Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


GENÇLER GELECEKLERİNİ BAŞKENT OSB’DE ARIYORLAR [24-26.05.2017]

Güncelleme:24 Mayıs 2017

Eğitime yaptığı yatırımlarla dikkatleri üzerinde toplayan Başkent OSB, gençlerin geleceğine yön vermeleri için “Kariyer Günleri” düzenledi. 24-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşen “Kariyer Günleri” 3 gün sürdü.  Başta Mesleki Eğitim Merkezi olmak üzere kurduğu eğitim tesislerini gençlerin hizmetine sunan Başkent OSB’ nin bu etkinliğine Sincan’da bulunan 27 ortaokuldan 540   8. sınıf öğrencisi katıldı.

Yapılan sunumların ardından kürsüye çıkan Başkent OSB Eğitim Birimi Yöneticisi Selami Babacan Öğrencilerimizin iş yerinde çalıştıklarından dolayı yemek, ulaşım, iş kıyafeti gibi ihtiyaçları çalıştıkları işyeri tarafından karşılanıyor. En önemlisi de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sigortaları başlatılıyor dedi. Gelecek yıl yatılı eğitim verebilmek amacıyla bir yurt inşa edileceğini ve öğrencilerimizin Milli Eğitim Bakanlığının yatılı eğitim sınavına girerek burada kalabilme imkanına sahip olabileceklerini, ayrıca asgari ücretin en az yüzde 30’u seviyesinde bir ücret de aldıklarını da ifade etti.

Kariyer Günleri’nin ilk gün konuşmacısı Başkent OSB Denetim Kurulu üyesi ANIL KAĞITÇILIK AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş. ‘nin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gök oldu. Gök, genç nesillere yardımcı olabilmek için ellerinden gelen ne varsa yapmaya hazır olduklarını ifade etti. İkinci gün konuşmacı olarak katılan TAMSAN KOMPRESÖR SANAYİ VE TİC. A.Ş. ‘nin Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ödül, şimdiki gençliğin, kendisinin gençlik dönemlerine göre çok daha geniş olanaklara sahip olduğunu ifade etti. Ödül, sözlerine şu şekilde devam etti. Şu anda bir hedef koyabilmeniz biraz zor. Ancak kendinizi bir konuda geliştirerek o hedefi belki zaman içerisinde yakalamanız daha uygun ve daha kolay olur. Bu başarıya ulaşan daha kolay ve daha kestirme bir yoldurdedi. Kariyer Günleri’nin üçüncü gün konuşmacısı ise yönetim kurulu üyemiz ve DOĞAN YILDIZ MAKİNA MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ. ‘nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atilla Alakuş oldu. Alakuş, bu günlere kolay gelmediğini, önemli olanın hedefleri doğru tespit etmek gerektiğini, Eğer hedefinizi doğru tespit edebiliyorsanız başarıyı da yakalayabileceklerini söyledi.

 

 

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ İLE “ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ” ÇALIŞMASI [18.05.2017]

Güncelleme:18 Mayıs 2017

Çankaya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri, (IE 364 kodlu) Üretim Bilgi Sistemleri dersi kapsamında Başkent OSB’de faaliyet gösteren firmalar arasında “Endüstriyel Simbiyoz”un gerçekleştirilip yönetilebilmesi için bir çalışma gerçekleştirdiler.

Başkent OSB’nin desteği ile yürütülen bu çalışma ile Firmaların girdi ve çıktılarının değerlendirilmesi, Firmalardan birinin çıktısının diğerinin girdisi olması halinde bunların tespitinin sağlanması amaçlandı. Bilgi Sistemleri dersini alan öğrenciler Microsoft Access üzerinden Başkent OSB Endüstriyel Simbiyoz projesi için bir veri tabanı tasarladı. Endüstri Bölümünde beş kişilik öğrenci gruplarının tasarladıkları veri tabanlarından en iyi ilk üç veri tabanı ve ekip, öğretim görevlileri tarafından seçildi. Seçilen en iyi üç ekip 18 Mayıs’ta Başkent OSB’de bir sunum yaparak projelerini anlattılar. Sunum sırasında öğretim üyeleri ve öğrenciler, veri tabanlarının Başkent OSB’nin isteklerine ihtiyaçlarına göre revize edilebileceğini , geliştirilerek katılımcıların da online girişlerinin sağlanabileceğini de özellikle belirttiler.

