Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


Sanayi Sicil Belgesi Hk. [27.04.2016]

Güncelleme:27 Nisan 2016

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ İLE SANAYİ İŞBİRLİĞİ…[21.04.2016]

Güncelleme:21 Nisan 2016

H.Ü Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen beraberindeki heyet ile önce Başkent OSB yönetimi ile bir araya geldi. Ardından Başkent OSB ile birlikte eğitim ve öğretim için işbirliği protokolü imzaladıkları Meslek Yüksek Okulu binasında incelemelerde bulundu.

Teknolojik üretim için üniversite-sanayi işbirliğine özel önem veren Başkent OSB’nin, bu seferki konukları Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve beraberindeki heyet oldu. Prof. Dr Özen, beraberinde Yardımcıları Prof. Dr. Rahime Meral Nohutçu, Prof. Dr. Kudret Aytemir, Prof. Dr. Cemal Güzel, Danışmanları Prof. Dr. Arbay Özden Çiftçi, Doç. Dr. Ebru Sezer, Genel Sekreter Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Pınar, Makine Mühendisi M. Sabri Üstün’den oluşan heyet ile Başkent OSB yönetimini ziyaret etti.

Şadi Türk başkanlığında, Başkanvekili Cavat Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ergin, Ahmet Zeki Topdemir, Atakan Yalçınkaya, Denetim Kurulu Üyesi Sırrı Yetkin ile Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç’ten oluşan Başkent OSB heyeti ile Prof. Dr. Özen başkanlığındaki heyet, iki kurum arasında üniversite-sanayi işbirliğini değerlendirdi. Değerlendirme toplantısının ardından Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve beraberindeki heyet, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde Başkent OSB ile birlikte eğitim ve öğretim için işbirliği protokolü imzaladıkları Meslek Yüksek Okulu binasında incelemelerde bulundu.

BAŞKENT OSB 12. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI. [16.04.2016]

Güncelleme:16 Nisan 2016

Türk “Tempolu ve yoğun bir yıl geride bıraktık”

“Ankara Başkent OSB ile Sanayileşti”

Kendi kendini yönetmede öncü ve örnek Başkent Organize Sanayi Bölgesi 12. Olağan Genel Kurulu’nu yaptı.

Başkent OSB Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleşen genel kurula katılımcıların ilgisi yoğun oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Divan heyetine başkan seçimi yapıldı. Divan Başkanlığı’na  Ali Akın Özel, üyeliklere Öncel Mocan ve Burak Kocaman seçilip yerini aldı.

Divanın oluşumunun ardında Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, kürsüye gelerek 2015 yılı faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Yoğun ve tempolu bir yılı geride bıraktıklarını” anlatan Türk, “Dünyada yoğun ve tempolu bir çalışma sürüyor. O tempoya ayak uydurmazsak geriye düşeriz. O nedenle sürekli tempolu çalışmak zorundayız. Dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip etmek zorundayız”dedi.

Şadi Türk, Başkent OSB’nin sürekli farklı organizasyonlar içinde olduğunu, bu özelliği nedeniyle hep öncü olduklarını ve öncü olmanın kendilerine yüklediği sorumlulukla hareket ettiklerini ifade etti.

Türk, şunları söyledi:

“Allah’a şükürler olsun, kimseye muhtaç olmadan kendi kaynaklarımızla, kendi insan gücümüzle bütün projelerimizi gerçekleştirdik. Bunu yaparken de, katılımcılarımıza fazla bir yük vermedik. Sıkıntıya sokmadık.

