BASAD ÜYELERİNİ KAHVALTIDA BULUŞTURDU [18.04.2015]

Güncelleme:18 Nisan 2015

BASAD’ın üyelerine verdiği kahvaltıda konuşan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, “OSB’miz büyüyor, ama amacımız katılımcılarımızın da büyümesi” dedi.

Başkent Sanayiciler Derneği, genel kurul öncesi güncel gelişmeleri değerlendirmek üzere üyeleriyle 18.04.2015 tarihinde  Başkent Organize Sanayi Bölgesi İdari binasındaki bir kahvaltıda bir araya geldi.

BASAD üyeleriyle zaman zaman bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, “OSB’miz büyüyor, ama amacımız katılımcılarımızın da büyümesi” dedi.

Başkent OSB’yi farklı bir anlayışla yönettiklerini ve tüm katılımcıların da etkin biçimde yer alabileceği, dernek, şirket ve kooperatifler kurduklarını anlatan Şadi Türk, “Bölgemiz her geçen gün yeni katılımcılarla daha da büyüyor. Önümüzdeki dönem Bölgemiz daha da hareketlenecek ve güçlenecek. Her sanayicinin önceliği elbette para kazanmak ve daha da kaliteli ürünler üreterek büyümek. Biz bunun yanında kendi sınırlarımız içerisinde imeceyi de oluşturmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkent OSB’nin en önemli özelliklerinden birisinin siyaset üstü bir yolda ilerlemesi olduğunu dile getiren Şadi Türk, “Böylesine büyüyen bir yapıda elbette her siyasi düşünceden insanlar yer alabilir. Zaten farklılıklarımız zenginliğimizdir. Önemli olan birbirimize destek olarak hem ekonomik büyümeyi sağlamak hem de toplumsal barışı yaygınlaştırmaktır.” diye konuştu.

Başkent OSB’nin kısa sürede böylesine büyük bir yapıya kavuşmasının temelinde, inanç ve güvenin bulunduğunu belirten Başkan Türk, “25 yıl önce bir kooperatif kurarak çıktığımız yolda ortaya koyduğumuz hedefler, o zaman hayal sanılırken, bugün neredeyse tamamını gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Projemiz öyle bir büyük bir proje ki, hedefimizi de hem sürekli büyütüyoruz hem de çağın gereklerine uygun biçimde yeniliyoruz.” şeklinde konuştu.

Güncel ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, önümüzdeki günlerin sıkıntılı geçebileceğine işaret etti. 2015 Milletvekili Genel Seçimleriyle ilişkilendirilemeyecek kadar küresel anlamda ekonomide genel bir değişimin yaşandığına dikkati çeken Türk, “Allah dövizle alıp TL’ye satan arkadaşlarıma yardım etsin.” dedi.

İkinci olarak da tüm sanayicilerin pazarlarına ve müşterilerine sahip çıkması gerektiğini kaydeden Türk, “Artık ürettiğimiz malı herkes üretebiliyor. Hiçbirimiz yeni dünyada bir şey keşfetmiyoruz aslında. O nedenle şu anda en kıymetli olan şey müşteri. O nedenle müşterinin istediği malı kaliteli üretmek öncelikli görevimiz. Kaliteli malı yaptığınız sürece dünyanın her yerinden müşteri bulabilirsiniz, çünkü sanayici daha ucuz olsun diye kalitesiz mal alarak kendini riske atmaz.” diye konuştu.

Üründe yenileşme ve kalite arttırmanın önemine değinen Şadi Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başkent OSB olarak rekabette de üstün olmak için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Özellikle üründe ve üretimde yenileşme, sektörel kümelenme, çalışanların eğitimi gibi konulara büyük önem veriyoruz. Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu dışında Kalkınma Ajansının katkılarıyla Bölgemiz bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi de kuruluyor. Ayrıca KOSGEB ve Üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri de idari binamızda hizmet veriyor. Bunlardan yararlanmanız sizlerin ve kuruluşlarınızın yararına olacaktır.”

Başkent OSB’nin en önemli sorunlarından biri olan yol konusunda da son noktaya gelindiğini anlatan Şadi Türk, üçüncü kez ihale yapıldığını ve kısa sürede tamamlanmasını umduklarını dile getirdi.

