Acil Yardım :112 - İtfaiye :110 - Telefon arıza :121 - İnternet arıza :444 0 375 - Doğal gaz :(0554) 872 15 63 - Elektrik arıza :(0554) 872 15 56 - Su arıza :(0554) 872 15 66 - Güvenlik :640 13 33


Hakkımızda


Başkent Organize Sanayi Bölgesi; Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Aralık 2003 tarihinde ilk tuğlayı koyarak cesaretlendirdiği sanayicilerimizin kendi imkânları ve emeği ile kurulmuştur. Ankara’nın Batı koridorunda şehir merkezine 33 km mesafede Temelli Maliköy de, 4 Organize Sanayi Bölgesinin bulunduğu 40.000 dönümlük bir sanayi havzasında yer almaktadır.

Tamamen katılımcılarının sermayesi ve verdikleri emek ile hayata geçirilen Başkent Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye’nin en büyük ve en iyi yönetilen Organize Sanayi Bölgelerinden biridir. Ağırlıklı sektör grupları olan Metal, Savunma, Kimya, Medikal-ilaç, Gıda ve Matbaacılık başta olmak üzere birçok sektöre ev sahipliği yapmaktadır. 1790 hektar alan üzerinde kurulu olan Başkent Organize Sanayi Bölgesi, tam kapasiteye ulaştığında 1000 sanayi parseli ile 100.000 istihdam, 3 milyar dolar ihracat ve 10 milyar dolar katma değer hedeflemektedir.

Çıkış noktası olan “Geleceğin sanayi kenti” vizyonuna uygun olarak, dünya pazarlarında rekabet edebilir yüksek teknolojili üretim ekosistemini oluşturmayı, kendine misyon edinen Başkent Organize Sanayi Bölgesi; bütün parsellerde altyapısını tamamlamış ve yatırımcının ihtiyacı olan yol, su, elektrik, doğalgaz, telefon, fiber optik kablolarla data, atıksu, yağmur suyu hizmetlerini yatırımcının kullanımına hazır hale getirmiştir. Bölgeye personel erişimi özel servislerle yapılabildiği gibi, bölgenin sınırında bulunan Maliköy banliyö istasyonundan ya da otobüs ve dolmuş seferleri ile yapılmaktadır.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi, bütün parsellerde altyapısını tamamlamış ve yatırımcının ihtiyacı olan yol, su, elektrik, doğalgaz, telefon, fiber optik kablolarla veri, atıksu, yağmur suyu hizmetlerini kullanıma hazır hale getirmiştir. Faaliyetlerini standart alt yapı hizmetleri sunmanın ötesinde bir bakış açısı ile ‘’ Geleceğin Sanayi Kenti’’ vizyonunu benimseyerek gerçekleştiren Başkent OSB, bu faaliyetler kapsamında gerçekleşen Orta ve Yükseköğrenim Eğitim Kurumları, Öğrenci Yurdu ve sosyal yaşam alanları dışında yakın zamanda gerçekleşmesi planlanan Lojistik Merkez Projesi ve Teknopark Projesi ile yaşanabilir bir sanayi kenti olma yolunda ilerlemektedir.

Ülkesine sunduğu katma değer kalitesinin yüksek bir hedef ve yenilikçi bakış açısıyla mümkün olduğunu bilen yönetim anlayışı, Başkent Organize Sanayi Bölgesini diğer sanayi birliklerinden birçok yönden farklı hale getirmiştir. Bölgenin tam ortasından geçen Ankara Çayı’nın iki yakasında planlanan ‘’Kentsel Merkez’’ bunun en güzel örneklerinden biridir. Bu merkezde; idari bina, sosyal yaşam alanı ve teknik alanlar, yeşil alan, kongre merkezi, fuar alanı, otel, kreş, hastane, cami, konvansiyonel atık su arıtma tesisi, spor tesisleri, meslek okulları, eğitim tesisleri, Öğrenci Yurdu ve yenilikçilik merkezi gibi hizmetlere ait binalar yer almaktadır.

