Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


Eğitim Kurumları Açılış Töreni Basın Haberleri

Güncelleme:12 Ekim 2016

BAŞKENT OSB EĞİTİM KURUMLARI AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI [11.10.2016]

Güncelleme:11 Ekim 2016

Başkent OSB bünyesinde yapılan “Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu”, “Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi” ve “Başkent OSB Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitim, 3D Modelleme ve Uygulama Merkezi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımıyla açıldı.

ÖRNEK PROJE

Başkent OSB, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında üç eğitim kurumunun yapımını tamamladı. “Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu”, “Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi” ve “Başkent OSB Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitim, 3D Modelleme ve Uygulama Merkezi”nin açılışı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yapıldı.  Başkent OSB’de düzenlenen açılış törenine, Özlü’nün yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Müsteşar Ersan Aslan, Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Ankara Valisi Ercan Topaca, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, OSİAD Başkanı Ahmet Kurt, sanayiciler ve akademisyenler katıldı. Bakan Özlü, Başkent OSB’nin hayata geçirdiği projelerin diğer OSB’lere, sanayi kuruluşlarına, hayırseverlere de örnek olmasını istedi.

OSB İMKANLARIYLA YAPILDI

40 öğrenci kapasiteli Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda 20 derslik, 6 atölye, 12 laboratuvar, 100 kişilik büyük derslik, 350 kişilik yemek salonu, bin kişilik kantin ve kapalı teneffüshane, kapalı spor salonu, öğrenci kulüp odaları, ilkyardım odası gibi alanlar bulunuyor. Yaklaşık 15 milyon TL’ye mal olan bina toplamda bin 360 öğrenciye eğitim verebilecek kapasiteye sahip. Tamamen Başkent OSB’nin kendi imkanlarıyla inşa ettiği bina, Hacettepe Üniversitesi ile yapılan protokol ile Hacettepe Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’na tahsis edildi.  Okul bünyesinde bilgisayar programcılığı, elektronik teknolojisi, harita kadastro, gaz ve tesisatı teknolojisi, inşaat teknolojisi, mobilya ve dekorasyon bölümleri bulunuyor.

4 GÜN UYGULAMALI EĞİTİM

Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi ve Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitimi ve Uygulama Merkezi’nin okul  binasını oluşturan 1. Blok’u, Başkent OSB’nin kaynaklarıyla inşa edildi. Diğer iki blok bina ise Ankara Kalkınma Ajansı’na sunulan 2 proje kapsamında alınan desteklerle inşa edildi ve donanımı sağlandı. Yaklaşık 2 milyon TL bütçeli Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi Altyapı Tesisi projesi kapsamında, Ankara Kalkınma Ajansı’ndan yüzde 67 hibe desteği alındı. Yaklaşık 1,5 milyon TL bütçeli Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitimi ve Uygulama Merkezi Altyapı Projesi kapsamında ise Ankara Kalkınma Ajansı’ndan yaklaşık yüzde 75 hibe desteği sağlandı. Okulda CNC atölyesi, tesviye atölyesi, tasarım ve bilgisayar dersliği, kaynakçılık atölyesi, 3D modelleme ünitesi, donanımlı 6 akıllı tahtalı derslik, 100 öğrenci kapasiteli yemekhane bulunuyor. Öğretmen ataması yapılan okula, 45 öğrenci kayıt yaptırdı. Öğrenciler haftada 1 gün teorik, diğer günler fabrikalarda uygulamalı eğitim görecekler.

“ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYAN BAŞARIR”

Bakan Özlü, eğitim tesislerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, iyi, güzel ve doğru işleri başaranların, şikâyet etmek yerine, ellerini taşın altına koyarak sorumluluk alanlar olduğunu söyledi. Her işi devletten beklemenin doğru olmadığını vurgulayan Özlü, “İmkânı olanların, doğru projelerle, devletin yükünü paylaşması ve azaltması gerekir. Bunu yaparsak, sorunlarımıza daha hızlı ve kaliteli çözümler üretebiliriz. İşte burada bunun bir örneğini tecrübe ediyoruz” dedi. Özlü, son yıllarda meslek liselerinin tekrar ağırlık kazanmaya başladığını belirterek, “Meslek liselerini, iyi öğrencilerin de tercih ettiği okullar haline getirmeliyiz. Bu liselerde, en son teknolojiye göre uygulamalı ve pratik eğitimler vermeli, bu liselerden mezun olan gençleri, piyasada çalışmaya hazır bireyler olarak mezun etmeliyiz” diye konuştu.

