Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


Türkiye KOBİ Uygulaması açısından iyi bir yerde

Güncelleme:18 Ekim 2012

(SONSÖZ – 17.10.2012)

KOBİ Uygulamaları anlamında iyi bir yerdeyiz

Güncelleme:18 Ekim 2012

(TİCARİ HAYAT – 17.10.2012)

Başkent OSB’ye KOSGEB Şubesi

Güncelleme:18 Ekim 2012

(SABAH- ANKARA – 17.10.2012)

KOSGEB işletmelere destek için 81 ilde şube açacak

Güncelleme:18 Ekim 2012

(İLKE – 17.10.2012)

Türkiye’nin KOBİ uygulamaları anlamında iyi bir yerde olduğunu gözlemliyoruz.

Güncelleme:18 Ekim 2012

(GÜNDEM – 17.10.2012)

“2023’e Doğru AB Vizyonu ve KOBİ’ler” Etkinliği ve KOSGEB Temsilciliği Açılış Töreni 15.10.2012 tarihinde gerçekleştirildi.

Güncelleme:17 Ekim 2012

AB Kobi Haftası ve KOSGEB Başkent Organize Sanayi Bölgesi Temsilciliğinin açılışı nedeni ile düzenlenen etkinlik; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Davut KAVRANOĞLU, Vali Yardımcısı Sayın Mehmet POLAT, KOSGEB Başkanı Sayın Mustafa KAPLAN, Tübitak Genel Sekreteri Sayın Ogün BAHADIR, Kurum ve Kuruluş temsilcileri, Üniversite temsilci ve öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Etkinlik kapsamında Başkent Organize Sanayi Bölgesi Katılımcıları tarafından açılan standlarda bölgede üretimi yapılan ürünler sergilendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Davut KAVRANOĞLU standları ziyaret ederek ürünler hakkında bilgi aldı.

KOSGEB Başkent Organize Sanayi Bölgesi Temsilciliği’nin açılışı yine etkinlik kapsamında gerçekleştirildi.

KOSGEB Temsilciliği açılışının ardından Avrupa Kobi Haftası nedeniyle düzenlen “2023’e Doğru AB Vizyonu ve KOBİ’ler” temalı oturumun açılış konuşması Başkent Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şadi Türk tarafından gerçekleştirildi.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Şadi Türk konuşmasında; Türkiye’de 3 milyon, Avrupa’da yaklaşık 23 milyon KOBİ düzeyinde işletme bulunduğunu, KOBİ’lerin Türkiye’deki ekonomik büyümeye yakıt sağlamaktan, esneklik yaratmaya; Türkiye ile Avrupa Birliği arasında köprü kurma hedefinden, istihdamın desteklenmesine kadar birçok alanda çok önemli bir rol üstlendiklerini vurguladı.

Türk şöyle konuştu:

“KOBİ’lerin yatırımlarını yaparken; ilişkide bulunduğu Kamu Kurumu ve Destek Kuruluşları ile Araştırma Kuruluşlarına ve de Üniversitelerin büyük desteğine ihtiyacı vardır. Bunlar birbirinden asla kopuk olmaması gereken bir bütünün parçalarıdır ve hepsinin birbirine ihtiyacı vardır.  Bugün burada Avrupa KOBİ Haftası nedeni ile, Başkent Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi olarak KOBİ, Kamu Kurumları, Destek Kuruluşları, Araştırma Kuruluşları ve Üniversite Temsilcilerini bir araya getirmiş bulunuyoruz.”

“Ayrıca, KOBİ’lerin devlet yardımı ve teşviklerden daha iyi yararlanabilmeleri için gerekli yasal düzenlemelerin bu kesimin anlayabileceği bir şekilde düzenlenmesi ve bu konuda KOBİ’lerin daha kapsamlı gerekir ise birebir bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda  KOSGEB Temsilciliğini Başkent OSB Katılımcılarına daha iyi ve hızlı hizmet sunulması amacıyla bölgemize kazandırmış bulunuyoruz.”

