Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


Yapım İşi İçin İhale İlanı [31.03.2016]

Güncelleme:31 Mart 2016

İHALE DOSYALARI

BAŞKENT OSB DEMİRYOLU ÜSSÜ OLMA HEDEFİNDE [16.03.2016]

Güncelleme:16 Mart 2016

Başkent OSB’ni demiryolu lojistik üssü yapmayı hedefleyen Başkent OSB yönetimi, bu doğrultuda gerçekleştirdiği görüşmelere bir yenisini ekledi.

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü‘nde Demiryolu Düzenleme Genel Müdürü Erol Çıtak’ı makamında ziyaret ettiler. Başkent OSB’nin demiryolu lojistik üssü ve limanına dönüşme isteğini iletmek, bu konuda destek almak ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla yapılan ziyaret karşılıklı olarak iyi niyet ve temennilerin ifade edilmesiyle olumlu bir havada geçti.

16 Mart günü gerçekleşen ziyaret sırasında Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, Erol Çıtak’a Başkent OSB’ni tanıtan kısa bir sunum yaptı. Projeler ve haritalar üzerinde bölgeyi tanıtan Türk, Başkent OSB’nin kendi olanaklarıyla, katılımcıların desteği ve katkısıyla kurulduğuna, yaşamaya ve gelişmeye devam ettiğine vurgu yaptı. Başkent OSB’nin yanından Türkiye’nin en önemli demiryolunun geçtiğini söyleyerek bölgeyi bir demiryolu lojistik üssüne ve limanına çevirmek istediklerini söyleyen Şadi Türk,  bu projenin çok büyük ve maliyetli bir proje olmasından kaynaklı devlet kurumlarının desteklerine ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Başkent OSB’nde ASELSAN ve HAVELSAN gibi büyük firmaların yatırımlarının olduğunu ifade ederek sözlerini sürdüren Şadi Türk, yapılacak bir demir yolu limanının sektörlerin ürettiği malı ihraç etmesinde önemli katkıları olacağını ve maliyeti düşüreceğini anlattı.

Demiryolu Düzenleme Genel Müdürü Erol Çıtak ise bu konuda gereken girişimlerde bulunacağını ifade ederek, birçok havalimanının yapılmasında ve projede imzasının olduğunu söyleyerek, alt yapının önemini ve gerekliliğini çok iyi bildiğine vurgu yaptı ve “elimden geldiğince yanınızda olacağım” dedi. Devlette esasın millete hizmet etmek olduğunu aktaran Çıtak, birlikte hareket etmenin önemli olduğunu söyleyerek devletin işletmede değil, sadece denetimde olması ve altyapı projelerinde devletin özel firmalarla birlikte çalışması gerektiğini belirtti.

Başkent OSB’ni yaptığı çalışmalardan ve yönetim tarzından dolayı kutlayan Çıtak, özel sektörün yaptıklarını bir katma değer olarak değerlendirdiğini ekledi. Erol Çıtak, ayrıca kazanan bir özel sektör istediklerine vurgu yaparak istihdamın öneminin altını çizdi. Demiryollarının karayoluna kıyasla 3.5 kat daha uygun maliyetli ve olmazsa olmaz bir taşımacılık yöntemi olduğunu anlatan Demiryolu Düzenleme Genel Müdürü Çıtak, Başkent OSB temsilcilerine uygun bir zamanda bölgeyi ziyaret etme isteğini aktardı.
Bu ifadelerin üzerine konuşan Şadi Türk, “Biz bıraktığımız eserlerle yaşayacağız. İşlerimizi doğru yaptığımızda destek buluyoruz, kamudan bir farkımız yok” diyerek bölgesel değil merkezi planlamaların öncelikle ele alınması gerektiğine vurgu yaptı. Ziyaret karşılıklı iyi niyet temennilerinin iletilmesiyle sona erdi.

BAŞKENT OSB YÖNETİMİNDEN BAKANLIĞA ÇIKARTMA [16.03.2016]

Güncelleme:16 Mart 2016

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk başkanlığında, Başkanvekili Cavat Kömürcü, Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Ergin, Ahmet Zeki Topdemir, Atakan Yalçınkaya, Denetim Kurulu üyeleri Sırrı Yetkin, Ali Gök Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Eğitim Birimi Sorumlusu Selami Babacan, Bilim Sanayi ve Teknoloji  Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik’i makamında ziyaret etti.