1,5 KAT FAZLA DESTEK

Mesleki eğitimin en önemli özelliğinin, öğrencilere teorik bilgiler kadar pratik uygulama alanlarının da hazırlanması olduğuna dikkat çeken Bakan Özlü, “Bu açıdan biz, özellikle OSB’ler bünyesinde meslek liseleri açılmasını çok önemsiyoruz. Bu konuda attığımız önemli bir adımla, reel sektörün OSB’ler bünyesinde meslek liseleri açmalarının önünü açtık. Milli Eğitim Bakanlığımız, bu şekilde açılan okullara öğrenci başına destek sağlıyor. Bir meslek lisesinde öğrencinin kamuya maliyeti ne ise, özel meslek liselerine onun 1,5 katı kadar destek veriliyor. Bu miktar 4 bin 270 lira ile 6 bin 300 arasında değişiyor. Şu anda OSB’lerimizde 12 meslek yüksekokulu, 18 mesleki eğitim merkezi ve 47 meslek lisesi faaliyet gösteriyor. OSB’ler bünyesinde bu mesleki eğitim kurumlarının açılmasını çok önemsiyoruz. Zira böylece sanayicilerimiz ve OSB’ler, ihtiyaç duydukları ve duyacakları nitelikli elemanları yine bizzat kendileri yetiştirebiliyorlar” dedi.

TEKNOLOJİ VURGUSU

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk ise, eğitim kurumlarının OSB’nin kendi imkanlarının yanı sıra Ankara Kalkınma Ajansı’nın da desteğiyle tamamlandığını söyledi. Teknolojik gelişim için hızla ilerlemek zorunda olduklarını belirten Türk, “Geleceğin teknolojisine yatırım yapmalıyız. Sanayi gücünü teknoloji ile birleştirmemiz gerekiyor. Yakın ve orta vadedeki planlarla geleceği şekillendirmeliyiz” dedi. Türk ayrıca, OSB’lerin hep birlikte üzerinde çalışacağı yeni bir OSB Kanunu istediklerini de sözlerine ekledi. Törende ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Ankara Valisi Ercan Topaca da sanayi için teknik eğitimin önemine dikkat çektiler.  Özlü ve diğer konuşmacılar, açılış kurdelesini keserek, eğitim kurumlarını gezdi.

Bakan Faruk Özlü, Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi ve Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitimi ve Uygulama Merkezi”nin açılış törenine katıldı.

BAŞKENT SANAYİCİLERİ DERNEĞİ TÜRKİYE’NİN EKONOMİSİNİ MASAYA YATIRDI [11.10.2016]

Güncelleme:11 Ekim 2016

Başkent Sanayicileri Derneği(BASAD) önceki akşam Başkent Organize Sanayi Bölgesi(OSB)’nin iş birliği ile  Jw Marriott Otel’de düzenledikleri bir panelde  Türkiye’nin ekonomi durumu tartışıldı. Panel Ankaralı iş adamlarını ve ekonomi dünyasını bir araya getirdi. BASAD Başkanı Soner Hasçelik ve Başkent OSB Başkanı Şadi Türk’ün gerçekleştirdikleri açılış konuşmasında Hasçelik panelin amacını şu sözlerle açıkladı; “Bugün Burada toplanma nedenimiz; ülkemiz acı günler yaşadı bunun son olmasını temenni ediyoruz, 15 Temmuz gecesinde büyük bir tehlike atlattık fakat ardında büyük bir kaos ve soru işaretleri bıraktı. ‘Ülkemiz düze mi çıkıyor, ne zaman çıkacak?’  gibi.  Türkiye’deki resme baktığımız zaman terör sorunları önemli bir sorun yaratıyor ve ateş çemberi içinde gibiyiz ve bu durumda ekonomimizi etkileyen çok faktörler var. Bu ülkemizi nasıl etkiliyor , bu gidişatı etkileyen iç ve dış faktörler neler, fırsatlar ve riskler neler, sorularının cevaplarını bugün enine boyuna konuşmak ve genel anlamda bilgilendirmek istiyoruz ”.