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, Türkiye’nin KOBİ uygulamaları açısından iyi bir yerde bulunduğunu söyledi.

AB KOBİ Haftası ve KOSGEB’in Temelli’de Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) temsilciliğinin açılışı nedeni ile düzenlenen etkinlikte konuşan Kaplan, Başkent OSB’nin diğer OSB’lere göre bir fark oluşturarak AB KOBİ Haftası açılışı nedeniyle tam gün sürecek dolu dolu bir etkinlikle kutladıkları için teşekkür ve üyelerine daha iyi hizmet verebilmek adına bugün açılışını yaptığımız KOSGEB Temsilciliği konusunda istekli davranmalarından ötürü tebriklerini iletti. Avrupa KOBİ Haftası’nın 2008’den beri kutlandığını belirtti.

Kaplan, Türkiye’nin geçen yıl hafta kapsamında en çok etkinlik düzenleyen ülke olduğunu kaydederek, ”AB, bu sene ilk defa AB KOBİ Haftası web sayfasında sadece üye ülkelerin dilleri olmasına rağmen Türkçe’yi de bir seçenek olarak koydu” diye konuştu.

”Türkiye’nin KOBİ uygulamaları anlamında iyi bir yerde olduğunu gözlemlediklerini” ifade eden Kaplan, gelecek dönemde bunu resmi olarak da ilan etmeyi umduklarını dile getirdi.

KOBİ’lere verdikleri hizmeti yaygınlaştırmak adına hizmet merkezlerinin sayısını artırdıklarını anlatan Kaplan, ”Bundan iki sene önce KOSGEB 33 ilde vardı. Şu anda 68 ilde varız. İnşallah 81 ilde de var olmayı hedefliyoruz” dedi.

Desteklere erişim konusundaki çalışmaları hakkında da bilgi veren Kaplan, bürokratik işlemleri azaltan ve elektronik uygulamaları hayata geçiren bir yönetim anlayışını sergilemeye çalıştıklarını vurguladı.

Kaplan, elektronik ortamdaki hizmetleri yaygınlaştırmayı istediklerini belirterek, çağrı merkezlerinin de 7 gün 24 saat hizmet verdiğine dikkati çekti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu da amaçlarının Türk halkının refah ve huzurunu sağlamak olduğunu ifade etti. Kavranoğlu, Türk halkının refah ve kalkınmışlık seviyesi açısından en az AB seviyesinde olması gerektiğini belirtti.

Kavranoğlu, “2023 yılı sürecinde amacımız; KOSGEB’inde daha güçlendirilerek KOBİ’lerimize ayırdığımız fonların daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılması, KOBİ’lerimizin bilim ve teknoloji konusunda bilinçlenmesi, üniversitelerimizde bilim adamları ile işbirliği yapması ve yaptıkları işleri daha bilimsel olarak daha yüksek katma değerli ürünlere yönelerek yapmaları ve dünya çapında başarılı olan şirketler haline gelmeleri ve büyümeleri; bu kapsamda yaptığımız çalışmalara devam edeceğiz, KOBİ’leri destekleyeceğiz ve hep beraber 2023 vizyonuna varacağız.” diye konuştu.

Tüm gün süren etkinlik kapsamında ilk oturum AB Uyum Sürecinde Kobiler teması ile KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz başkanlığında gerçekleşti.