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelerine sahip olan Başkent OSB, 12 dönüm alan üzerinde yer alan 465 ve 570 m2’lik binaları banka ve ticarethaneler için ayırmıştır. 15 dönüm alan üzerinde yer alan ve 70-300 m² arasında değişen bölümü çarşı bloğu haline getirmiş ve 61 dönüm alanda yapılan 845 metrekarelik atölyeler ile hem sanayicilerin ihtiyaçlarına cevap vermiş hem de küçük ölçekli yatırımcılara imkân sağlamıştır.

Piyasanın beklenti ve ihtiyaçlarına uygun, istihdam edilebilir iş gücü yetiştirilmesini amaç edinen Başkent OSB bu hedefe ulaşmak üzere; CNC ve Kaynakçılık, Endüstriyel Tasarım ve Modelleme Atölyeleriyle Mesleki Eğitim Merkezi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni faaliyete geçirmiştir. Ayrıca 1300 öğrenci kapasiteli Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu da yüzlerce öğrenciye eğitim-öğretim hizmeti vermektedir. Aynı kampüste yer alan 300 kişi kapasiteli Öğrenci Yurdu’nun yapımı da tamamlanmak üzeredir.

 

Başkent OSB, Ankara’da kendi konvensiyonel arıtma tesisini kuran ilk Organize Sanayi Bölgesidir. Arıtma tesisi modüler biçimde yapılmıştır ve toplam 5000 m3/gün kapasitesi ile atık su, fiziksel, kimyasal ve biyolojik ünitelerden oluşmaktadır.

 

Sadece ülkemizde değil uluslararası pek çok alanda da model olabilecek “Geleceğin Sanayi Kenti’ni kurma idealiyle yola çıkan Başkent OSB, bu hedef doğrultusunda pek çok çalışma yapmıştır. Katılımcılarının klasik sanayi üretimi yapmaları yerine uluslararası rekabete olanak sağlayacak teknolojik üretim gerçekleştirmeleri amacıyla ilk olarak 2005 yılında ODTÜ ile Protokol imzalayarak Üniversite-Sanayi iş birliğinin temellerini atmış ardından Gazi, Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Çankaya Üniversitesi ile gerçekleştirdiği protokollerle de Teknoloji Transfer Ofislerini faaliyete geçirmiştir.

Yönetiminin emeğe ve üretime olan bakışını yansıtan modern ve estetik tasarımıyla dikkat çeken bölge yönetim binasında; 300 kişilik konferans salonu ve çok amaçlı eğitim salonları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra katılımcılarının büyümeye yönelik hamlelerini daha kolay ve daha efektif şekilde gerçekleştirmeleri için KOSGEB temsilciliği de burada hizmet vermektedir. 7 gün 24 saat hizmet veren itfaiye birimi, 112 acil yardım istasyonu, elektrik ve doğalgaz acil ekipleri, tam donanımlı güvenlik birimleri ve temizlik araçları da yatırımcıların hizmetindedir.

Geleceğin Sanayi Kenti olma idealini yaşatan Başkent OSB, ulaşım ağının ana arterlerinden biri olan hızlı tren ve banliyö tren hattı ile sanayi bölgesi arasında bulunan 700 dönümlük alanda Lojistik Merkez kurarak, bu bölgeyi Ankara’nın ve İç Anadolu Bölgesinin yükleme boşaltma ve gümrükleme merkezi haline getirecektir. Başkent OSB Lojistik Merkezi, tren ve karayolu ile Ankara’yı hem Türkiye’nin diğer bölgelerine bağlayacak hem de İzmir, İstanbul, Mersin, Samsun limanları üzerinden Dünya ile bağlantısını sağlayacaktır.

Başkent OSB Lojistik Merkezi, Temelli – Akıncı çevre yolunun tamamlanması ile karayolu ulaşım imkânlarını geliştireceği gibi, Marmaray’ın tren seferlerine açılması ile Ankara’nın Avrupa’ya, yapımı tamamlanan Kars-Tiflis-Bakü hattının aktif hale getirilmesi ile de Ukrayna ve Orta Asya’ya kadar tren yolu ulaşım imkanlarına sahip olmasını sağlayacaktır.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi; yönetimi, kurumsallığı, katılımcısına yaklaşımı ve farklılığı öngören anlayışıyla dünyada bu anlamda organize olmaya çalışan birçok yapıya örnek konumdadır.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi; Geleceğin Sanayi Kenti!