Tabi bu projeleri gerçekleştirirken tek vücut hareket ettik. Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerimiz, çalışma arkadaşlarımız uyum içinde olağanüstü çaba gösteriyor. Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerimiz kendi işlerini aksatma pahasına buraya katkı yapıyorlar. Yönetimdeki arkadaşlarım ile çalışanlarımıza bu fedakar çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Varlığımız Ankara Sanayisi İçin Önemli

Başkent OSB’nin varlığının Ankara sanayisi için çok önemli olduğunu anlatan Şadi Türk, “Biz Başkent OSB’nin temellerini atarken, henüz Ankara’da sanayiden söz edilmiyordu. Sanayi merdiven altındaydı. Bizim öncülüğümüzde bugün Ankara’da  faaliyette bulunan 500’e yakın sanayi tesisi var. Ankara’da sanayinin ateşini biz yaktık, ”dedi.

Başkent OSB’nin hayata geçirdiği projelerin bugün hazırlanmış projeler olmadığını yıllar önce Başkent OSB’nin temelleri atılırken planlandığını anlatan Türk, bölgede faaliyet gösteren ilk OSB olmanın da getirdiği bazı yükümlülükler olduğunu anlattı. Bu nedenle bazı projeleri düşünüldüğünden daha erken hayata geçirdiğini anlatan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, sadece 2015 yılında gerçekleştirilen bazı önemli projeleri şöyle sıraladı:

“     – Arıtma tesisi. Ankara’da OSB’ler içinde konvansiyonel özelliği olan tek arıtma tesisidir.

–        Meslek Yüksek Okulu binamızı tamamladık. 2015-2016 yılında öğrenci alımına başlayacaktık. Ancak partnerimiz üniversitenin son anda vazgeçmesi nedeniyle öğrenime başlayamadık. Bu yıl kendimize partner olarak yeni bir üniversite seçtik. Protokol yaptık. İnşallah bu yıl eğitim öğretim başlayacak.

–        Mesleki Eğitim Merkezi binamızı tamamladık. Faaliyete girdi. 2016-2017 öğrenci kayıtları da başladı.

–        Türkiye’nin en büyük ve mimari özelliğiyle de dikkat çeken camilerinden birini bölgemizde yaptık. Bu bölgede sadece Malıköy içinde küçük bir cami vardı. Hem bölgemizin ihtiyacını karşılayamıyordu, hem de mesafe nedeniyle gidiş geliş zaman kaybına neden oluyordu. Camimizin faaliyete geçmesiyle katılımcılarımız zaman kaybetmeden ibadetlerini yerine getirebiliyorlar.

–        II. etabın altyapısı ve istinat duvarları tümüyle bitti. Orada da sanayi tesisleri yükselmeye başladı.”

Şimdi sıra; Lojistik Merkezinde…

Şadi Türk, bu yıl, gündeminin en önemli maddesinin Başkent OSB’nin demiryollarıyla sınır alanda gerçekleştirmeyi planladığı Demiryolu Lojistik Merkezi’ni kurulması olduğunu söyledi. Bu çerçevede ilgililerle yoğun bir çalışma mesaisine girdiklerini anlatan Türk, bu projenin hayata geçmesiyle Ankara sanayisinin rekabette önemli bir avantaj sağlayacağını  ifade etti.

Şadi Türk, “Başkent OSB’nin yıllardan beri kanayan yarası olan yol” sorununu çözülmeye başlandığını, Bölgeyi Eskişehir Kara Yolu’na bağlayan 6 km yolun yapılmaya başlandığını, yıl içinde tümüyle hizmete gireceğini söyledi. İstanbul Yolunu Başkent OSB üzerinden Eskişehir Yoluna bağlayacak kara yolunun ihale aşamasında sözleşmede yaşanan sorunun aşılması halinde önümüzdeki birkaç yıl  içinde faaliyete geçeceğini ifade eden Şadi Türk, “Bir kaç yıl içinde yol konusunda bir sıkıntımız kalmayacak”dedi.

