Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


Başkent OSB sanayicisine finansal desteği buldu

Güncelleme:24 Nisan 2014

SANAYİ GAZETESİ (08.04.2014)

FRANSIZ KALKINMA AJANSI TÜRKİYE TEMSİLCİLERİNDEN BAŞKENT OSB’YE ZİYARET

Güncelleme:19 Nisan 2014

AFD-Fransız Kalkınma Ajansı’ndan AFD Enerji Odak Noktası Sürdürülebilir Enerji Ve Ulaşım Bölümü Kıdemli Proje Yöneticisi Christian De GROMARD, Sürdürülebilir Enerji Ve Taşıma Bölünme Proje Yöneticisi Arthur HONORE, Türkiye Müdür Yardımcısı Laetitia DUFAY, AFD Proje Sorumlusu Antoine CABASSU, PROPARCO Türkiye Temsilcisi Guillaume BARBEROUSSE ve beraberindeki heyet 16 Nisan 2014 Çarşamba günü Bölgemizi ziyaret ettiler. Heyet Denetim Kurulu Üyesi Sırrı YETKİN, Bölge Müdürü İsmet ÜSTÜNDAĞ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda GÜVENÇ tarafından karşılandı. AFD-Fransız Kalkınma Ajansı, Başkent OSB Bölgesini yakından tanımak, su, yenilenebilir enerji, toplu taşıma ve inşaat altyapı konularında bölgemizden bilgi almak amacıyla gelmiş olup, kendi bünyelerinde verdikleri kredi destekleri hakkında da bilgilendirme yapmışlardır. AFD-Fransız Kalkınma Ajansı yetkilileri Başkent OSB tanıtım filmini izledikten ve merak ettikleri konularda Bölge Müdürü İsmet ÜSTÜNDAĞ ‘dan bilgi aldıktan sonra; memnuniyetlerini ve teşekkürlerini sunarak bölgemizden ayrıldılar.

Kredi Garanti Fonu A.Ş., T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. ile İmzalanan Protokol

Güncelleme:10 Nisan 2014

Sayın Katılımcımız;

Bölgemizde tahsis edilen arsalar üzerine yapılacak iş yeri inşaatlarının finansmanı için, Ziraat Bankası ile Halkbankası’nın kredi kullandırımı ve Kredi Garanti Fonu’nun kefaletiyle; Katılımcılarımıza kredi verilmesine ilişkin Protokoller 1 Nisan 2014 Salı Günü imzalanmıştır. Bu Protokoller, Başkent OSB tarafından Katılımcılara tahsis edilen parseller üzerinde inşaatına kısmen başlanılmış veya hiç başlanılmamış iş yerlerinin OSB Kanunu, OSB Uygulama Yönetmeliği, İmar Kanunu ve Başkent OSB Yönetim Kurulu kurallarına uygun olarak inşaası için Ziraat ve Halkbankası tarafından kullandırılacak krediler ve  KGF’nin kefaletinin esas ve usüllerini kapsamaktadır.

Katılımcılarımıza hayırlı olmasını dilerim.

Saygılarımla,

Şadi TÜRK

Yönetim Kurulu Başkanı

Halk Bankası ile imzalanan protokol
Ziraat Bankası ile imzalanan protokol

NOT : Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için aşağıda belirtilen numaralardan ilgili kişilere ulaşabilirsiniz.

-Halk Bankası Başkent OSB Şubesi,
Şube Müdürü Metin SOYSANLI
Tel : (0312) 640 16 63

-Ziraat Bankası Başkent OSB Girişimci Şubesi,
Şube Müdürü Sibel ÖCAL
Tel : (0312) 640 16 13

YILLIK İŞLETME CETVELİ DUYURUSU

Güncelleme:10 Nisan 2014

Bakanlığımız Sanayi Sicil Sistemine dahil olarak Sanayi Sicil Belgesi sahibi olan işletmelerimizin, 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 5. maddesi gereği bir önceki yıla ait bilgileri içeren Yıllık İşletme Cetvelleri’ni her yılın ilk dört ayı içerisinde; 1 OCAK – 30 NİSAN 2014 tarihleri  arasında bildirim mecburiyetleri bulunmaktadır.

Bakanlığımızın;

https://sanayisicil.sanayi.gov.tr Internet adresinden veya

https://www.sanayi.gov.tr/ Internet adresinde

“E-Hizmetler” menüsü içinde

“Sanayi Sicil Bilgi Sistemi”

başlıklı bölümden elektronik ortamdan verilmesi gerekmektedir.