 

KATILIMCIYA “HATIRLATMA TOPLANTISI” [17.05.2017]

Güncelleme:17 Mayıs 2017

Başkent OSB çeşitli konularda düzenlediği toplantılarla üyelerine yönelik bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor. Başkent OSB’nin ev sahipliğinde yapılan 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılması Kanunu, 1. ve 2. Taksit Hatırlatma Toplantısında uzmanlar, bazı alacakların yeniden yapılandırmasıyla ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Toplantıya, Ankara Vergi Dairesi Başkanı ilhan Karayılan, Polatlı Vergi Dairesi Müdürü Gültekin Erdoğmuş, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı İdari ve Mali İşler Müdürü Cengiz Uğurlar, Ankara Vergi Dairesi Grup Müdürü Ersin Eroğlu, Özel Kalem Müdürü Aytekin Yurt, Başkent Organize Sanayi (Başkent OSB) Bölge Müdürü İsmet Üstündağ, Başkent OSB Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç ile Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı ve Başkent OSB yetkilileri katıldı. Toplantıda Ankara Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan bir sunum yaparak, yeniden yapılandırma konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Karayılan, yasanın mükelleflere borçlardan matraha, işletme kayıtlarının düzeltilmesinden ihtilafların ortadan kaldırılmasına kadar birçok konuda yeni olanaklar sağladığını söyledi.

Program kullanılan sunum

 

KOBİ İŞVEREN HAKLARI MASAYA YATIRILDI [17.05.2017]

Güncelleme:17 Mayıs 2017

Başkent OSB Bölge Müdürlüğü’nün ev sahipliği ile gerçekleştirilen Kobi İşveren Hakları konulu toplantıda, İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı Av. Tansel Güven sunulan teşviklerden kimlerin, nasıl yararlanabileceklerini ayrıntılı olarak anlattı.

Açılış konuşmasını yapan Başkent OSB Bölge Müdürü İsmet Üstündağ, Bölgede yapılan başarılı çalışmaların yanı sıra, katılımcıları bilgilendiren aktivitelere de önem verdiklerini, bu toplantının da bu amaçla düzenlediğini ifade etti. Ardından kürsüye çıkan İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı Av. Tansel Güven, sözlerine şu şekil de başladı.  İşveren ve işçilerin özel durumda olanlarına eğitim, yaş, cinsiyet durumuna göre değişen teşvikler sağlanıyor. Bu teşvikler iki gruba ayrılıyor. Özel durumda çalışanlara yönelik teşvikler 4447 sayılı yasa ile getirilen işsizlere, engellilere, sosyal yardım alanlarına yönelik teşvik. Engelli çalıştırana sınırsız destek 4857 Sayılı Yasanın 30. maddesinin işverenler için çok önemli konular içeriyor, ancak işverenler bunu pek dikkate almıyor. 50 ve daha fazla kişi çalıştıran 3535 işyerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğu bulunuyor, bu iş yerleri ilgili teşvikten yararlanabiliyor. Diğer bir teşvik ise 6111 Sayılı Yasanın 74. maddesi ile düzenleniyor. Çalışanların 18 yaş üstü kadınlar ve 18-29 yaş arası ile 29 yaş üzeri erkekler olmak üzere gruplara ayrılıyor. Birinci grupta olanlar, ve 18 ile 29 yaş arasında olan erkeklerden kanunun aradığı özelliklere sahip olmayanlar ve hiçbir mesleki eğitim kursuna katılmamış olanlardan mesleki veya teknik orta yada yüksek öğretim kurumunu bitirmemiş olanlar için 24 ay, mesleki veya teknik, orta yada yüksek öğretimi bitirmiş olanlar için 36, mesleki yeterlilik belgesi olanlar için 48 aylık ek prim almaya hak kazanıyorlar. dedi.

Güven, daha önce hem genel, hem de özel teşviklerin ikisinden birden yararlanmanın söz konusu olmadığını, işverenin bunlardan birisinden yararlanma hakkı olduğunu, ancak 6111 Sayılı Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra bunun iki teşvikten birlikte yararlanmanın mümkün kıldığını da ekledi.

Program kullanılan sunum

 

MALIKÖY TREN İSTASYONU MÜZESİ ZİYARETİ [14.03.2017]

Güncelleme:14 Mayıs 2017

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. Yılı nedeniyle Başkent OSB Yönetim Kurulu üyesi Atakan Yalçınkaya, Bölge Müdürü İsmet Üstündağ ve Bölge Müdür Yardımcısı Sevda Güvenç, Kıbrıs Gazileriyle birlikte Malıköy Tren İstasyonu Müzesini ziyaret etti .

Sakarya Meydan Muharebesi’nde komuta merkezinden sonra en önemli üs olan, savaşan askerlerin tüm ihtiyaçlarının karşılandığı ve yaralı askerlerin ilk müdahalelerinin yapıldığı yer Malıköy Tren İstasyonu, Genelkurmay Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ile 25 Haziran 2008 tarihinde müze olarak düzenlendi.

Başkent OSB yöneticileri, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde, müze haline getirilen, Türkiye Cumhuriyeti tarihin de hayati bir yere sahip Sakarya Meydan Muharebesinin önemli üslerinden Malıköy Tren İstasyonu’nu Kıbrıs Gazileri ile birlikte gezerek bu anlamlı günde anlamlı bir ziyareti gerçekleştirmiş oldular.