Ziyaret Rekoru

Türk, Türkiye’nin ve Dünya’nın her tarafından çeşitli kesimlerden heyetlerin Başkent OSB’ni ziyaret ettiğini, Başkent OSB yönetiminin de çeşitli kurum ve kuruluşlara ziyaretlerde bulunarak bölgeyi tanıttığını söyledi. “Ziyaretlerde de örnek bir bölge oldu” diyen Şadi Türk, hedefe ulaşabilmek için sürekli organize ve dinamik olmak gerektiğini  ifade etti:

Şadi Türk, 2015 yılı faaliyetlerini özetle şöyle anlattı:

İnşaat İmar

Programda öngörülen II. Etap parsel düzeltmesi, kazı, dolgu ve taş istinat duvarı yapımı tamamlandı.

Nakliyede katılımcılarımıza avantaj sağlayacak olan demiryolu taşımacılığının ilk adımı olan yükleme boşaltma istasyonu ile ilgili kamulaştırmalar devam etmektedir. Ardından lojistik merkezi yapım çalışmaları başlanacak.

Eskişehir Karayolunu Bölgemize bağlayan çift şeritli 35 m genişlikteki yolun yapımı tamamlanmak üzere.

Bölge içinde trafik kazalarının önlenmesi için trafik uyarı levhaları konuldu, hız kesme kasisiler yapıldı.

Arsa payı karşılığı 24 adet iş yerinin yapımı tamamlandı, kullanma izin belgeleri düzenlendi.

Mekanik işler

Katılımcılarımıza diğer OSB katılımcılarına göre 1/3 oranında daha ucuz su  sağladık.

Katılımcılara tüketim miktarlarına bakılmadan serbest tüketici fiyatından gaz kullandırıyoruz.

Arızalara anında müdahale için 7/24 hizmet veriyoruz.

Katılımcılarımıza yüzde 9 oranında daha ucuz elektrik veriyoruz.

Elektrik kesintilerini en az seviyeye indirmek için TEİAŞ Temelli Trafo Merkezinden 4 devre OG kablo çekildi. DM’ler arasında ring sağlanması işi yapıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Arıtma tesisi için Gürültü ve Emisyon izin muafiyeti ve geçici faaliyet belgesi alındı.

Endüstriyel Atık Yönetim Planı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Kullanma suyu numuneleri alınarak bakteriyolojik ve kimyasal analizleri yapıldı.

Katılımcı ilişkileri

Bölgemizde faaliyet gösteren katılımcılara ziyaretler yapılarak sorun ve talepler yerinde tespit edilerek, çözüm sağlandı.

Yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçilere bölge hakkında brifing veridi. İlgi alanlarına göre tesislerde inceleme yapıldı.

Eğitim

Başkent OSB’nin “Geleceğin Sanayi Kenti” vizyonuna uygun yüksek katma değerli ürünlerin üretmesine yardım olmak amacıyla üniversiteler ve ilgili kuruluşlarla yoğun çalışmalar yapıldı.

Katılımcılarımızın 303 çalışanına eğitim seminerlerinin ardından katılım ve sertifika belgeleri verildi.

Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Mesleki Eğitim Merkezi (MEM) açıldı. Mesleki Eğitim çalışmalarına katılacak öğrenciler haftanın bir günü merkezde, dört günde bölge firmalarında uygulamalı eğitim görecek. Bu sayede katılımcıların gereksinim duydukları teknik eleman yetiştirilecek. MEM kayıtlı öğrenciler, Açık Meslek ve Teknik Eğitim Lisesine de kayıt yaptırarak, meslek diplomasına sahip olacaklar.

Polatlı Belediyesi ile eğitim işbirliği protokolü imzalandı.

Çeşitli üniversitelerle sanayi-üniversite işbirliği ve eğitim konularında toplantılar yapıldı. Brifingler verildi. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli kurum ve kuruluşlarla eğitim konularında toplantılar yapıldı.

Projeler

Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitimi ve Uygulama Merkezi yapılacak.