“Avrupa’nın  arka bahçesi gibiyiz”

Türkiye sanayi dünyasının gelişmesi ve ilerleyebilmesi sıkı çalışmaktan geçtiğine vurgu yapan  Başkent Osb Başkanı Şadi Türk aynı zamanda alanın ara elamana fazlasıyla ihtiyaç duyduğunu ve yeniden Türkiye’deki meslek liselerinin önünün açılması gerektiğini söyledi. Türk ise açılış konuşmasında BASAD ve OSB’nin çalışmalarını ve Türkiye’de sanayinin nasıl gelişmesi gerektiği hakkında ise şu açıklamalarda bulundu; “ Başkent Organize Sanayi bölgesi bir proje, bu proje adım adım ilerliyor. 1990’ların başında bir kooperatif olarak başlanan bu proje 2000’lerde OSB adı altında kendi yapılanması içinde bir yandan kendi yapılanması içinde bir yandan da diğer kurum ve kuruluşlarıyla  BASAD organize bölgemizin sanayicilerinin oluşturduğu bir kooperatif. Şu anda Türkiye’nin kattetiği yol çok olduğu için planlarımızı uzun ve kısa vadede her alanda ciddi anlamda yapmalı ve bundan vazgeçmeyecek bir dirayetle davranmalıyız. Aksi takdirde bizden çok fazla ileride olan ülkeleri yakalamamız çok kolay değil. Türkiye’nin o ülkelerle yarışır hale gelmesi için çalışmalıyız.Ülkemizin artıları ve eksileri çok fazla ama dirayetli ve düzgün çalışıldığı zaman çok hızlı ilerleyebilecek bir potansiyele de sahip.Bunun nedeni ise Avrupa ülkelerinin arka bahçesi gibiyiz , insan gelişmişliğimiz  ve insan  altyapımız çok yoğun ancak buna rağmen çalışma prensipleri ve sistematik çalışma eksikliklerimiz var bunun da hızla giderilmesi gerekiyor.Temennim gelecek dönemlerde toplumsal bir bütünlük içerisinde insanlarımızın huzur içinde çalışma ortamının olduğu günlerde daha başarılı sanayi kompleksleri ve ekonomik gelişmeler sağlayabilecek günlerin olabilmesi.Eğitim, üniversite ve sanayi işbirliği oluşturarak gelecek günlerde ihtiyacımız olan ara ve üst elemanlara da ulaşabileceğimizi düşünüyorum”.

“Yüzde dört büyüme bekliyoruz

Panel de konuşmacı olarak bulunan isimler ise Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Asaf Savaş Akat , İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr .Kerem Alkin, modaratör olarak da Gazi Üniversitesi Dekan Danışmanı ve Öğretim Üyesi Doç Dr. Mehmet Şahin yer aldı. Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Asaf Savaş Akat Türkiye’nin ekonomi gündemi ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu ;“Son altmış beş yıla baktığımızda Türkiye için ne çok başarılıdır ,nede başarısızdır diyebiliriz. Çözmemiz gereken enflasyon sorununu seksenlerde çözmemiz gerekirken biz gelen ekonomik krizden itibaren  doksanlı yılların sonu ile 2000’li yıllarda çözmeye başladık.Fakat bu bizim için on senelik bir kayıp oluşturdu. 2000’li yıllar bizim için çok başarılı fakat bu on senelik kayıp, gelişen ve ilerleyen ülkelere yetişmemiz açısından sorun yarattı. 2010’lu yıllarda Türkiye Dış açık sorununu dengeleme arayışına geçti. Dünya Merkez Bankasının verdiği grafiklere göre Türkiye’nin 2011 ve 2015’li yıllarda gelişmiş ülkeler ve dünyaya kıyasla ekonomide bir gelişme göstermemekte.2003  ve 2007 yılları arasında TL değer kazanıyor ,  krizden itibaren düşüşe geçen TL krizden sonra tekrar yükseliyor ve sonrasında ise bilinçli çaba ile aşağıya çekildiğini görüyoruz.Bugün açısından bu duruma baktığınızda TL’deki aşırı değerlenmenin  büyük bir öneminin çözüldüğünü görüyorsunuz. Yüksek kurla beraber TL değer kazanıyor, özel tassaruflar düşüyor , sanayinin milli gelirdeki payı azalıyor.2016 yılı süprizler açısından yoğun bir yıl geçireceğimize benziyor, büyüme açısında yüzde dört büyüme bekleniyor.Kur ise baktığımız zaman 3.15‘lerde seyredicek diye tahmin ediyoruz.

Geceye katılanlar arasında ekonomi ve iş dünyasından birçok kişi katıldı. ATO Başkanı Sinan Aygün, eski Emniyet Genel Müdürü ve önceki dönem Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan  adayı Kemal Çelik, AK Parti Genel Merkez İdare Amiri Kadir Celal Ursavaş, TOBB Enerji  Meclis Başkanı Alpay Ünal, Ostim Sanayici ve İş adamları Derneği(OSİAD)  Başkanları  Ahmet Kurt ve yardımcısı  Sıtkı Öztuna , Ankara Lojistik Üssü Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Gündüz, Yapı Kooparatif Ankara Bölgesi Yatırımcısı Özgür Savaş Özüdoğru yer alan iş adamlarından bazılarıydı.