Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VE BAŞKENT OSB İFTARDA BULUŞTU… [22.06.2016]

Güncelleme:22 Haziran 2016

23 Haziran tarihinde gerçekleşen iftarda yoğun katılım sağlandı. Sanayici ve kamu yöneticilerini bir araya getiren davet her iki kulvardan bir çok önemli ismin buluşmasına vesile oldu. İftara Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk davetli olarak katıldılar.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, Başkan vekili Cevat Kömürcü, Yönetim Kurulu Üyeleri, Mehmet Ergin, Ahmet Zeki Topdemir, Atakan Yalçınkaya ve Denetim Kurulu Üyesi Sırrı Gök ile Hukuk Müşaviri Av. Abidin Şahin ev sahipliği yaparken; Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç ve Bölgede hizmet veren birimlerin birim yöneticileri de yemekte hazır bulundular.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünde görev yapmakta olan tüm  Daire Başkanları ve Şube Müdürleri de yemekte,  Başkent OSB yönetim ve çalışanlarıyla bir araya geldi. Yemekte Bakan Yardımcısı Çelik ve katılan diğer misafirler bölgenin tanıtım videosunu izlediler.

YENİ YOL TRAFİĞE AÇILDI

Güncelleme:16 Haziran 2016

Başkent OSB yönetiminin bölgenin faaliyete geçtiği günden bu yana yapımı için uğraş verdiği Ankara- Eskişehir Kara Yolu’nu bölgemize bağlayan yolda trafik akışı başladı.

Başkent OSB yönetiminin, bölgenin faaliyete geçmesinden bu  yana verdiği mücadele nihayet sonuca ulaştı. Başkent OSB’ni Ankara-Eskişehir Karayolu’na bağlayan yol tamamlanarak trafiğe açıldı.

Dört şerit yol

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk başkanlığında yönetim kurulu üyeleri ve bölge yöneticilerinden oluşan heyetin, başta Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Sincan Belediyesi ile sürdürdüğü yoğun görüşmeler sonucu yapımı gerçekleşen yol trafiği önemli ölçüde rahatlattı.

Başkent OSB’nin girişinde bulunan köprüden başlayarak Malıköy’e girmeden direk devam eden yeni yol, Baştaş tesislerin bulunduğu noktaya yakın bir yerde Malıköy köy yoluna bağlanıyor. Yaklaşık 6 km uzunlukta, Başkent OSB’nden Ankara-Eskişehir Karayolu’na kadar  devam eden yol gidiş iki, geliş iki olmak üzere dört şeritten oluşmakta ve Malıköy köy yoluna göre ulaşım konforunu ciddi şekilde arttırmaktadır.

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, uzun uğraşlar sonunda yolun yapıldığını anımsatarak, karşılaştıkları bütün güçlüklere karşın bazı kamu kuruluşlarından önemli destekler gördüklerini anımsattı. Türk, “Bu konuda bize destek olan başta Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç olmak üzere Büyükşehir Belediyesine, Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’ya ve Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kenan Adiloğlu’na teşekkür ediyorum”dedi.

GELENEKSEL İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ [14.06.2016]

Güncelleme:14 Haziran 2016

“Misyonumuz, öncü ve model olmak”

Gelenekselleşen ve katılımın her yıl daha çok arttığı iftar yemeğinde konuşan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk “Başkent OSB olarak Ankara sanayisinde hep ilkleri gerçekleştirdik. Bu öncü ve model olma misyonumuzu sürdüreceğiz” dedi.

Başkent OSB’nin gelenekselleşen iftar yemeği, sanayi camiasının yanı sıra kamudan da yoğun ilgi gördü.

İftar programına, Sincan Kaymakamı Salim Demir, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yunus Aluç, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cemal Güzel, Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Üstün, TEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Taşdemir, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın katıldı.

Başkent OSB Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, Bölge Müdürlüğü yöneticileri, bölge çalışanları, OSB’lerin, çeşitli kurum ve kuruluşların yetkili isimleri katıldığı iftar yemeğinde konuşan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk; “Başkent OSB olarak Ankara sanayisinde hep ilkleri gerçekleştirdik. Bu öncü ve model olma misyonumuzu sürdüreceğiz ”dedi.

Çalışmalarını huzurlu bir ortamda sürdürdüklerini, bu  huzur ortamının  devam etmesi için yoğun çalışıklarını anlatan Türk, “Bölgemiz; kentimiz ve ülkemiz için vazgeçilmez bir sanayi koridoru haline gelecek” dedi.