Her kademede kendini anlatmayı fırsat bilen Başkent OSB Yönetimi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik’i de makamında ziyaret etti. Başkent OSB Başkanı Şadi Türk başkanlığında, Başkan Vekili Cavat Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ergin, Ahmet Zeki Topdemir, Atakan Yalçınkaya, Denetim Kurulu Üyeleri Sırrı Yetkin, Ali Gök, Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Eğitim Birimi Sorumlusu Selami Babacan’dan oluşan heyet, Çelik’i yeni görevinden dolayı kutlayıp hayırlı olsun dileğinde bulundu.

16 Mart 2016 tarihinde Çelik’in Bakanlık binasındaki, makamında gerçekleşen Başkent OSB Yönetiminden Bakanlığa çıkartma

Şadi Türk, Çelik’e Başkent OSB’ni anlattı ziyarette Şadi Türk, Başkent OSB‘nde yaptıkları çalışmaları anlattı. Yönetim ve Denetim Kurulu’nun çalışmalarını birlikte yürüttüğünü, Türkiye’de kendi olanaklarıyla kurulan tek OSB olduğunu anlatan Türk, Başkent OSB’nin temelini 2003 yılında dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldığını söyledi. Şadi Türk, Başkent OSB’nin klasik OSB anlayışı dışında dünyayla rekabet edebilir ürün üretmeyi hedeflediklerini, bunun içinde üniversitelerle yoğun bir şekilde işbirliği içinde çalıştıklarını ifade etti. Türk, bu anlayışın sonucu olarak eğitime de büyük önem verdiklerini, Meslek Yüksek Okulu, Mesleki Eğitim Merkezi kurduklarını, sürekli seminer ve eğitim çalışmalarıyla katılımcılarına destek olduklarını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik de, Başkent OSB’de kaç firmanın OSB’nde kaç firmanın faaliyete olduğunu, ne kadar ara malı ithal ettiklerini, AR-GE projeleri olup olmadığı sordu Şadi Türk, Çelik’in sorularına yanıt olarak bütün varlıklarını öz kaynaklarıyla imece usulüyle sağladıklarını belirtti. Sadece sanayiciye motivasyonu için devletten destek belediklerini ifade eden Şadi Türk, eğitim ve sosyal donatı için 1000 dönümlük bir alan ayırdıklarını ifade etti.

Başkent OSB’nin katılımcıları arasında ASELSAN, HAVELSAN’ın gibi önemli kuruluşların da bulunduğunu hatırlatan Şadi Türk, “10 dan fazlada yabancı katılımcımız da bulunuyor”dedi. Başkent OSB Başkanı, bölgede önemli projeler gerçekleştirdiklerini, problemlerin çoğunu aştıklarını ifade etti. Türk,“Başkent OSB’ni birbirine bağlı büyütülebilir şekilde planladık. Şu anda 200’ün üstünde sanayi firması üretim yapıyor. 8 binden fazla insan çalışıyor” dedi.

Şadi Türk, Hasan Ali Çelik’in “AR-GE projelerini nasıl buldunuz ARGE merkezi olan işletmeleriniz var mı” sorusuna ise, Bakanlığın belirlediği bütün AR-GE projeleri ve çalışma grupları içinde olduklarını söyledi. Türk, bakanlığın çalışmalarını yakından takip ettiklerini, son dönemde alınan kararları takdirle izlediklerini belirtti.

Başkanvekili Cavat Kömürcü de, patent konusuna vurgu yaparak, patent alımının uzun sürdüğünü, firmaları tanımamaları nedeniyle çoğu kez yanlışlıkların yapıldığını söyledi. Kömürcü, bu durumun firmalara ciddi sorunlar açtığını anlattı. Bakan Yardımcısı Çelik de, bakanlığın patent konusunda çalışmaları olduğunu, başvuru sürelerini kısaltacaklarını, bu hizmeti bakanlık uzmanlarının vereceğini anlattı. Ara malı ithalatının fazla olduğunu söyleyen Hasan Ali Çelik, sanayide ara malı ithalatını düşürmeye çalıştıklarını söyledi.