Rekabetçi Makine ve Malzeme sektörleri içi Strateji Geliştirme Projesi Hacettepe Üniversitesi ile birlikte rapor haline getirildi. Strateji çerçevesinde bölgede KÜMELEME faaliyeti (MAMTEK) kuruldu.

MAMTEK ihtiyaç analizleri sonucu üyeleri bilgilendirme toplantıları yaptı.

Makine ve Malzeme Teknolojileri Küme Web sayfası İngilizce ve Türkçe olarak hazırlandı.”

Denetim Kurulu raporunu, Denetim Kurulu üyesi Ali Gök, Bilanço gelir tablosunu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ergin, yatırım programını da Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Zeki Topdemir okudu. Bu arada, yönetim kurulu üyelerinin verdiği bir önergeyle, katılımcılardan yönetim aidatı alınmaması kararlaştırıldı.

Gündemin tüm maddeleri tartışmasız ve oy birliğiyle kabul edildi.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NDAN LOJİSTİK MERKEZİNE DESTEK [11.04.2016]

Güncelleme:11 Nisan 2016

Şadi Türk başkanlığındaki Başkent OSB’ne heyetinin ziyaret ettiği Hisarcıklıoğlu’ndan Bölge’de yapmayı planladığı demiryolu lojistik merkezi hakkında bilgi verdi, destek istedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayisi için önemli bulduğu projeyi birlikte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a götürebileceklerini söyledi.

Başkent OSB’nde yapılması planlanan demiryolu lojistik merkezini gündeminin ilk sırasına alan Başkent OSB Yönetimi “destek” ziyaretlerini sürdürüyor.

Şadi Türk başkanlığında; Başkan Vekili Cavat Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Zeki Topdemir, Atakan Yalçınkaya, Denetim Kurulu Üyeleri Sırrı Yetkin, Ali Gök, Hukuk Danışmanı Av Abidin Şahin, Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Eğitim Birimi Sorumlusu Selami Babacan’dan oluşan heyet, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğu’nu ziyaret etti.

Başkent OSB Başkanı Türk, Hisarcıklıoğlu’na Başkent OSB’nin kuruluşundan bugüne kadar yapılan çalışmaları ve gerçekleşen projeleri anlattı.

Türk, demiryolunun Başkent OSB arazisi içinde kalan alana lojistik merkezi kuracaklarını, projenin sadece Başkent OSB’nin değil,  Ankara Sanayi’sine hitap eden bir proje olduğunu anlattı. Şadi Türk, Projenin gerçekleşmesiyle ürün taşıma maliyetlerinde meydana gelebilecek düşüşlerin Ankara Sanayicisine rekabette önemli bir avantaj sağlayacağını söyledi.

TOBB’den destek

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, önemli olarak ifade ettiği projeye destek verdi. Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi’sine önemli katkısı olan projeyi birlikte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a götürebileceklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, Başkent OSB Yönetimi ile birlikte projeyi Bakan Binali Yıldırım’a anlatacak.

BAŞKENT OSB’DE SAVUNMA SANAYİNE YÖNELİK İKİ ÖNEMLİ İMZA [07.04.2016]

Güncelleme:07 Nisan 2016

Başkent OSB’nin katılımcısı Yepsan, helikopter koltuğu ile zırhlı araçlardaki yaralanma ve kayıplar önleyecek koltuklar üretecek.

Bilal Aktaş, Türk savunma sanayi sistem seviyesinde kendi ürünlerini tasarlayıp ve üretebilen bir konuma geldi” dedi

Savunma sanayinde Bursa’nın öncü firmalarından olan Yepsan Group yeni projesiyle helikopterler ile zırhlı araçlar için koltuk üretimine başlıyor.

Yepsan Group ile B/E Aerospace Fischer firmasıyla helikopter koltukları, Autoflug firmasıyla da zırhlı araçlarda mayın ve benzeri nedenlerle oluşan patlama etkisini sönümleyebilen ve personel yaralanmalarını ya da kayıplarını yüzde 100 bertaraf edebilen “Yeni Nesil Zırhlı Araç Koltukları”nın üretilmesini içeren işbirliği sözleşmeleri imzalandı.