Tasavvuf müziği dinletisinin yapıldığı iftar yemeği organizasyonunda katılımcılara, “geleceği gören bir sanayi bölgesinin güvencesini” veren Türk, “Başkent OSB, sanayi üretiminin yanı sıra yaşanabilir bir sanayi şehridir. Diğer OSB’lerden farklıyız, bu farkımızı daha proje aşamasındayken ortaya koyduk” diye konuştu.

“Her yeni yapılan tesis hepimizin gurur kaynağıdır” diyen Türk, Başkent OSB’de yönetim ve çalışanlar olarak herkesin gönül birliği içerisinde çalıştığını söyledi.

Ciddi yatırımlara devam

Başkent OSB’ni Eskişehir Yolu’na bağlayan yolun bir aya kadar tamamlanacağını, Sincan- Eskişehir bağlantı yolunan da güzel haber aldıklarını ifade eden Şadi Türk, bu yıl da ciddi yatırımlarla devam edeceği müjdesini verdi. Caminin ibatede açıldığını hatırlatan Türk, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Meslek Yüksek Okulumuz için büyük bir eforla çalışmaya devam ediyoruz. Hacettepe Üniversitesi’yle Meslek Yüksek Okulu’muzun bu yıl eğitime başlaması için işbirliği yapıyoruz. Meslek Yüksek Okulu, hem ülkemiz için hem de bölgemiz için önemli bir insan kaynağı sağlayacak. Meslek edindirmemiz hayata geçti, modelleme atölyemiz hayata geçti. Meslek Yüksek Okulumuz da bu yıl içerisinde açılınca, eğitimde koyduğumuz hedefte önemli bir yol almış olacağız.”

Başkent OSB’de 89 OSB Buluştu

Güncelleme:10 Haziran 2016

SANAYİ GAZETESİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN ŞADİ TÜRK’ÜN YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINI YAPTIĞI ŞA-RA GROUP; TÜRKİYE’NİN 500 SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNDE YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR. [08.06.2016]

Güncelleme:08 Haziran 2016

Yönetim Kurulu başkanımız Sayın Şadi TÜRK’ün Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı ŞA-RA Enerji İnşaat Tic. ve San. A.Ş. İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu – 2015” listesinde önceki yıla göre 19 sıra yükselerek 183. sırada yer aldı.

OSB’LER BAŞKENT OSB’DE BULUŞTU [03.06.2016]

Güncelleme:03 Haziran 2016

“Devir akıl teri devridir”

Amaç OSB’lerin sayısını değil, niteliklerini artırmak olduğunu söyleyen Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, “Devir artık alın teri devri değil, akıl teri devridir” dedi .

OSB’lere ‘proje bitirin’ çağrısı

Yaşar Öztürk, altyapılarını tamamlamak için kredi kullanan OSB’lerin, yatırımlarını belirtilen zamanda bitirmelerini istedi.

Türk: “Bakanlık, bakanlığımız oldu.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan kredi alarak altyapı hizmetlerini tamamlama faaliyeti yürüten 89 OSB, Başkent OSB’de bir araya geldi.

“Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2016 yılı Yatırım Programında Yer Alan OSB Yönetimlerini Bilgilendirme Eğitimi”nde, konuşan Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk altyapı yatırımları süren OSB’lerden yılsonuna kadar altyapı ve projelerini bitirmeleri istendi.

Başkent OSB’nin ev sahipliğinde

Toplantıya ev sahipliği yapan Başkent OSB’nin Başkanı Şadi Türk, açılışta yaptığı konuşmada, “Bakanlık, ‘Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ vasfından ‘Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na geçtikten sonraki dönemde, gözle görülür bir ivmeyle bizim bakanlığımız oldu. Bu, güzel bir şey. Sonuçta sizi temsil eden, bürokraside destek olan bir bakanlık oldu. O günden sonra bizim için hareketler daha hızlı şekillenmeye başladı” dedi.

OSB’lerin sayısının 300’e yaklaştığını ama her birinin kendine özgü sorunları olduğunu dile getiren Türk, kamuyla yaşanan sıkıntılara değindi. Türk,“Özellikle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın her türlü organizasyonumuza desteği büyük. Ancak sınırlarımızın dışına çıktığımızda maalesef kamuyla bazı sorunlar yaşıyoruz. Diğer illerde bu tarz şikayetler çok olmasa da Ankara’da özellikle Büyükşehir Belediyesi ile büyük sorunlar yaşıyoruz. Bu bölgede 4 tane OSB olmasına rağmen, yolumuz 15 senedir yapılamadı” diye konuştu.

