Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


Sanayi Sicil Belge Sahiplerine Yıllık İşletme Cetveli Duyurusu

Güncelleme:20 Nisan 2015

BASAD ÜYELERİNİ KAHVALTIDA BULUŞTURDU [18.04.2015]

Güncelleme:18 Nisan 2015

BASAD’ın üyelerine verdiği kahvaltıda konuşan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, “OSB’miz büyüyor, ama amacımız katılımcılarımızın da büyümesi” dedi.

Başkent Sanayiciler Derneği, genel kurul öncesi güncel gelişmeleri değerlendirmek üzere üyeleriyle 18.04.2015 tarihinde  Başkent Organize Sanayi Bölgesi İdari binasındaki bir kahvaltıda bir araya geldi.

BASAD üyeleriyle zaman zaman bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, “OSB’miz büyüyor, ama amacımız katılımcılarımızın da büyümesi” dedi.

Başkent OSB’yi farklı bir anlayışla yönettiklerini ve tüm katılımcıların da etkin biçimde yer alabileceği, dernek, şirket ve kooperatifler kurduklarını anlatan Şadi Türk, “Bölgemiz her geçen gün yeni katılımcılarla daha da büyüyor. Önümüzdeki dönem Bölgemiz daha da hareketlenecek ve güçlenecek. Her sanayicinin önceliği elbette para kazanmak ve daha da kaliteli ürünler üreterek büyümek. Biz bunun yanında kendi sınırlarımız içerisinde imeceyi de oluşturmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkent OSB’nin en önemli özelliklerinden birisinin siyaset üstü bir yolda ilerlemesi olduğunu dile getiren Şadi Türk, “Böylesine büyüyen bir yapıda elbette her siyasi düşünceden insanlar yer alabilir. Zaten farklılıklarımız zenginliğimizdir. Önemli olan birbirimize destek olarak hem ekonomik büyümeyi sağlamak hem de toplumsal barışı yaygınlaştırmaktır.” diye konuştu.

Başkent OSB’nin kısa sürede böylesine büyük bir yapıya kavuşmasının temelinde, inanç ve güvenin bulunduğunu belirten Başkan Türk, “25 yıl önce bir kooperatif kurarak çıktığımız yolda ortaya koyduğumuz hedefler, o zaman hayal sanılırken, bugün neredeyse tamamını gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Projemiz öyle bir büyük bir proje ki, hedefimizi de hem sürekli büyütüyoruz hem de çağın gereklerine uygun biçimde yeniliyoruz.” şeklinde konuştu.

Güncel ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, önümüzdeki günlerin sıkıntılı geçebileceğine işaret etti. 2015 Milletvekili Genel Seçimleriyle ilişkilendirilemeyecek kadar küresel anlamda ekonomide genel bir değişimin yaşandığına dikkati çeken Türk, “Allah dövizle alıp TL’ye satan arkadaşlarıma yardım etsin.” dedi.

İkinci olarak da tüm sanayicilerin pazarlarına ve müşterilerine sahip çıkması gerektiğini kaydeden Türk, “Artık ürettiğimiz malı herkes üretebiliyor. Hiçbirimiz yeni dünyada bir şey keşfetmiyoruz aslında. O nedenle şu anda en kıymetli olan şey müşteri. O nedenle müşterinin istediği malı kaliteli üretmek öncelikli görevimiz. Kaliteli malı yaptığınız sürece dünyanın her yerinden müşteri bulabilirsiniz, çünkü sanayici daha ucuz olsun diye kalitesiz mal alarak kendini riske atmaz.” diye konuştu.

Üründe yenileşme ve kalite arttırmanın önemine değinen Şadi Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başkent OSB olarak rekabette de üstün olmak için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Özellikle üründe ve üretimde yenileşme, sektörel kümelenme, çalışanların eğitimi gibi konulara büyük önem veriyoruz. Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu dışında Kalkınma Ajansının katkılarıyla Bölgemiz bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi de kuruluyor. Ayrıca KOSGEB ve Üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri de idari binamızda hizmet veriyor. Bunlardan yararlanmanız sizlerin ve kuruluşlarınızın yararına olacaktır.”

Başkent OSB’nin en önemli sorunlarından biri olan yol konusunda da son noktaya gelindiğini anlatan Şadi Türk, üçüncü kez ihale yapıldığını ve kısa sürede tamamlanmasını umduklarını dile getirdi.

Başkent OSB Yönetim Kurulu Üyesi, Başkent Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ergin de yaptığı konuşmada, OSB’lerin yapamadığı pek çok faaliyetin BASAD aracılığıyla yapılabileceğini dikkati çekerek, OSB katılımcılarının hem BASAD’a üye olmalarını hem de Başkent Yatırım A,Ş. ve Başkent Konut Kooperatifine ortak olmalarını önerdi.