Başkent OSB Yönetim Kurulu Üyesi, Başkent Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ergin de yaptığı konuşmada, OSB’lerin yapamadığı pek çok faaliyetin BASAD aracılığıyla yapılabileceğini dikkati çekerek, OSB katılımcılarının hem BASAD’a üye olmalarını hem de Başkent Yatırım A,Ş. ve Başkent Konut Kooperatifine ortak olmalarını önerdi.

Kahvaltı, söz alan bazı üyelerin sorunlarını ya da önerilerini dile getirdikleri konuşmalarla tamamlandı.

ODTÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYELERİ VE ÖĞRENCİLERİ BAŞKENT OSB ARITMA TESİSİNİ GEZDİ. [16.04.2015]

Güncelleme:16 Nisan 2015

Ankara da İlk Konvansiyonel Arıtma Tesisine sahip Başkent OSB’ye çevreci ilgisi

ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencileri Başkent OSB’yi ziyaret edenler arasındaydı.

16.04.2015 tarihinde Bölge İdari binasında Başkent OSB’nin tanıtım filmini izleyen ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencilerine OSB’lerin yapısı hakkında bilgiler veren Başkent OSB Bölge Müdürü İsmet Üstündağ, sadece Çevresel Etki Değerlendirme raporlarının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden alındığını, faaliyetlere ilişkin diğer tüm belgeleri verme yetkisinin ise OSB’de olduğunu anlattı.

Başkent OSB’nin hızlı büyümesini sürdürdüğünü ve tam kapasiteyle çalışır hale geldiğinde yaklaşık 650 tesise ulaşılmış olacağını dile getiren Üstündağ, ASELSAN, HAVELSAN gibi savunma sanayinin dev kuruluşlarının da Bölgede yer aldığını anımsattı.

Halen Ankara’da faaliyet gösteren OSB’lerin ASKİ’nin arıtma tesislerinden yararlandığını ifade eden Üstündağ,  Başkent OSB’nin konvansiyonel arıtma tesisine sahip tek OSB olduğunu vurguladı.

İsmet Üstündağ, Başkent OSB’de görev yapan 2 çevre mühendisi ile birlikte ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencilerine arıtma tesisinin gezdirdi ve soruları yanıtladı.

POLATLI BELEDİYESİ VE BAŞKENT OSB İSTİHDAM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI [14.04.2015]

Güncelleme:14 Nisan 2015

Polatlı da ki işsizliği önlemeye ve Başkent OSB katılımcılarının istihdam taleplerinin karşılamaya yönelik Polatlı Belediyesi ve Başkent OSB arasında 14.04.2015 tarihinde işbirliği protokolü için imza töreni düzenlendi.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel  YILDIZKAYA’nın beraberinde Başkan Yardımcıları, Polatlı Belediyesi ARGE Uzmanları , Halkla İlişkiler Müdürü ve Polatlı Belediyesi Çalışanlarının katıldığı törene, Başkent OSB Başkanı Şadi TÜRK ve Yönetim Kurulu üyeleri ev sahipliği yaptı.

Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi TÜRK özet olarak  ”Polatlı Belediyemizin yaptığı önderlikten dolayı şahsım ve OSB yönetimi adına teşekkür ediyorum. İnşallah iş, aş ve çalışanı buluşturacağımız bir zemin oluştururuz. Bizim için önemli olan nitelikli çalışandır, bu çalışanı Polatlı’dan oluşturabiliriz. Protokolümüz hayırlı olsun.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA, kısa sürede kurdukları Ar-Ge İstihdam Merkezi aracılığıyla 2000′e yakın insanın iş bulmasına katkı sunduklarını, bu protokol sonrasında vasıfsız insanların vasıflandırılıp Başkent OSB’de daha kolay iş bulacaklarını söyledi. Başkan YILDIZKAYA, “Bundan sonraki süreçte Başkent OSB eleman ihtiyacını büyük ölçüde şehrimizden karşılayacak. Bu işbirliğiyle iş tespit ve eğitim çalışmaları yapacağız ve daha fazla insanımıza iş imkanı sağlayacağız. Biz Polatlı’da işsizliğin sonlandırılmasına yönelik yaptığımız çalışmalarla hemşerilerimizi mutlu ettiğimize inanıyoruz. Hemşerilerimizin mutluluğu bizim mutluluğumuzdur.” dedi.