Sicilimize kayıtlı bulunan işletmelerin bahsedilen yükümlülüğü yasal süresi içinde yerine getirmemeleri halinde uygulanacak olan İdari Para Cezası (2014 yılı için) 759,00 TL olup, işletmelerimizin cezai durum ile karşılaşmamaları için 2014 yılı Nisan ayı sonuna kadar 2013 Yılı “Yıllık İşletme Cetveli” bildirimini gerçekleştirmeleri hususunu önemle hatırlatırız.

Not :  Şifre ve Kullanıcı adınızı belirledikten sonra sisteme girişleriniz de sehven kayıt oluşturmamak için  “İLK KAYIT” menüsünü kesinle kullanmayınız. Ayrıca; kullanıcı ve şifre belirleme işlemlerinizde sanayi sicil belgenizin vergi no bölümünde yazan numarayla işlemlerinize devam ediniz.

Tel : 0312 310 66 81/3118516-135-137-139-141-142-145

Yazılımla İlgili  Teknik Servis: 0312 201 51 91/92

Sanayi Sicil Belgesine Sahip İşletmelerimizin bilgisine arz olunur.

ANKARA BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ

(Sanayi Şube Müdürlüğü)

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞINDAN BÖLGEMİZE ZİYARET

Güncelleme:10 Nisan 2014

Ankara’da ki OSB’ler içinde ilk ve tek olma özelliğini koruyan Başkent OSB Konvansiyonel Arıtma Tesisimiz Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Orman ve Şehircilik Müsteşar Yardımcısı Bahattin Kaptan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halil İbrahim Metin ve Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Vicdan Karakaya  tarafından ziyaret edildi. 8 Nisan 2014 Salı günü gerçekleşen ziyarette misafirlerimiz, Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk ve Yönetim Kurulu tarafından karşılandı. Başkent OSB Atıksu Arıtma tesisi ve projesini yakından takip eden Sedat Kadıoğlu projenin sadece Başkent OSB için değil, evsel atıkları da arındırması sebebiyle çevre için ve Ankara için faydalı olacağını ifade etti. Arıtma tesisimizin inşaatını Başkan Türk ile gezen Kadıoğlu tesisin çalışmalarının gayet güzel devam ettiğini en kısa sürede tam kapasite faaliyete geçmesini beklediklerini söyledi.

ASELSAN’IN YENİ YÖNETİMİ BÖLGEMİZİ ZİYARET ETTİ

Güncelleme:10 Nisan 2014

Bölgemiz katılımcısı Askeri Elektronik Sanayi’nin (ASELSAN) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Hasan CANPOLAT ve Başkan Vekili Murat ÜÇÜNCÜ önderliğinde Aselsan Yönetim Kurulu, Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi TÜRK’ü ve Başkent OSB Yönetimini Başkent OSB’de bulunan arazileri ile ilgili bilgi almak ve yatırımları hakkında konuşmak üzere 5 Nisan 2014 Cumartesi günü ziyaret ettiler.

Aseslan Yönetimi; uzun zamandır Başkent OSB ile yakın ilişkiler içerisinde olduklarını ve yeni yönetim kadrosuyla da ilişkilerin geliştirilerek devamının sağlanacağını ifade ettiler.

SURİNAM HEYETİ BAŞKENT OSB’YE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Güncelleme:07 Nisan 2014

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Temsilcisi ve Surinam Resmi Heyeti Yöneticileri Vivian Marbach ve Reina Raveles 02 Nisan 2014 Çarşamba günü bölgemizi ziyaret ettiler. Heyet Başkent OSB Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç tarafından karşılandı. Surinam Ticaret ve Sanayi Parkı Proje Yöneticilerine bölgemizin oluşum süreci, şuandaki durumu,  konumu ve bölgemizde bulunan fabrikalar hakkında detaylı bilgi verildi. Bölge tanıtım filmimizin izlenilmesinin ardından  Merih Asansör ve İmtes İmalat isimli firmalar gezdirildi. Surinam Heyeti teşekkürlerini sunarak bölgemizden ayrıldı.

BAŞKENT OSB FİNANSAL DESTEĞİ ÇÖZDÜ

Güncelleme:04 Nisan 2014

Bölgemizde tahsis edilen arsalar üzerine yapılacak iş yeri inşaatlarının finansmanı için, Ziraat Bankası ile Halkbankası’nın kredi kullandırımı ve Kredi Garanti Fonu’nun kefaletiyle; Katılımcılarımıza kredi verilmesine ilişkin Protokoller 1 Nisan 2014 Salı günü imzalandı. Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Tamer Aksel, Ziraat Bankası İç Anadolu I. Bölge Koordinatörü Emin Çubıkçı ve  Kredi Garanti Fonu Ürün Geliştirme Müdürü Canan Çakar’ın bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Türk;

Türkiye’de çok az örneği olan bir OSB olduklarını belirterek;

“Bankalarla rahat ilişkiler kuruyoruz. Çok az örneği bulunan bir OSB’ye sahibiz. Bu da bize bir ayrıcalık kazandırıyor. Finansal konularda rahat iletişimler içerisindeyiz” dedi. Müştereklik ruhunun taşınması gerekliliğine değinen Türk; “Kredi Garanti Fonu, Ziraat Bankası ve Halkbank ile bir protokole imza attık. Banka-firma iş birliği gereklidir” diye konuştu.