Bu arada toplantıya katılanlar Başkent OSB’nin tanıtım filmi izlediler.

Projeleri zamanında tamamlayın

Daha sonra söz alan Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, toplantı ile OSB yöneticileri ve çalışanlarının görüşlerini almak, aynı zamanda onlardan beklentilerini paylaşmak istediklerini söyledi.

Bakanlığın yatırım programında yer alan OSB’lerin altyapı yatırımlarıyla, bölge müdürlüğü hizmet binası inşaatlarının krediyle desteklendiğini anlatan Öztürk, toplantıya katılan tüm OSB’lerin yöneticilerinden, projelerini programda belirtilen tarihte bitirmelerini istedi.

OSB’ler projelerini anlattı

2015 yılının değerlendirilmesinin ardından Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Öztürk, OSB yöneticilerinden gelen soruları yanıtladı.

Salondaki katılımcılar, tek tek söz alarak hem kendilerini tanıttılar hem de proje bitim tarihi hakkında bilgi verdiler. Öztürk, altyapı çalışmaları ne kadar erken bitirilirse OSB’lerin o kadar erken faaliyete geçeceğini anımsatarak, OSB yönetimlerinin programı aksatmamaları gerektiğine dikkat çekti. Öztürk; “Projelerin tamamlanması yönünde çalışmalar yapılabilmesi için, ayrılan ödeneklerin iş programlarına uygun olarak kullanılabilmesi konusunda OSB yönetimlerine büyük görevler düşüyor. Sizi buraya toplamamızın asıl nedeni projelerin yatırım programına göre bitirilmesinin sağlanmasıdır” diye konuştu.

Akıl teri dönemi

Genel Müdür Yaşar Öztürk, artık emek yoğun teknolojilerden çok, bilgi teknolojilerinin ön plana çıktığını belirterek; “Devir artık alın teri devri değil, akıl teri devridir. Geçmiş asırlarda nasıl güçlü olanlar kazanmışsa, endüstriyel çağda nasıl parası olanlar kazandıysa, artık bugün bilgi çağında bilgiye sahip olanlar kazanacaktır” dedi.

196 OSB’ye kredi desteği

Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, bundan 50 yılı aşkın süre önce başlayan OSB uygulamaları, yıllar içinde gelişerek dünyaya örnek teşkil eden bir model haline geldiğini söyledi. Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kuruluş işlemleri tamamlanan 287 OSB’de 75 bin parsel üretildi, 49 bin parsel sanayicinin hizmetine sunuldu ve sanayi tesisleri burada faaliyete geçti. 1962’den 2015 yılı sonuna kadar 196 OSB projesine Bakanlığımızca krediyle desteklendi. Tamamlanan bu projeler için 3,6 milyar TL kredi desteği sağlandı. 2023 hedefimizde 70 yeni OSB’nin kuruluşunu gerçekleştirmek var. Amacımız OSB sayısını artırmak değil, niteliklerini artırmaktır. Yatırımcısı bulunmayan OSB’lerin yatırımcı bulmalarını, bütün OSB’lerin teknolojik seviyesini yükseltmelerini bekliyoruz.”

Her konuda bilgilendirme

Toplantı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Proje ve Yapım Dairesi Başkanı Soner Erkek; “Hakediş Düzenleme Esasları” konulu sunumunda, hakedişlerde karşılaştıkları hatalardan bahsederek, OSB’lerden daha dikkatli olmalarını istedi.

Toplantıda ayrıca, Bakanlık uzmanlarından Tevfik Bulut “OSB’lerin Kredi Kullanımı ve Kredi Geri Dönüşleri ve Arsa Tahsis Süreçleri”; uzman Mert Cihan Tonkal “OSB Bilgi Sitesi”; Ruhsat ve İzinler Şube Müdürü Asuman Cömert “Ruhsat İzinler”; Uzman Emrullah Emen “4. Sanayi Devrimi”, Uzman Nilay Dönmez “Planlı Sanayi Bölgelerinde Yeşil Üretim ve Eko Verimlilik”; Uzman Esra Oğuz ve Hülya Günaydın “İmar Planları ve Parselizasyon Planları”; Uzman Ulaş Güngör de “Kurulmayacak Tesisler, Çevre Sorunları ve AAT” konularında OSB’leri bilgilendirdi.

SONER-ERKEK

MERT-CİHAN-TONKAL

NİLAY-DÖNMEZ

TEVFİK-BULUT