Kahvaltı, söz alan bazı üyelerin sorunlarını ya da önerilerini dile getirdikleri konuşmalarla tamamlandı.

Başkent OSB ve Polatlı Belediyesi Arasında İstihdam Protokolü İmzalandı.

Güncelleme:16 Nisan 2015

İmza törenine ait çeşitli basında çıkan haberler alt kısımda gösterilmiştir.

http://www.haberler.com

http://www.memleket.com.tr

http://www.radikal.com.tr

http://www.sanayigazetesi.com.tr

http://www.turkiyebulteni.com

ZAFER GAZETESİ (16.04.2015)

ODTÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYELERİ VE ÖĞRENCİLERİ BAŞKENT OSB ARITMA TESİSİNİ GEZDİ. [16.04.2015]

Güncelleme:16 Nisan 2015

Ankara da İlk Konvansiyonel Arıtma Tesisine sahip Başkent OSB’ye çevreci ilgisi

ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencileri Başkent OSB’yi ziyaret edenler arasındaydı.

16.04.2015 tarihinde Bölge İdari binasında Başkent OSB’nin tanıtım filmini izleyen ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencilerine OSB’lerin yapısı hakkında bilgiler veren Başkent OSB Bölge Müdürü İsmet Üstündağ, sadece Çevresel Etki Değerlendirme raporlarının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden alındığını, faaliyetlere ilişkin diğer tüm belgeleri verme yetkisinin ise OSB’de olduğunu anlattı.

Başkent OSB’nin hızlı büyümesini sürdürdüğünü ve tam kapasiteyle çalışır hale geldiğinde yaklaşık 650 tesise ulaşılmış olacağını dile getiren Üstündağ, ASELSAN, HAVELSAN gibi savunma sanayinin dev kuruluşlarının da Bölgede yer aldığını anımsattı.

Halen Ankara’da faaliyet gösteren OSB’lerin ASKİ’nin arıtma tesislerinden yararlandığını ifade eden Üstündağ,  Başkent OSB’nin konvansiyonel arıtma tesisine sahip tek OSB olduğunu vurguladı.

İsmet Üstündağ, Başkent OSB’de görev yapan 2 çevre mühendisi ile birlikte ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrencilerine arıtma tesisinin gezdirdi ve soruları yanıtladı.

“OSB’ler ‘yenileşimi’ KEŞFETMELİ”

Güncelleme:15 Nisan 2015

Sanayi Gazetesi (13-19 Nisan 2015)

POLATLI BELEDİYESİ VE BAŞKENT OSB İSTİHDAM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI [14.04.2015]

Güncelleme:14 Nisan 2015

Polatlı da ki işsizliği önlemeye ve Başkent OSB katılımcılarının istihdam taleplerinin karşılamaya yönelik Polatlı Belediyesi ve Başkent OSB arasında 14.04.2015 tarihinde işbirliği protokolü için imza töreni düzenlendi.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel  YILDIZKAYA’nın beraberinde Başkan Yardımcıları, Polatlı Belediyesi ARGE Uzmanları , Halkla İlişkiler Müdürü ve Polatlı Belediyesi Çalışanlarının katıldığı törene, Başkent OSB Başkanı Şadi TÜRK ve Yönetim Kurulu üyeleri ev sahipliği yaptı.

Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi TÜRK özet olarak  “Polatlı Belediyemizin yaptığı önderlikten dolayı şahsım ve OSB yönetimi adına teşekkür ediyorum. İnşallah iş, aş ve çalışanı buluşturacağımız bir zemin oluştururuz. Bizim için önemli olan nitelikli çalışandır, bu çalışanı Polatlı’dan oluşturabiliriz. Protokolümüz hayırlı olsun.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA, kısa sürede kurdukları Ar-Ge İstihdam Merkezi aracılığıyla 2000’e yakın insanın iş bulmasına katkı sunduklarını, bu protokol sonrasında vasıfsız insanların vasıflandırılıp Başkent OSB’de daha kolay iş bulacaklarını söyledi. Başkan YILDIZKAYA, “Bundan sonraki süreçte Başkent OSB eleman ihtiyacını büyük ölçüde şehrimizden karşılayacak. Bu işbirliğiyle iş tespit ve eğitim çalışmaları yapacağız ve daha fazla insanımıza iş imkanı sağlayacağız. Biz Polatlı’da işsizliğin sonlandırılmasına yönelik yaptığımız çalışmalarla hemşerilerimizi mutlu ettiğimize inanıyoruz. Hemşerilerimizin mutluluğu bizim mutluluğumuzdur.” dedi.