İŞTE SAĞLIK OSGB’NİN AÇILIŞI YAPILDI [31.03.2015]

Güncelleme:31 Mart 2015

Bölgemizde Ortak Sağlık Güvenlik Birimi hizmeti verecek olan İşte Sağlık OSGB’nin açılış töreni  31 Mart 2015 Salı Günü gerçekleştirildi. Bölge Katılımcılarının ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin katıldığı törende Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Şadi Türk açılışı yaptı.

İŞTE SAĞLIK TANITIM YAZISI
VERİLEN LABORATUAR HİZMETLERİ

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI UZMAN YARDIMCILARINDAN BÖLGEMİZE ZİYARET [18.03.2015]

Güncelleme:18 Mart 2015

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında yeni göreve başlayan uzman yardımcıları ve memurlara yönelik olarak hazırlanan eğitim kapsamında, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Dış İlişkiler Şb. Md.lüğü’nden Lale NİMETOĞLU ve beraberindeki heyet 18 Mart 2015 Çarşamba günü bölgemizi ziyaret ettiler.

Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç tarafından karşılanan heyete, Bölge Müdürlüğü binasında Bölgenin tanıtımı yapıldıktan sonra Bölge Müdürü Sayın İsmet ÜSTÜNDAĞ bölgenin tarihçesini ve projelerini anlattı.  Ardından Bölge katılımcılarımızdan olan Ertem Basım Yayın ve Efor Endüstri firmalarımızı ziyaret eden heyet memnuniyetlerini belirterek bölgemizden ayrıldılar.

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN BÖLGEMİZE ZİYARET [13.03.2015]

Güncelleme:13 Mart 2015

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü, Proje Koordinasyon Ofisi Müdürü Yrd.Doç. Dr. G. Sena DAŞ ve beraberinde Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü öğrencileri 13.03.2015 Cuma Günü Bölgemizi ziyaret ettiler.
Bölge Müdürümüz İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcımız Sevda Güvenç tarafından karşılanan öğrencilere Tanıtım filmi izletildikten sonra Başkent OSB ile ilgili detaylı bilgi verildi. Ardından bölgede faaliyette bulunan Anıl Kağıtçılık Ambalaj San. Ve Tic. A.Ş. ve Abdulkadir Özcan Oto. Lastik San. Ve Tic. A.Ş.  firmalarını dolaşan öğrenciler hayranlıklarını belirterek Bölgemizden  ayrıldılar.


BAŞKENT OSB YÖNETİMİ ÇALIŞANLARINI EĞİTİYOR, GELİŞTİRİYOR ve MOTİVASYONUNU ARTTIRIYOR.

Güncelleme:13 Mart 2015

Başkent OSB Yönetimi Çalışanları için hizmet içi eğitimler aldırtmaya başladı. Stres Yönetimi eğitimi 27.02.2015 tarihinde Eğitmen Dr. Müge Güven, Koçluk ve Etkili iletişim Eğitimi 06.03.2015 tarihinde Anka Koçluk Gökçe Pınar, Çatışma Yönetimi Eğitimi13.03.2015 tarihinde ERN Akademi Hüseyin Erenler tarafından teorik ve uygulamalı olarak verildi. İnsan faktörünün en önemli unsur olduğunu bilen Yönetim Kurulunun amacı çalışanlarında daha fazla farkındalık yaratarak kurum kültürünü arttırmak. Çalışanlarında keyifle katıldığı faaliyetler devam edecek.