Kredilendirilme sisteminin sanayiciler tarafından belirlenmesinin daha doğru olacağı konusuna değinen Türk; “Ankarada ki sanayiciler destek beklemektedir. Ankara sanayisi küçük çapta sanayiden oluşmaktadır. Büyük çaplı sanayiler zaten bilinmektedir. Sanayilerin birçok kaynağa ihtiyacı vardır. Bizlerinde bu sorunların üstesinden gelmesi haktır. Sanayiciler dışarıdan göründüğü gibi sınırsız sermayeye sahip kişiler değildir. Kredi Garanti Fonu’nun Ziraat Bankası ve Halkbank’la imzaladığı bir protokol mevcuttur.  Böylece OSB’yi ve sanayiciyi ihtiyacı doğrultusunda güvenceye almış bulunmaktayız” diye ifade etti.

SANAYİCİNİN NAKİT SIKINTISI SÜREKLİ BİR PROBLEMDİR

Konuşmasında sanayicinin nakit sorununa da değinen Türk;

“Her ne kadar görsel açıdan gelişmiş olsakta sanayici maddi anlamda hep bir sıkıntı içerisindedir. Çalışan işçi, ana madde kaynakları ve ekonomik piyasada döngüsü sanayiciyi maddi anlamda zor duruma sokuyor. Sanayici olmak göründüğü gibi kolay değildir. Modern dünyanın gereksinimi olan maddi desteği, her ticari kuruluş bankalar ile işbirliği içerisinde çözmeye çalışmaktadır” dedi. Yönetim ve işleyiş biçimi olarak Türkiye’de farklı bir OSB imajına sahip olduklarını belirten Türk;

“Birbirinden çok farklı yönetilen OSB’ler de var. Biz arazimizi, tapumuzu aldık sınırımızı çizdik. Önce sınırımızı çizip sonra kamulaştıralım demedik. Doğrusu ne ise sıra ile gerçekleştirdik. Kooperatif usulü bir yönetime sahibiz. İki senede bir seçim yapıyoruz ve yönetim biçimi açısından örnek bir OSB olduğumuzu düşünüyorum. Yabancı yatırımcılar ve ziyaretçiler tarafından yönetimsel temelimiz dikkat çekmektedir”dedi.
İşbirliği ve yardımlaşmayla büyüdüklerini ifade eden Türk;

“Bir kaynak tanımımız yok. Bu konuda zorluk yaşıyoruz. İmece usulü ile kendi kaynağımızın tamamını oluşturuyoruz. Bugün geldiğimiz noktada alan olarak Türkiye’nin 8. büyük, Ankara’nın ise en büyük OSB’siyiz. Gelişmemiz oldukça hızlı bir biçimde devam ediyor. Sanayi Bakanlığı’ndan kredi alınca biz parasal manada biraz rahatladık. Akabinde sosyal yatırımlara hız vermeye başladık. Arıtma tesis yaptık, cami inşasına başladık, ardından 2 bin derslikli Gazi Üniversitesi’yle inşaat ihalesi yaptık, yurt inşaatıyla devam ettik. Yani sanayi dışında olaylara da yoğunlaştık. Eğitim faaliyetleri arttı. Üniversitelerle ilişkimiz kolaylaştı. KOSGEB buraya geldi. Bunların hepsinin varlığının ana sebebi sanayicidir. Sanayicinin olmadığı alan hiçbir mana ifade etmez. Bizler altyapımız olduğu sürece gerekli ise barakada da yaşayabiliriz. Başkent OSB yapmış olduğu sosyal yatırımlar aracılığıyla daha çok duyulmuştur.” dedi.

OLAYI TİCARİ GÖZLE DEĞİL, ORTAKLIK GÖZÜYLE DEĞERLENDİRİYORUZ

Bankalarla olan ilişkilerine de değinen Başkan Türk;

“ Biz hem Ziraat Bankası’na,  hem Halk Bankası’na kısmen üzerlerinde taşıdıkları kamu görevlerinden dolayı değer verdik. Örneğin; Ziraat Bankası da bizim zihniyetimizde, bizim gibi gelişme göstererek büyüdü. Olayı ticari gözle değil, ortaklık gözüyle değerlendiriyoruz. Birbirimize ihtiyacımız var” diye ifade etti.