AB Bakanlığı Sosyal, Bölgesel ve Yenilikçi Politikalar Başkanlığı, AB İşleri Uzman Yardımcısı M. Aydan Ekici; AB’de KOBİ Politikaları konusunda bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

AB Bakanlığı Sosyal, Bölgesel ve Yenilikçi Politikalar Başkanlığı, AB İşleri Uzman Yardımcısı Umut Azak; KOBİ’ler ve Birlik Programları konusunda bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, AB Uzmanı Derya Kekeç; AB Girişimcilik ve Yenilik Programı Destekleri konusunda bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

Kredi Garanti Fonu-OSTİM Şube Müdürü Ahmet Taner Çetiner; Avrupa Yatırım Fonu Kredi Destekleri konusunda bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

TÜBİTAK AB 7. Çerçeve Programı-KOBİ Programı Ulusal İrtibat Noktası, Betül Macit; AB 7. Programında KOBİ’ler konusunda bilgi verdi

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

KOSGEB Enterprise Europe Network Proje Sorumlusu, Uğurtan Sümer; Avrupa İşletmeler Ağı ve KOBİ’lere Sunulan Hizmetler konusunda bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

İkinci oturum AB Uyum Sürecinde Kobiler ve Ulusal Destekler, İşbirlikleri, Ar-Ge ve İnovasyon Çalışmaları teması ile ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Volkan Atalay
başkanlığında gerçekleşti.

ODTÜ Teknokent Genel Müdürü, Mustafa İhsan Kızıltaş; AR-GE, İnovasyon ve Teknokentler hakkında bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

Bilkent Üniversitesi Üniversite-Sanayi İşbirliği, Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörü, Yeşim Erdoğan; Rekabette Başarının Anahtarı: Üniversite-Sanayi İşbirliği hakkında bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Proje Yöneticisi, Dr. A. Hakan Özdemir; TTGV ve KOBİ’ler hakkında bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

Ekonomi Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Emrah Sazak; KOBİ’lere Yönelik İhracatta Devlet Yardımı Uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanı, Fatih B. Yülek; Teknoloji ve Yenilik Destekleri hakkında bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

KOSGEB Daire Başkanı, Tayfun Öner; KOSGEB Destekleri hakkında bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Politika ve Strateji Daire Başkan Vekili, Recep Uzungil; AR-GE ve Yenilik Destekleri hakkında bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Verimlilik Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı, İhsan Göçen; Sektörel Kıyaslama Sistemi hakkında bilgi verdi.

Sunumu görmek için lütfen TIKLAYINIZ

Etkinlik, Başkent Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şadi Türk’ün konuşmacılara teşekkür belgelerini vermesi ile son buldu.

Yeni TTK ile işyeri devirlerinde işçinin rızası zorunlu hale mi geldi?

Güncelleme:08 Ekim 2012

DÜNYA – 21.09.2012

Başkent OSB Eğitim Salonlarıyla Katılımcılarına Hizmet Vermeye Devam Ediyor.

Güncelleme:08 Ekim 2012

06.10.2012 Cuma günü 09.00-17.00 saatleri arasında Bölge Müdürlüğümüz eğitim salonunda katılımcılarımızdan Proterm Endüstriyel Tesisler ve İnş. San. Tic. Ltd. Şti. “İş İskelesi Kurulması” konulu bir eğitim düzenledi. Bureau Veritas Uluslararası Güvenlik Firmasından Bayram ERTEM’in vermiş olduğu eğitime 20 adet firma çalışanı katıldı. Eğitimin sonunda sınav yapılarak başarılı olanlara İskele Sertifikası verildi.

Yeni Teşvik Mevzuatı ve Uygulamaları Bilgilendirme Eğitimi Bölgemizde Verildi

Güncelleme:01 Ekim 2012

28.09.2012 tarihinde Başkent Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde “Yeni Teşvik Mevzuatı ve Uygulamaları” konulu eğitim ve bilgilendirme etkinliği düzenlenmiştir. Sözü edilen eğitim İnovakademi Eğitim ve Danışmanlık’tan Sayın Gökhan EROL ve Mustafa ÇALI’nın sunumuyla Başkent Organize Sanayi Bölgesi Katılımcılarımızın iştirakiyle gerçekleşti.

Eğitim sonunda katılımcılara katılım sertifikası verildi.

Eğitimde kullanılan sunumun 1. bölümünü indirmek için lütfen TIKLAYINIZ
Eğitimde kullanılan sunumun 2. bölümünü indirmek için lütfen TIKLAYINIZ