POLATLI BELEDİYE BAŞKANI MÜRSEL YILDIZKAYA BÖLGEMİZİ ZİYARET ETTİ [04.03.2015]

Güncelleme:04 Mart 2015

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA, Polatlı Belediyesi AR-GE Koordinasyon Merkezi Uzmanları Orhan ÇİFTÇİ ve Doğa YUMUŞAK ile birlikte 4 Mart 2015 Çarşamba günü Bölgemizi ziyaret etti. Heyet Başkent OSB Bölge Müdür Yardımcısı Sevda GÜVENÇ, İnsan Kaynakları Yöneticisi Derya ÜÇÜNCÜ,  Eğitim Ve Projeler Yöneticisi Selami BABACAN ve İdari İşler Yöneticisi Musa BOSTANCI tarafından karşılandı. Tanıtım filmi izletildikten sonra Başkent OSB ile ilgili detaylı bilgi verildi. Bölgede bulunan tesislerin istihdamına katkı sağlamak için Polatlı Belediyesi ve Başkent OSB’nin birlikte yapılabilecekleri projeler ile ilgili fikir alışverişinde bulunan Belediye Başkanı misafirperverliklerinden dolayı Bölge Müdür Yardımcımıza teşekkürlerini sunarak bölgemizden ayrıldı.

SİNCAN KAYMAKAMI SALİM DEMİR’DEN BÖLGEMİZE ZİYARET [03.03.2015]

Güncelleme:03 Mart 2015

Sincan Kaymakamı Salim DEMİR  Sincan İlçe Jandarma Komutanı Jnd.Binbaşı.Yavuzkan DUMAN ve Sincan İlçe Emniyet Müdürü Fikri YILDIRIM ile birlikte 3 Mart 2015 Salı günü Bölgemizi ziyaret etti. Bölge Müdürümüz İsmet ÜSTÜNDAĞ ve Bölge Müdür Yardımcımız Sevda GÜVENÇ tarafından karşılanan misafirler İdari binada Başkent OSB tanıtım filmini izleyerek hızla gelişmekte olan Bölgemiz ile yapılabilecek iş birlikleri hakkında  Bölge Müdürümüz ile fikir alışverişinde bulundu. Ardından Cami ve Meslek Yüksek Okulu inşaatı, arıtma tesisi ve bölgede faaliyette bulunan Erkan Makine  ve Global İnternational  firmalarını dolaşan heyet memnuniyetlerini belirterek Bölgemizden  ayrıldılar.

BAŞKENT OSB’DE HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN DE KATILDIĞI UR-GE PROJESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ [26.02.2015]

Güncelleme:26 Şubat 2015

Ekonomi Bakanlığı’nın %75 oranında desteklediği Uluslararası Rekabeti Geliştirme projesi başvurusu kabul edilen Başkent OSB Makine ve Malzeme Teknolojileri Kümesi ilk hedefi olan ihtiyaç analizi ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen Makine & Malzeme Teknolojileri Kümesi İhtiyaç Analizi Bilgilendirme toplantısına 22 firma katıldı. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyelerinin ve TTGV uzmanlarının da hazır bulunduğu toplantıya ilgi yüksekti. Firmalara bilgilendirme amaçlı dokümanlar dağıtıldı. İhtiyaç analizini yapacak olan TTGV Vakfı,  HT-TTM kuruluşu ve Makine & Malzeme Teknolojileri Küme Koordinatörü Selami Babacan ayrı ayrı sunumlar yaptı.

Oturum Başkanlığını Başkent OSB Denetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda küme kurucular kurulu üyesi Ahmet Zeki TOPDEMİR’in yaptığı toplantıya Bölge Müdürü İsmet ÜSTÜNDAĞ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda GÜVENÇ’de katıldı. Bölge Müdürü İsmet Üstündağ yaptığı açış konuşmasında 1,5 yıla yakın bir zamandır çalışmaları yapılan projenin uygulamaya dönüştürülmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, küme üyelerine başarı dileklerini iletti.

Hedef: İhracat

Karşılıklı fikir alış-verişinde bulunan küme üyeleri arasında sinerji oluşturuldu. Firmaların ortak karar alabilecekleri, yönetimde söz sahibi olacakları bir çalışma yöntemi seçen Makine & Malzeme Teknolojileri Kümesi; fayda maksimizasyonu sağlayarak, dünya firmalarıyla rekabetlerini güçlendirerek ihracat paylarını artırmayı hedefliyor.

Sonraki yazılar »