Yepsan Group’un Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerinde gerçekleştirilen protokol imza törenine, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Köksal Liman, Daire Başkanı Bilal Aktaş ve Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Süreyya Yiğit’in yanı sıra TAI Yapısal Grup Başkanı Naki Polat, TAI Yardımcı Sanayi Operasyonlar Müdürü Arif Köksal, Autoflug firması yetkilisi Andreas Sedlmayr, B/E Aerospace Fischer yöneticisi Roland Bauer, Başkent OSB Başkanı Şadi Türk ve diğer yetkililer katıldı.

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Ticaret Ataşesi Christph Hallier’in de katıldığı imza töreni öncesinde konuşan Yepsan Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baş, Yepsan Group’un 1987 yılında kurulduğunu ve hali hazırda otomotiv, savunma-havacılık ve tekstil alanlarında hizmet verdiğini hatırlattı.

“Yüzde 100 Yerli Olacak”

Yolcu uçağı ve helikopterler ile yeni nesil zırhlı araç koltuklarının üretimi için yapılan işbirliği protokolünün önemine değinen Baş, şunları söyledi:

“Üretilecek koltuklar, zırhlı araçlarda mayın ve benzeri nedenlerle oluşan patlama etkisini sönümleyebilen ve dolayısıyla personel yaralanmalarını ya da kayıplarını yüzde 100 bertaraf edebilecek. Yepsan, Group sektöründe üstlenmiş olduğu projeleri başta SSM olmak üzere TAI, ASELSAN, HAVELSAN benzeri kuruluşların teknik destekleri sayesinde başarı ile tamamlamaktadır. Alman ortaklarımızla birlikte ürettiğimiz Zırhlı Araç ve Helikopter Koltuklarının yıllara yayılacak bir zamanda yüzde 100 yerli olacaktır. Üretimlerimizin mevcut olan dost ve kardeş ülkelere yapılacak ihracatla bu ortaklığa konu olan ürünlerin çeşitlendirilerek artırılacağına dair inancımız tamdır.”

Mehmet Baş,Türkiye’nin almış olduğu ‘Kendi Uçağını Kendin Yap’ stratejik kararına uygun olarak ülkemizde üretilecek hava uzay araç ve gereçlerine ait iniş takımlarının sistem bazında yüzde 100 yerli olacak şekilde üretilmesine ilişkin çalışmalarında başarılı olduklarını söyledi.

B/E Aerospace Fischer ve Autoflug firması yetkililerinin yaptıkları teknik açıklamalardan sonra konuşan Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Ticaret Ataşesi Christph Hallier de her iki tarafa başarı dileklerinde bulundu.

TAI Yardımcı Sanayi Operasyonlar Müdürü Arif Köksal’ın da TAI ve Yepsan’ın birlikte sürdürdüğü çalışmalar hakkında bilgi verirken, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş da anlaşmanın önemine vurgu yaptı.

“Bu anlaşma yeni fırsatlar doğuracaktır”

Bilal Aktaş iki firma arasındaki işbirliği protokollüne değinirken, şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi Türk savunma sanayi, bugün sistem seviyesinde kendi ürünlerini tasarlayıp üretebilen ve yapabilen bir konuma gelmiştir. Alt sistem seviyesinde baktığımızda ise hem Türkiye’deki yan sanayi firmaları için hem de yurtdışındaki firmalar için büyük potansiyel vardır. Bu antlaşma önemli bir fırsat olacaktır.”

Konuşmaların ardından Yepsan ile Fischer ve Autoflug firmaları arasında ayrı ayrı protokoller imzalandı. İmza törenine katılan davetliler daha sonra, Yepsan Group’un Ankara Başkent OSB’deki tesislerinde incelemelerde bulundular.