yapılması

Gelişim Eksenlerini uygulamaya dönüştürebilmek için 6 ana başlık altında faaliyet belirlendi. Küme üyesi firmalarla birlikte tespit edilen bu ana Başlıklar şunlardır:

 • İhracat kapasitesini artırmak- Yurtdışı Pazarlama Faaliyetleri Gerçekleştirmek için gerekli olan eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin alınması
 • Üretim Sürecini Geliştirme ; Proje Mentörlüğü, Destek Programlarından Yararlanma(Uygulamalı) , AR-GE / ÜR-GE, Proje Madenciliği
 • Kurumsallaşma ve Fizibilite Çalışmaları
 • Uluslararasılaştırma Faaliyetleri
 • Finans Kaynaklarının Kullanım Verimliliğini Artırmaya Yönelik Faaliyetler

BAŞKENT OSB CAMİİ İBADETE AÇILDI [14.08.2015]

Güncelleme:14 Ağustos 2015

Başkent Organize Sanayi Bölgesi, “Geleceğin Sanayi Kentine” yakışır bir esere daha imza attı. Başta Başkent OSB katılımcı ve çalışanları olmak üzere bölgede yaşayanların dini görevlerini yerine getirmek üzere yapılan cami tamamlandı. TRT Haberin 13 Temmuz’da iftar vakti ezanını ve duasını canlı yayınla Türkiye’ye duyurduğu Başkent OSB Camisi kapısını halka açtı. 14 Ağustos 2015’de cuma namazıyla kapılarını ilk kez ibatede açan Başkent OSB Camisine ilgi yoğun oldu. Aynı anda çok sayıda insan namaz kıldı. İlk cuma namazında Başkent OSB yönetimi tam kadro hazır bulundu. Görenlerin hayran kaldığı cami, sadece Başkent OSB katılımcılarına değil, bölgedeki yaşayan herkesin dini inanıcını yerine getirmesine hizmet edecek. Başkent OSB’nin bir kuruluşu olan Başkent Yatırım A.Ş tarafından yapılan cami, Türkiye’nin tek kubbeli cami olma özelliğini taşıyor. Başkent OSB’nin bir kuruluşu olan Başkent Yatırım A.Ş tarafından yapılan cami, Türkiye’nin tek kubbeli camisi olma özelliğini taşıyor. Aynı anda 3000 kişinin namaz kılabildiği Başkent OSB Camisi çok estetik bir mimariye sahip bulunuyor.

Türkiye’nin önemli camilerinden

Başkent OSB Camisi, mimarisi ve büyüklüğü bakımından Türkiye’nin önemli camileri arasında yer alıyor. Rakamlarla ifade etmek gerekirse cami, 2.371 metrekare kapalı, 2.277 metrekare avlusu olmak üzere toplam 4.648 metrekarelik bir alana sahip bulunuyor. 11.489 metrekarelik rekreasyon alanı da dikkate alındığında dünyanın sayılı büyüklükteki camileri arasında yer alan Başkent OSB Camisi çevre düzeniyle de ayrıcalıklı bir konuma sahip. Mimari projesinin albenisiyle de dikkatleri üzerine toplayan caminin kubbesi 20 metre yükseklikte. Yine 45 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek minaresine sahip camiler arasında bulunan Başkent OSB Camisi, her iki etabın ortasında sosyal donatı merkezinin içinde yer alıyor. II. etabın hemen Ankara Çayı kıyısında bulunan caminin hizmete girmesiyle başta Başkent OSB katılımcı ve çalışanları olmak üzere bölgenin önemli bir ihtiyacını yerine getirmiş olacak.

BAŞKENT OSB GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ [22.06.2015]

Güncelleme:22 Haziran 2015

Başkent Organize Sanayi Bölgesi, bölge katılımcıları için 22.06.2015 tarihinde geleneksel iftar yemeğini düzenledi. Bilkent Otel’de gerçekleşen iftar yemeği Yönetim ve Denetim  Kurulu ; bölge katılımcılarını, çalışanlarını, iş adamlarını ve bir çok bürokratı bir araya getirdi. Ankara Vali Yardımcısı Mustafa HOTMAN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan YILDIRIM, Orman ve Su işleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat KADIOĞLU, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhsin TEMEL, OSBÜK Genel Sekreteri Ali YÜKSEL ve Sincan Müftüsü Osman Şener’in katıldığı  yemekte misafirler, Başkent OSB  Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk ve Başkent OSB Yönetim ve Denetim Kurulu tarafından karşılandı.  Saat 20:30’da Müezzinin canlı ezan okumasıyla başlanan iftar yemeği, tasavvuf müziği eşliğinde devam etti. Sincan Müftüsü Osman Şener’in yemek duasının ardından sona erdi.

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN ŞADİ TÜRK’ÜN YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINI YAPTIĞI ŞA-RA GROUP; TÜRKİYE’NİN 500 SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNDE YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR. [16.06.2015]

Güncelleme:16 Haziran 2015

Yönetim Kurulu başkanımız Sayın Şadi TÜRK’ün Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı ŞA-RA Enerji İnşaat Tic. ve San. A.Ş. İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu – 2014” listesinde geçen yıla göre 37 sıra yükselerek 202. sırada yer aldı.

MAKİNE VE MALZEME TEKNOLOJİLERİ KÜMESİ İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞTAYI YAPILDI. [11.06.2015]

Güncelleme:11 Haziran 2015

Başkent OSB Makine ve Malzeme Teknolojileri Kümesi 26.02.2015 tarihinde başladığı ihtiyaç Analizi çalışmalarını 11.06.2015 tarihinde yaptığı çalıştay ile sonlandırdı.

Başkent OSB bünyesinde , Makine ve Malzeme Teknolojileri Küme yetkilileri, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Emrah Soğancı , TTGV , Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri ve küme üyesi firmaların katıldığı çalıştayda ; Pazar Analiz Sonuçları ve Pazarların Önceliklendirilmesi  ve ilgili piyasalar konularında TTGV uzmanları tarafından yapılan çalışmalarla ilgili sunumlar yapıldı. Çalıştayda ihtiyaç analizi-firma ziyaretleri sonucu ortaya çıkan önemli başlıklar firmalara sunuldu ve öncelik sırasına göre firmaların belirlediği 3 ana çalışma grubu olmak üzere;

 • Ar-Ge ve Yenileşim Faaliyetleri,
 • Üretim – Kalite Altyapısı İyileştirme,
 • Dış Ticaret ve Yeni Pazarlar Araştırma,

Konularında çalışıldı. Firmaların çalışma gruplarında yaptığı değerlendirmeler ihtiyaç analizine eklenerek Ur-Ge projesi süresince yapılacak faaliyetlere temel oluşturacaktır. Analiz sonucunda ortaya çıkan ihtiyaçlara göre firmalara danışmanlık, eğitim ve yurtdışı pazarlar konusunda destekler verilmesi planlanmaktadır.

Sonraki yazılar »