Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


Başkandan Mesaj

24 Aralık 2020

Yaşadığımız bu yıla sanayici gözüyle bir manşet atacak olsak; ben bu manşete “Sanayi de Farkındalık Çağı” derdim. Sanayi, pandemi döneminde dahi ayakta kalmayı başaran, hatta bununla da kalmayıp yükselişe geçen bir sektör olarak adını altın harflerle bu yıla yazdırmıştır.
Öyle ki pandemi sürecinde zorlu koşullara rağmen bölgemizde hızlı bir yükselişe geçti.

Yatırımcı sayımız artarken istihdam oranımız ve kapasitemizde bununla birlikte ciddi bir artış gösterdi. Başkent OSB’nin yatırımcısı parayı ve zamanı iyi yöneterek üreten işçisi ile birlikte, başta Ankara olmak üzere, ülke genelinde ekonominin cankurtaranı olma hususunda büyük katkı sağlamıştır.

Sıkça vurguladığım üzere, yine tekrar etmek istiyorum. Kalkınma da iki tür başrol vardır. Biri “sonsuz doğal kaynaklar” diğeri ise üretimdir. Üretiminiz, etkin, hızlı, çeşitliliği olan, teknolojinin adımlarını takip eden, doğru zaman ve doğru yerde mali açıdan yönetilebilen, yerel ve
küresel krizlere hazır olan güçlü bir yapıdaysa, engelleri kolaylıkla aşarsınız. İşte sanayi üretiminde bu vizyonla ilerlemeli ve hem bölge hem de ülke bazında üretim gücümüzle her zaman aranılan bir marka haline gelmeliyiz.

Pandemi döneminde şu açıkça görüldü ki sanayi üretimi, aşıdan önce ekonomiyi aşılamış ve iyileşme aşamalarını hızlandırmıştır. Ülke olarak, sanayi üretimine sarılarak, bundan beslenmiş, güç almış ve gelir sağlamış durumdayız. Örneğin turizm gibi çoğu sektör inişe geçerken, sanayi durmaksızın çalışmış, üretmiş ve ulusal alanda gelir hareketlenmesine
enerji kaynağı olmuştur.

İsteğimiz; bu zor dönemlerde oluşan “sanayi üretimi farkındalığının” her dönemde gün geçtikçe değerlenerek devam etmesidir. Normalleşme başlayıp diğer sektörler canlandığında, ekonomiye kan pompalayan sanayimizin, kötü günlerde verdiği emek, harcadığı çaba, sağladığı katkı unutulmamalıdır. Çünkü sanayi kalkınmanın en büyük ve en önemli başrol oyuncularından biridir. Şu anda hem ulusal hem de uluslararası üretimde liste başına doğru yükselen trendler arasındadır. Uygarlığın simgesi, gelişmişliğin göstergesidir.

Bir gün gelip maskeleri çıkarıp attığımızda, sizlere o maskeleri sağlayan sanayi üretiminin de kenara atılmayacağını ümit ediyor ve bu zor süreçte canla başla çalışan üreten çalışanlarımızdan, yöneten sanayicimize kadar herkese sonsuz emek ve özverileri için tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Şadi TÜRK
Başkent Organize Sanayi Bölgesi
Yönetim Kurulu Başkanı