Lisanssız Elektrik Üretimi [Üretim Başvurusu Yapan Firmalar]

Güncelleme:09 Mart 2016

Üretici firma Üretim mik. kW
Başkent OSB 999 kW GES
Sunlego Enerji sistemleri San. ve Tic. A.Ş. 50 kW GES
Merih Asansör A.Ş. 59.8 kW GES
Dora Oto Cam A.Ş. 27.09 kW GES
Taşçı Çelik Ltd. Şti. 200 kW GES
Taşçı Vinç Ltd. Şti. 240 kW GES
Başkent Enerji Elk. Üretim A.Ş. 999.9 kW GES

BAŞKENT OSB’NE AFRİKA İLGİSİ [03.03.2016]

Güncelleme:03 Mart 2016

Kenya Uganda, Ruanda, Burundi, Tanzanya ve Güney Sudan’dan oluşan Doğu Afrika Topluluğu’ndan oluşan kalabalık bir heyetten sonra Ruanda Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Ticaret Ataşesi Vivian Kayitesi ile birlikte Başkent OSB’ni ziyaret etti.

OSB’nin yönetim şeklinden ve işleyişinden etkilendiklerini aktaran heyet, bölgede yer alan firmaların Doğu Afrika’da yatırım yapmaya çağırdılar.

Yabancı ülkelerin Başkent OSB’ne ilgisi devam ediyor. Kenya, Uganda, Ruanda, Burundi, Tanzanya ve Güney Sudan ülkelerinden oluşan Doğu Afrika Topluluğu (EAC) heyeti ve Kenya ve Ruanda heyetin sonra Ruanda Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Ticaret Ataşesi Vivian Kayitesi ile birlikte Başkent OSB’ni ziyaret etti.

Büyükelçi’nin ziyareti

Ruanda Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Ticaret Ataşesi Vivian Kayitesi’nin ziyareti, Doğu Afrika Topluluğu heyeti ile  Kenya ve Ruanda heyetinin hemen ardından gerçekleşti.

Başkent OSB’nden Yönetim Kurulu Üyesi Atakan Yalçınkaya, Denetim Kurulu Üyesi Ali Gök, Eğitim Birimi Sorumlusu Selami Babacan ve Dış Ticaret Uzmanı Meliha Yılmaz’dan oluşan heyet, konukları ağırladı.

Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Başkent OSB’nde sanayi bölgelerinin ve burada yer alan fabrikaların işleyişi hakkında bilgi aldı.

Konuklara Başkent OSB’ni tanıtan bir sunum yapıldı. Başkent OSB heyeti, sunumun ardından Büyükelçi’nin bölge ve bölgede faaliyet gösteren tesisler ile  ilgili soruları yanıtlandı.

Büyükelçi Nkurunziza daha sonra Anıl Kağıtçılık Ambalajı ziyaret ederek, çalışmaları yerinde gördü. Büyükelçi, Panaromik bölge turunun ardından Başkent OSB’nden ayrıldı.

İlk ziyaret

Büyükelçi’nin ziyaretindende aralarında Ruanda Büyükelçiliği TicaretAteşesi Vivian Kayitesi ve İletişim Sorumlusu Göksel Seçilmiş, Kenya Büyükelçiliği’nden Başkatip Andrew Mujivane’nin bulunduğu Doğu Afrika Topluluğu heyeti,  ziyaret ettikleri Başkent OSB hakkında bilgi aldılar. 3 Mart günü gerçekleşen ve ön görüşme şeklinde yapılan ziyarette heyeti, Başkent OSB Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç karşıladı.

Bölge binasında konuklara öncelikle Başkent OSB’ni tanıtan bir film izletildi, ardından elçilik görevlileri çeşitli sorular yönelttiler. Başkent OSB’nin kuruluşu, işleyişi, yönetim tarzı, devletin OSB’lere ve yeni girişimci firmalara verdiği destekler konusunda sorular soran heyet üyeleri, örnek gösterilen bir OSB modelinin ülkelerinde kurulabilmesini araştırdıklarını ifade ettiler. Konuklar, Afrika pazarının bu tür bir ekonomik işbirliğine açık olduğunu belirttiler.

Yöneltilen sorulara yanıt veren Bölge Müdürü İsmet Üstündağ, devletten fazla destek almadan faaliyetlerine devam ettiklerini söyledi. Başkent OSB’nin bütün ihtiyaçlarının üye firmalar tarafından karşılandığını, demokratik bir yönetime sahip olduklarını, 2 yılda bir seçim yaptıklarını, yönetim kurulu üyelerinin katılımcılar tarafından seçildiğini ifade eden Üstündağ,  Başkent OSB yöneticilerinin bölgede faaliyet yürüten firmaların sahipleri olduğuna, kararları ortak aldıklarına vurgu yaptılar.

