Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


01.02.2015 Tarihli Elektrik Kesintisi Hk.

Güncelleme:29 Ocak 2015

MİLAS KAYMAKAMI, BELEDİYE VE TİCARET ODASI BAŞKANI BÖLGEMİZİ ZİYARET ETTİLER [28.01.2015]

Güncelleme:28 Ocak 2015

Muğla Milas Kaymakamı Fuat GÜLER, Belediye Başkanı Muhammet TOKAT ve Ticaret Odası Başkanı Reşit ÖZER,   28.01.2015  tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın referansı ile Milas’ta kurulacak Organize Sanayi Bölgesi için, rol model belirlemek  amacıyla Bölgemizi ziyaret ettiler.

Milas Kaymakamı Fuat GÜLER ve beraberindeki heyeti, Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç karşıladı. Başkent OSB’yi rol model olarak belirmek amacıyla bölgede detaylı incelemelerde bulunan heyet Başkent OSB ‘nin kuruluşu, yapılaşması ve yönetim şekli hakkında bilgi aldıktan sonra bölge binamızı da gezerek notlar aldılar. Ardından sorulan soruları yanıtlayan Bölge Müdürümüz İsmet ÜSTÜNDAĞ ile birlikte Bölgemizi dolaşmak üzere idari binamızdan ayrıldılar.

BAŞKENT OSB YÖNETİMİ ANKARA KALKINMA AJANSINI ZİYARET ETTİ [16.01.2015]

Güncelleme:16 Ocak 2015

Başkent Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Şadi Türk, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cavat Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ergin, Denetim Kurulu Üyesi Sırrı Yetkin, Bölge Müdürü İsmet Üstündağ, Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç ve Eğitim Birimi Yöneticisi Selami Babacan ile birlikte Ankara Kalkınma Ajansı’nı ziyaret etti.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık’ın ev sahipliğini yaptığı görüşmede, Başkent OSB Bölge Müdürü İsmet Üstündağ’ın bölgeye ilişkin kısa bir sunuşunun ardından söz alan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, OSB’nin kuruluş sürecinden günümüze dek yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Ankara Kalkınma Ajansıyla şu ana kadar 3 ortak proje gerçekleştirdiklerini anlatan Şadi Türk, önceliklerinin konuşmaktan ya da kopyalamaktan çok özgün projelerle farkındalık yaratmak ve başta Ankara sanayisi olmak üzere Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Başkent OSB Ankara sanayisi için ateşleyici

Başkent OSB’nin “Geleceğin sanayi kenti” sloganıyla yola çıktığında Ankara’da sadece Sincan OSB olduğunu anımsatan Şadi Türk, “Bu bölgeye geldiğimizde sadece biz vardık. 12 Yıl gibi bir sürede bölgemizdeki fabrika sayısı 250’ye yaklaştı. Şimdi bölgede 4 OSB daha var, Ankara’daki OSB sayısı da 9’a ulaştı. Ankara’nın sanayi kenti olması yolunda önemli bir ateşleyiciyiz ve tatlı da olsa bir rekabet de oluştu. ” diye konuştu.

Rekabet edilebilirliğin ön koşulunun sürekli iyileştirme ve yenilik olduğunu vurgulayan Türk, Başkent OSB’yi ‘yaşanabilir, çalışılabilir, üretilebilir, rekabet edebilir’ bir bölge haline getirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Türkiye’nin 8’inci büyük OSB’si

İmecenin sergilendiği tek örneğin Başkent OSB olduğuna dikkati çeken Türk, “Gördüğünüz bu eser, toprak alımından alt yapısına kadar, kamu katkısı olmadan, bir avuç Ankaralı sanayicinin çabalarıyla bugün Başkent’in en büyük, Türkiye’nin de 263 OSB arasında 8. büyük OSB’si haline gelmiştir” dedi.

Ankara raylı sistemde liman şehri olmalı

Sanayide hızın büyük önem kaydettiğini anlatan Başkan Türk, gecikmiş projelerin hiçbir anlamının olamayacağını vurguladı. Başkent OSB olarak, Ankara’nın demiryolu açısından bir liman şehri olabilmesi için 500 dönümlük bir arazi ayırdıklarını ancak bu konuda bir kamu desteği görmediklerini dile getiren Şadi Türk, şöyle konuştu:

“Bir ürünü yurtdışına İstanbul’dan, İzmir’den ya da Mersin’den göndermek çok kolay. Ancak Ankara’dan karayoluyla yapılan taşımacılık neredeyse malın fiyatına yakın bir maliyet getiriyor. Eğer dünyaya ihracat yapacaksanız ve rekabet etmeniz gerekiyorsa öncelikle ulaşım konusunu çözmeniz gerekiyor. Ankara’nın sanayi kenti olabilmesi için ürettiği ürünleri pazara ucuza ulaştırması gerekiyor. Avrupa’dan Ortadoğu’ya uzanan raylı sistem Bölgemizin sınırlarından geçiyor ve bizde demiryolu limanı için bu alanda 500 dönüm arazi ayırdık. Ankara’daki sanayi ürünlerinin önemli bölümü zaten bölgemizde ve Sincan’da üretiliyor. Bu hatla ihracımızı daha uygun maliyet ve hızda yapabiliriz. Bunun için Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ile protokol bile imzaladık. Ancak bu projenin maliyeti 200 milyon lira civarında. Bizim Başkent OSB olarak şu aşamada bunu tek başımıza karşılamamız mümkün görünmüyor. Bunun için kamu desteği şart.”

Üniversitesi Sanayi iş birliği ile sürekli yenilenen OSB

Üniversite – sanayi iş birliğinin en iyi örneğini yine Başkent OSB’nin verdiğini anımsatan Türk şunları söyledi:

Başkent OSB olarak ODTÜ ile savunma sanayi ile ilgili Türkiye genelinde çok kapsamlı bir araştırma yaptık ve bu araştırmanın sonucunda savunma sanayinin Ankara’da kalması gerektiğini ortaya koyduk. Bugün savunma sanayimiz Ankara’yı tercih etmiş ve genişlemesini buna göre tamamlamıştır ve ASELSAN, HAVELSAN’ın da aralarında bulunduğu 10 savunma sanayi firması bölgemizde faaliyet göstermektedir.

Hacettepe Üniversitesi ile Teknoloji Transferi konusunda kapsamlı çalışmalar yaptık, Hacettepe Teknoloji Transferi Merkezi’nin ofisi bölgemiz idari binasında hizmetini sürdürüyor. Gazi Üniversitesi ile de binalarını kaynaklarımızla yaptığımız Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun bu yıl faaliyet eğitim öğretime başlaması yönünde protokol imzaladık.”

Başkan Şadi Türk, Ankara Kalkınma Ajansı ile Ankara’nın büyük projelerinden biri olan Mesleki Eğitim Merkezi’nin tamamlandığını ve eğitimin bu yıl başlayacağını da sözlerine ekledi.

Arif Şayık: Ankara’da çok güçlü bir OSB yapılanması oluştu

Ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık; Ankara’da çok güçlü bir organize sanayi bölgesi yapılanmasının oluştuğunu vurgulayarak, OSB’lerin Ankara sanayisinin gösterdiği ivmeyi iyi bir şekilde yansıttığını söyleyerek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bölgenin gelişmesi, yabancı yatırımcıların Ankara’ya çekilmesi ve  özellikle de dış ticaret hacminin artırılması ile ilgili olarak karşılıklı işbirliği konuları da ziyaret sırasında görüşülen konular arasında yer aldı.