Üstündağ, şunları söyledi:

Bölgemizdeki firmalar orta ve büyük ölçekli. Şu anda 200 olan işletme sayısı yakın gelecekte 600’ü bulacak.  bölgede mevcut durumda ağırlıklı olarak metal, çelik, matbaa ve kimya tesisleri var.  Başkent OSB’nin altyapı sorunu yok. Büyük olanaklar sunulduğu girişimciler kanalizasyon, su, elektrik, iletişim gibi bütün altyapı olanaklarından yararlanıyorlar.  Bölge yönetimi yerel yönetimler gibi çalışıyor. Temizlik, çevre düzenlemesi, yol vb. çalışmaları yapıyor.

Başkent OSB’nin yönetim şeklinden ve işleyişinden etkilendiklerini aktaran heyet yetkilileri, bölgede yer alan firmaları ve yöneticilerini Doğu Afrika pazarına davet ettiler.

İsmet Üstündağ da, Afrikalı  elçilik görevliler ve  sanayicileri ile daha kapsamlı bir paylaşım ve ortaklık içinde olacaklarını ifade etti. Yapılan toplantının ardından heyet Başkent OSB içinde faaliyet gösteren Merih Asansör, prefabrike evler üreten ve Afrika ülkelerine de ihracat yapan Paysa Prefabrike ve Polatlı’da galvanizli direk üretimi yapan Şa-Ra’yı ziyaret ettiler.
BİLİM, SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANLIĞI UZMAN YARDIMCILARI BAŞKENT OSB’Yİ ZİYARET ETTİLER [03.03.2016]

Güncelleme:03 Mart 2016

Örnek bir sanayi kenti olan Başkent OSB, her kesimin ilgisini çekiyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda yeni göreve başlayan uzman yardımcıları ile bazı görevliler Başkent OSB’ni ziyaret ettiler…

3 Mart 2016 tarihinde Başkent OSB Bölge Müdürlüğü binasında gerçekleşen ziyarette  konuk heyet,  Başkent OSB’ni anlatan tanıtım filmini izledikten sonra bölgeye ilişkin merak ettikleri konuları sordular. Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Müdür Yardımcısı Sevda Soylu Güvenç uzman yardımcılarının sorularına yanıt verdiler. Toplantının ardından heyet, Başkent OSB’nin arıtma tesisini gezdi ve  bölgede faaliyet gösteren firmalara ziyarette bulundu.

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GÖZETİM VE DENETİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ [02.03.2016]

Güncelleme:02 Mart 2016

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Gözetim ve Denetim Dairesi Başkan Vekili Ahmet Ersoy ve İş Sağlığı ve Güvenlik Uzmanı Mehmet Salih Akpolat, Başkent OSB’nde faaliyet gösteren firmaların iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına ve yetkililerine “İşyerlerinde Güvenli ve Uygun Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımının Teşvik Edilmesi Projesi” kapsamında sunum yaptılar,  Kişisel Koruyucu Donanımların kullanımına (KKD) ilişkin bilgi verdiler.

Sunumdan önce Başkent OSB Bölge Müdürü İsmet Üstündağ Başkent OSB’ni tanıtan kısa bir konuşma yaptı. Üstündağ konuşmasında iş sağlığı ve güvenliği konusunda Başkent OSB’nin kalite belgesine sahip olduğuna dikkati çekti ve ülkemizde iş sağlığı ve güvenliğinin önemli olduğunu ama yeterli seviyede olmadığını, firma yetkililerinin ve işçilerinin bilgilendirilip teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıda yaptığı konuşmada katılımcıları bu konuda aydınlatan Ahmet Ersoy, ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği konusunda işverenlerin ve işçilerin gerekli duyarlılığa sahip olmadıklarına vurgu yaparken, işyerlerinde alınacak önlemlerle ilgili yerine getirilmesi gereken kanuni sorumluluklarla ilgili bilgilendirmede bulundu. Mehmet Salih Akbulut ise işyerlerinde işçilerin kullanması gereken baret, maske, eldiven, giysi ve başka bir takım koruyucu malzemeler ve bunların nasıl  kullanılacağına ilişkin bir sunum yaptı.